Uwaga! Od 10 do 15 czerwca nastąpi przerwa w dostawie ciepła na potrzeby ciepłej wody do 6 dzielnic Gdyni. Szczegóły w komunikacie.
EkoPatrol

Sezon na żmije! Uważaj w plenerze i w ogrodzie!

Uwaga na żmije zygzakowate! Można je teraz spotkać na swojej drodze. Fot. Ekopatrol SM Gdynia

Uwaga na żmije zygzakowate! Można je teraz spotkać na swojej drodze. Fot. Ekopatrol SM Gdynia

Maj rozpieścił piękną pogodą, a tam, gdzie słońce, tam też mogą czaić się różne niespodzianki. Jedną z bardziej niebezpiecznych jest spotkanie żmii zygzakowatej – jedynego jadowitego gada w Polsce. Można się na nią natknąć w plenerze, na wycieczce, w piaskownicy; można również we własnym ogrodzie. Co wtedy? 


Jak informuje Leonard Wawrzyniak, rzecznik Straży Miejskiej w Gdyni, w ubiegłym tygodniu pracownicy Ekopatrolu otrzymali alarmujące zgłoszenie od mieszkanki Gdyni, dotyczące obecności w jej ogrodzie prawdopodobnie żmii zygzakowatej.

- Okazało się, że złapała niejadowitego węża, zaskrońca, w siatkę do łowienia ryb – mówi Wawrzyniak. – Wypuściliśmy go w zakrzaczonym terenie. 


Dodaje, że w czasie ładnej pogody żmije często wygrzewają się na chodnikach, kamieniach, a szczególnie lubią piaskownice.

- Jeśli natkniemy się na to zwierzę, nie dotykamy go, nie głaszczmy, nie bierzemy na ręce. Żmija jest jadowita, jej jad może wyrządzić nam krzywdę. Apeluje również do właścicieli psów – należy zwrócić uwagę, by w przypadku niefortunnego spotkania na swej drodze tego gada, nie ukąsił on psa – podkreśla Wawrzyniak. 


Żmije zazwyczaj prowadzą taki tryb życia, że ciężko je spotkać. Ale jak to gady, są zmiennocieplne, więc czasem muszą się wygrzać na słońcu, by normalnie funkcjonować. Jak odróżnić żmiję od zaskrońca? Zaskroniec jest dłuższy, ma ciało metalicznego koloru, a na głowie - charakterystyczne żółte plamki. Żmija zygzakowata, jak nazwa wskazuje, ma na grzebiecie zygzak, jest grubsza i masywniejsza. 


Co warto wiedzieć o żmijach zygzakowatych? 

Osiągają rozmiary ciała od 90 do nawet 120 cm, ważą do ok. 17 dkg. Ich grzbiet jest charakterystyczny,  bo wyróżnia do ciemniejszy od barwy podstawowej zygzak. Ciało tego gada zwęża się w kierunku głowy, ta z kolei ma trójkątny zarys. Gdzie spotkamy żmiję zaygzakowatą? Na leśnych polanach, na obrzeżach lasów, również na podmokłych łąkach, polanach leśnych. Odżywia się małymi ssakami i gryzoniami, nie pogardzi też pisklętami, żabami, a nawet jaszczurkami. 

Gady te są dość płochliwe, toteż rzadko dochodzi do ukąszeń człowieka. Rzadko również wpuszcza jazd. Jednak jeśli już do tego dojdzie, to warto zasięgnąć mocy lekarskiej. Jad jest bowiem mieszaniną kilku toksyn, które mogą doprowadzić do martwicy tkanek, zmienić krzepliwość krwi czy zmianę rytmu serca. Kto powinien szczególnie uważać? Dzieci i starsze osoby – dorosły, zdrowy człowiek zniesie ukąszenie żmii zygzakowatej bez większego uszczerbku.  

  • ikonaOpublikowano: 15.05.2023 13:29
  • ikona

    Autor: Zygmunt Gołąb (z.golab@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 15.05.2023 14:14
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona

Zobacz także