Od lipca remont Sali Obsługi Mieszkańca i zmiany w funkcjonowaniu urzędu. Szczegóły w komunikacie. 
Co nowego

Z Pomorza prosto do serca Węgier

(źródło - mat. promocyjne Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy)

(źródło - mat. promocyjne Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy)

Mieszkańcy Pomorza mogą cieszyć się nowym, bezpośrednim połączeniem lotniczym do Budapesztu. Dzięki niemu otwierają się drzwi do nowych podróży i możliwości lepszego poznawania uroków Polski i Węgier. Dzisiaj odbyło się uroczyste powitanie samolotu z pierwszymi pasażerami ze stolicy Kraju Madziarów.



Wczoraj na gdańskim lotnisku odbyło się uroczyste powitanie samolotu z Budapesztu – wyczekiwanego połączenia lotniczego węgierskiego przewoźnika Wizz Air z Portem Lotniczym w Gdańsku. Po wylądowaniu strażacy z lotniska wykonali tradycyjny salut wodny, a gościom przygrywała kaszubska kapela Szutenberg Band, pasażerowie pierwszego lotu otrzymali również drobne upominki. Podczas briefingu prasowego Konsul Generalny Węgier w Gdańsku, Péter Nándora Kertész oraz Prezesa Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy, Tomasz Kloskowski zgodnie podkreślali, jak ważne jest to połączenie dla promocji Trójmiasta i całego regionu pomorskiego wśród turystów z Węgier.


samolt na płycie lotniska oblewany wodą przez strażaków
Strażacy z Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy, wykonali tradycyjny salut wodny (mat. prasowe Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy)

Gdańsk – Budapeszt, trzy razy w tygodniu

Połączenie lotnicze Gdańsk-Budapeszt, obsługiwane przez Wizz Air, funkcjonuje już od 30 czerwca. Loty odbywają się trzy razy w tygodniu: w poniedziałki, środy i piątki, co zapewnia wygodne opcje planowania podróży. Wizz Air jest największym przewoźnikiem operującym z gdańskiego lotniska, swoją działalność rozpoczął na lotnisku w Gdańsku w sierpniu 2004 roku, oferując loty do Londynu Luton. Obecnie przewoźnik obsługuje ponad 170 tras do 28 krajów z Polski.

Korzyści dla Polski i Węgier

Uruchomienie bezpośrednich lotów między Gdańskiem a Budapesztem to wyczekiwany i ważny krok dla rozwoju turystyki w obu krajach. Dla polskich podróżnych to doskonała okazja, by odwiedzić miasto często nazywane „Perłą Dunaju”, które oferuje liczne zabytki, takie jak Wzgórze Buda, Baszta Rybacka czy majestatyczny budynek parlamentu. Budapeszt to także popularne łaźnie termalne czy możliwość wycieczek do regionu Eger, znanego ze wspaniałych winnic. Nie można oczywiście nie spróbować na miejscu gulaszu, langosza czy Töltött káposzta – gołąbków zawijanych w liście kapusty, nadziewanych mięsem i ryżem. 

Węgierskie słodkie kominy nazywają się kürtőskalács (wymawiane "kyrtoeshkalach"). Często nazywane są również po prostu kurtoszami lub ciastem kominowym
Węgierskie słodkie kominy, kürtőskalács (wymawiane "kyrtoeshkalach"). Często nazywane są również po prostu kurtoszami lub ciastem kominowym (źródło – Pexels)


Z drugiej strony, nowe połączenie sprzyja promocji Trójmiasta i regionu Pomorza wśród węgierskich turystów. Z danych Biura Polskiej Organizacji Turystycznej na Węgrzech wynika, że dla Węgrów magnesem na Pomorzu jest przede wszystkim pobyt nad morzem i możliwości korzystania z morskich oraz plażowych atrakcji. Na drugim miejscu stawiają chęć poznawania historii i kultury regionu. Wczoraj, biuro POT otworzyło wystawę w Instytucie Polskim w Budapeszcie na temat polskich plaż pt. „Szia Lengyelország, Helló Tenger” – Cześć Polsko, Witaj Morze. Piękne plaże, bogata historia Gdańska, urok Sopotu i Gdyni, a także unikalna kultura Kaszub to atuty, które z pewnością przyciągną wielu gości z Węgier. Zwiększony ruch turystyczny przełoży się na wymierne korzyści dla lokalnej gospodarki, w tym sektora hotelarskiego i gastronomicznego.

Nowe połączenie ułatwia również współpracę biznesową i kulturalną, wzmacniając relacje między Polską a Węgrami. Wszak jak mówi przyszłowie: „Polak, Węgier – dwa bratanki” – a teraz, dzięki bezpośrednim lotom, ta przyjaźń może tylko rozkwitnąć! 

Warto dodać, że lotnisko w Gdańsku konsekwentnie rozwija swoją siatkę połączeń. Od 1 kwietnia tego roku Ryanair uruchomił loty do Bratysławy, a od stycznia 2026 roku z Gdańska polecimy LOT-em do Stambułu. Gdańskie lotnisko nieustannie się rozwija i pracuje nad kolejnymi nowościami więc możemy być pewni, że niebawem pojawią się kolejne, ekscytujace kierunki.

  • ikonaOpublikowano: 02.07.2025 12:19
  • ikona

    Autor: Zofia Marczak (zofia.marczak@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 04.07.2025 16:49
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Zobacz także

Najnowsze