Uwaga! W sobotę PKO Gdynia Półmaraton. Sprawdź zmiany w organizacji ruchu.
Co nowego

Wspólnymi siłami, czyli: w metropolii

Kongres Smart Metropolia wystartował w środę, 5 października, fot. Kamil Złoch

Kongres Smart Metropolia wystartował w środę, 5 października, fot. Kamil Złoch

Samorząd, biznes i nauka łączą siły. W Gdańsku ruszyła kolejna edycja kongresu Smart Metropolia, czyli wydarzenia organizowanego co roku przez Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot. Cel: kolejne kroki w kierunku utworzenia trójmiejskiej metropolii. Na miejscu cykl debat na temat tego, jak państwo powinno traktować i nagradzać współpracę miast i gmin, które z inteligentnych technologii mogą być wykorzystane w samorządach, a także konkretne deklaracje parlamentarnych kandydatów o poparciu dla utworzenia związku metropolitalnego.


Inteligentne technologie mogą zmienić nasze miasta i gminy – to nie ulega wątpliwościom. Pod lupą są m.in. drony, sztuczna inteligencja przetwarzająca dane, automatyzacje, a nawet… loty suborbitalne. Kluczem do tych osiągnięć będzie jednak współpraca, a konkretniej: związek. Związek metropolitalny, o którego utworzenie na Pomorzu (jako drugim miejscu w kraju) od lat zabiegają samorządy z Trójmiasta i okolic, ale do tej pory pomysł metropolii odbijał się od sejmowej ściany.

Inteligentny rozwój drogą do metropolii?




Czy teraz pojawi się kolejna szansa? O tym, co łączy pomorskie samorządy i co może dać przyszła współpraca w ramach związku przypomniano przy okazji tegorocznego kongresu Smart Metropolia. To już jedenasta edycja dwudniowego wydarzenia organizowanego przez Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot. Uczestników pierwszego dnia debat i wykładów powitali prezydent Gdyni Wojciech Szczurek i prezes stowarzyszenia, Michał Glaser.

- Motto naszego kongresu: gospodarka – nauka – samorząd spaja najważniejsze płaszczyzny, o których chcemy rozmawiać. (…) Myślę że ten kongres Smart Metropolii będzie płaszczyzną zarówno wymiany doświadczeń, ale także ciekawą formą budowania sieci współpracy, tak ważnej w dzisiejszych czasach – podkreślił Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni i jednocześnie prezes rady OMG-G-S.

- Dopiero w ostatnich latach temat związku metropolitalnego dla Pomorza staje na pierwszych miejscach listy priorytetów. (…) Ten kongres organizujemy wspólnie z Metropolią Górnośląsko-Zagłębiowską, z jedyną w Polsce uznawaną wspólnotą samorządową, międzymiejską, międzygminną i cieszymy się, że mamy od lat poparcie koleżanek i kolegów ze Śląska i z Zagłębia. (…) Cieszę się, że z roku na rok także grono uczestników naszego kongresu rośnie, powiększa się i również dzięki temu poparcie społeczne naszej agendy wzrasta – mówił Michał Glaser, prezes zarządu w OMG-G-S.

To właśnie wspomniana Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia – pierwszy (i jak do tej pory jedyny) związek metropolitalny powołany w Polsce – mocno zaangażowała się w kongres Smart Metropolia, zostając jednym z jego partnerów strategicznych. Jej przedstawiciele uczestniczą też w wydarzeniach kongresu. Żywy przykład tego, jak wiele może dać nowa forma współpracy miast i gmin to zresztą jeden z głównych argumentów za powołaniem kolejnych metropolii.

Kongres wokół naukowego i gospodarczego rozwoju

 
O tym, co związek może przynieść dla jego członków będzie zresztą okazja przypomnieć kilkukrotnie. Chociażby w pierwszej debacie, która otworzyła kongres, zestawiając ideę metropolii z przyszłością gospodarki. Jej uczestnicy przypomnieli szerszy kontekst i historię dotychczasowych starań o to, żeby formalnie powołać trójmiejską metropolię do życia oraz bariery, które skutecznie odwlekają w czasie jej zawiązanie. W dyskusję zaangażowali się m.in. prezydentka Gdańska Aleksanda Dulkiewicz, Edwin Bendyk z Fundacji Batorego czy Joanna Erbel z CoopTech Hub.

