Co nowego

Za szczerość, odwagę i prawdę – „Moja skradziona planeta” z nagrodą Prezydent Miasta Gdyni

Na zdjęciu wiceprezydent Maciej Zielonka (trzeci od lewej w drugim rzędzie), Farahnaz Sharifi (w pierwszym rzędzie ze statutetką), organizatorzy festiwalu, składy sędziowskie oraz dyrektor Jerzy Rados (pierwszy od lewej w drugim rzędzie) i ekipa GCF; przy fortepianie Maciej Łyszkiewicz (fot. Anna Rezulak)

Na zdjęciu wiceprezydent Maciej Zielonka (trzeci od lewej w drugim rzędzie), Farahnaz Sharifi (w pierwszym rzędzie ze statutetką), organizatorzy festiwalu, składy sędziowskie oraz dyrektor Jerzy Rados (pierwszy od lewej w drugim rzędzie) i ekipa GCF; przy fortepianie Maciej Łyszkiewicz (fot. Anna Rezulak)

W Gdyni trwa wielkie święto dokumentu. Na półmetku festiwalu poznaliśmy filmy nagrodzone w tej edycji. Laur Prezydent Miasta Gdyni powędrował do irańskiej reżyserki Farahnaz Sharifi za film „Moja Skradziona Planeta” („My Stolen Planet”). Swoje nagrody w jubileuszowej trójmiejskiej edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity przyznało też Europejskie Centrum Solidarności oraz Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku.


Laureatów ogłoszono 15 maja na uroczystej gali wręczenia nagród gdyńskiej edycji 22. Millennium Docs Against Gravity. Jury w składzie: artysta wizualny, reżyser i popularyzator sztuki Filip Ignatowicz, animator kultury, przewodnik po Pomorzu i miłośnik dziejów Gdyni, inicjator projektów muzycznych osadzonych w tradycji Trójmiejskiej Sceny Alternatywnej Michał Miegoń oraz pisarka, pornozofka i doktor nauk humanistycznych Ewa Stusińska na posiedzeniu, które odbyło się w Gdyni 14 maja 2025 roku, przyznało Nagrodę Prezydent Miasta Gdyni w wysokości 15 000 zł filmowi „Moja Skradziona Planeta” („My Stolen Planet”) w reżyserii Farahnaz Sharifi.



Jury doceniło dzieło nie tylko za interesującą formę poetyckiego kolażu, ale przede wszystkim to, co wyróżnia filmy dokumentalne na tle innych form filmowych: za szczerość, odwagę i osobistą narrację. Te cechy gatunku podkreślił tez wiceprezydent Maciej Zielonka, który wręczył irańskiej reżyserce laur. Mówił o niezwykłej sile dokumentu, który porusza i wzrusza, otwiera na drugiego człowieka i skłania do refleksji o rzeczach naprawdę ważnych.

Jury konkursu o Nagrodę Prezydent Miasta Gdyni przyznało także wyróżnienie dla filmu „Chodź, zobacz mnie w dobrym świetle” (Come see me in the good light) w reżyserii Ryana White’a za:
dawkę miłości wobec absolutu śmierci (Filip Ignatowicz), ukazanie piękna i energii człowieka (Michał Miegoń) i za przypomnienie, czym jest poezja (Ewa Stusińska).

Tradycją stało się, że swoje nagrody w trójmiejskiej edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity przyznaje też Europejskie Centrum Solidarności (nagroda All About Freedom Festival) oraz Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku (Nagroda Etnomatograf). 

Jury nagrody All About Freedom Festival w składzie: Olga Gulińska, Arkadiusz Bilecki i Magdalena Fryze-Seroka przyznało laur filmowi
„Mój drogi Theo” (My dear Théo) w reżyserii Alisy Kovalenko. Twórczyni z wyjątkową autentycznością ukazała osobistą więź z synem oraz przemówiła do wszystkich, których dotyka doświadczenie wojny. To poruszająca opowieść o współczesnych dylematach moralnych i odwadze w obliczu wojny.

Jury nagrody Etnomatograf w składzie: Waldemar Elwart, Urszula Kokoszka, Anna Ratajczak-Krajka i Krystyna Weiher-Sitkiewicz z Oddziału Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku dla najlepszego filmu o tematyce etnograficznej i antropologicznej przyznało ją poruszającemu dokumentowi „Yintah” („Yintah”) w reżyserii: Jennifer Wickham, Brendy Michell i Michaela Toledano.
W zamyśle kapituły było wyróżnienie laureata lub laureatki za najczulszy sposób ukazania autentycznego oblicza człowieka. Film nagrodzono zatem za: 
ukazanie niezwykłej determinacji i uporu kobiet z ludu Wet'suwet'en w walce z dyktatem drapieżnego kapitalizmu, w walce o prawo do zachowania swojej ziemi i dbałość o nią zgodnie z tradycją i szacunkiem dla wszystkich istot. Film powstał z poszanowaniem i z udziałem ludu Wet'suwet'en – doceniamy partycypacyjny i równościowy wieloletni proces powstawania filmu, doceniamy odwagę, jaką wykazali się twórcy i twórczynie, ryzykując swoim zdrowiem i życiem – dodano w laudacji.

Film „Yintah” zdobył także Grand Prix 22. Millennium Docs Against Gravity i nagroda ta otwiera twórcom drogę do najważniejszego wyróżnienia w świecie kina, ponieważ MDAG znalazł się na liście festiwali kwalifikujących do Oscara® w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Dokumentalny. 

22. Millennium Docs Against Gravity w Gdyńskim Centrum Filmowym trwa do niedzieli, 18 maja.

Szczegóły i sprzedaż biletów na stronie trójmiejskiej edycji festiwalu oraz w kasach kina studyjnego Gdyńskiego Centrum Filmowego.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 16.05.2025 09:58
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (karolina.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 16.05.2025 11:33
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Najnowsze