Uwaga! Obowiązuje zakaz wchodzenia do lasu w związku z ASF (afrykański pomór świń). Szczegóły w komunikacie.
Co nowego

Wspominamy Gdynia Design Days

Gdynia Design Days 2022 // fot. Bogna Kociumbas-Kos , Michał Algebra (materiały promocyjne organizatora)

Gdynia Design Days 2022 // fot. Bogna Kociumbas-Kos , Michał Algebra (materiały promocyjne organizatora)

Mija niemal miesiąc od zakończenia Gdynia Design Days – nadbałtyckiego festiwalu poświęconego projektowaniu. Organizatorzy z Centrum Designu Gdynia zaprezentowali właśnie film podsumowujący tegoroczne wydarzenie. To jednak nie koniec działań związanych z GDD – w dalszym ciągu trwa bowiem plebiscyt na najlepiej zaprojektowane wnętrze komercyjne.


Gdynia Design Days to topowy nadbałtycki festiwal designu i rzemiosła. Impreza organizowana jest od 2008 roku, a każda kolejna edycja jest pretekstem do poruszania zagadnień związanych z szeroko pojętym projektowaniem w kontekście zmian, jakie zachodzą w naszym otoczeniu.

Nadbałtycka wspólnotowość

W tym roku wydarzenie odbyło się w dniach 3-10 lipca, a jego hasłem przewodnim było „Współmorze”.

- Będziemy poruszać podczas wystaw, warsztatów, wykładów i spotkań tematy związane z naszym Morzem Bałtyckim. Z tym, jak w nim współpracować, jak z nim działać, ja je chronić. Ale także o tym, jak być po prostu z kimś znad morza, czyli tutaj właśnie o wspólnotowości, o jedności, o byciu współ – mówiła jeszcze przed rozpoczęciem festiwalu Ewa Chudecka, kierownik Centrum Design Gdynia.

Tak w rzeczywistości się stało. W przeszło tygodniowym programie Gdynia Design Days znalazło się wiele interesujących spotkań, warsztatów czy wystaw. Uczestnicy mieli również okazję poznać bliżej Gdynię i jej modernistyczne oblicze. Wszystko za sprawą spacerów zorganizowanych przy współpracy z Agencją Rozwoju Gdyni.

Gdynia Design Days 2022 // fot. Bogna Kociumbas-Kos , Michał Algebra (materiały promocyjne organizatora)

Wśród wykładów znalazł się także segment poświęcony Nowemu Europejskiemu Bauhasowi. To interdyscyplinarna inicjatywa Komisji Europejskiej. której celem jest stworzenie przestrzeni do twórczego dialogu. Ma wesprzeć realizację strategii Europejskiego Zielonego Ładu oraz pomóc państwom wspólnoty w odbudowie gospodarczej po pandemii koronawirusa, m.in. poprzez realizację rozwiązań mających zmieniać nasze życie i przestrzeń. To projekt ekologiczno-gospodarczo-kulturalny ukierunkowany na zrównoważony rozwój.

Na festiwalu można było podziwiać również pokonkursową wystawę „Młodzi na Start”. Tematem, wokół którego krążyły prace młodych projektantów w tym roku, był „Design na pograniczu przeszłości i teraźniejszości”.

Wszystkie elementy tegorocznego Gdynia Design Days udało się zamknąć organizatorom w krótkim pofestiwalowym filmie.


Zagłosuj w plebiscycie

Tzw. aftermovie nie kończy jednak wrażeń i emocji związanych z tegorocznym GDD. Jak co roku przy okazji festiwalu organizowany jest konkurs na najlepiej zaprojektowane wnętrze komercyjne. W tym roku odbywa się on już po raz ósmy. Plebiscyt organizują Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia i Centrum Designu Gdynia.

Projekty zakwalifikowane do finałowego etapu walczą w konkursie głównym – w którym oceniane są przez jury – a także w plebiscycie internetowym. Na jego wynik wpływ może mieć każdy – głosowanie odbywa się bowiem poprzez Facebooka. Wyróżnienie internautów i specjalną naklejkę na witrynę otrzyma lokal, który uzyska największą liczbą polubień pod zdjęciem konkursowym. Głosy oddawać można do 31 sierpnia na stronie: www.facebook/gdyniadesigndays.

  • ikonaOpublikowano: 03.08.2022 14:37
  • ikona

    Autor: Paweł Kukla (p.kukla@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 03.08.2022 14:49
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Zobacz także

Najnowsze