Sala konferencyjna, ekran z napisem Smart Metropolia, pięć osób na scenie, siedzą w fotelach
Debata „Kwestia metropolitalna a przyszłość polskiej gospodarki: jakie ramy prawne dla rozwoju współpracy gospodarki, nauki i samorządu?” podczas pierwszego dnia kongresu, fot. Kamil Złoch

- Metropolie to płaszczyzna współpracy, budowania wspólnych projektów, które wywołują synergię. Kiedy doczekamy się ustawy metropolitalnej, dostaniemy też twarde narzędzia i środki finansowe, które tę współpracę będą wspomagać. (…) Chcemy też bardzo mocno nie tylko analizować nowe trendy, które wiążą się z rozwojem miast – technologie smart, ale też umieć rozmawiać ze środowiskiem naukowym. (…) To wielki potencjał i od umiejętności współpracy samorządu z uczelniami zależy, jak nowocześnie będziemy mogli rozwijać naszą metropolię – mówił Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Co jeszcze podczas pierwszego dnia Smart Metropolii? Rzut oka na wspomnianą Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię i jej koncepcję, wykład na temat tego, jak będzie kształtować się gospodarka przyszłości i ekonomiczne prognozy na rozwój sektora nowoczesnych usług biznesowych – jednej z branż, która ma duże znaczenie dla Trójmiasta.

Kandydaci oficjalnie poparli trójmiejską metropolię


Kongres stał się też areną dla jednoznacznych, wyczekiwanych przez samorządowców deklaracji. Mowa o tzw. „Pakcie Metropolitalnym” – tak zatytułowano symboliczny dokument, którym pomorscy kandydaci w zbliżających się wyborach do Sejmu i Senatu RP opowiedzieli się za powołaniem związku metropolitalnego. TUTAJ jest dostępna jego treść (w formacie .PDF).

Grupa osób pozuje do zdjęcia w sali konferencyjnej, trzymają dużą planszę z treścią Paktu Metropolitarnego
Kandydaci do Sejmu i Senatu RP oraz samorządowcy z Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot z symboliczną treścią paktu, pod którą złożono podpisy poparcia, fot. Grzegorz Mehring / OMGGS

Publicznie złożona obietnica to dla przyszłych parlamentarzystów m.in. zapowiedź poparcia aktów prawnych dotyczących tego tematu (oraz innych związków metropolitalnych na terenie kraju), deklaracja wsparcia Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot i zapewnienia dla metropolii wystarczających środków - pochodzących z dochodów podatkowych wypracowanych przez jej mieszkańców.

Pakt” podpisali m.in. Ryszard Świlski, Bogdan Borusewicz, Agnieszka Pomaska, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Jacek Karnowski, Henryka Krzywonos-Strycharska, Wioleta Tomczak, Agnieszka Burzyńska, Bartosz Szmajchel, Łukasz Kopeć, Barbara Nowacka, Marcin Stasiński i inni.

O kongresie


Smart Metropolia to konferencja poświęcona współpracy samorządów w obszarach metropolitalnych oraz relacji metropolii z resztą kraju. XI edycja kongresu odbywa się pod hasłem „Metropolia przyszłości – gospodarka, nauka, samorząd”. W wydarzeniu, które gości w przestrzeniach Amber Expo w Gdańsku biorą udział m.in. politycy, samorządowcy, eksperci i praktycy, a także przedstawiciele lokalnych uczelni i szkół wyższych.

W środę, 5 października zostaną wręczone także nagrody Smart Metropolia 2023 - co roku w ten sposób wyrózniani są przedstawiciele i przedstawicielki różnych środowisk, którzy przyczyniają się do rozwoju szeroko pojętej trójmiejskiej metropolii.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 05.10.2023 14:17
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 05.10.2023 15:43
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Zobacz także

Najnowsze