Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Czwartek na festiwalu, czyli… bliżej niż dalej

Młody mężczyzna w koszulce wolontariusza FPFF robi sobie zdjęcie telefonem z aktorem Łukaszem Simlatem

A może fotkę z gwiazdą? To idealny moment, by spotkać w Gdyni i porozmawiać ze swoimi ulubionymi twórcami filmowymi. Na zdjęciu aktor Łukasz Simlat w towarzystwie jednego z wolontariuszy festiwalu, fot. Anna Rezulak / FPFF

Czwartek, czyli czwarty dzień festiwalowych emocji. To ten moment, gdy wydaje się, że Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni będzie trwać zawsze, ale w kalendarzach zbliża się już wielkimi krokami czas podsumowań. Widzowie krążą między salami kinowymi, gwiazdy między konferencjami i otwartymi spotkaniami, a jurorzy coraz mocniej zastanawiają się, komu w tym roku przyznać nagrody. Zobaczcie, jak wyglądał czwartek na 48. FPFF!


Bliżej niż dalej – choć chcielibyśmy, żeby gwiazdy kina i tabuny widzów gościły w gdyńskich przestrzeniach kinowych zawsze, o każdej porze roku, to połowa festiwalu już za nami. Zerkamy na relacje fotoreporterów pracujących podczas tegorocznego, 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, żeby odnotować, co ciekawego działo się wokół wydarzenia w czwartek, 21 września.


Cztery konferencje. Filmy pod okiem mediów


Może nie skoro świt, ale z pewnością rano do pracy wyruszyli dziennikarze relacjonujący przebieg FPFF w Gdyni i zmagania w Konkursie Głównym. Czwartek to kolejne cztery okazje do bliskiego przyjrzenia się kandydatom do Złotych Lwów na specjalnych pokazach dla mediów i zadania pytań ich twórcom.

Krzysztof Globisz i Żaneta Łabudzka-Grzesiuk stoją obok plakatu filmowego na holu przed salą Warszawa w Gdyńśkim Centrum Filmowym
Krzysztof Globisz i Żaneta Łabudzka-Grzesiuk przed konferencją prasową w Gdyńskim Centrum Filmowym, fot. Mateusz Ochocki / FPFF

Serię konferencji prasowych otworzył pokaz „Snów pełnych dymu” – dramatu Doroty Kędzierzawskiej, który porusza historię spotkania dwojga pozornie dalekich sobie osób. W ogień pytań na temat tego, co inspirowało filmową ekipę zagłębili się: reżyserka Dorota Kędzierzawska, aktor Krzysztof Globisz, aktorka Żaneta Łabudzka-Grzesiuk i autor zdjęć oraz producent Artur Reinhart. Pełen zapis konferencji w sali Warszawa Gdyńskiego Centrum Filmowego:



Druga okazja dla dziennikarzy – spotkanie z ekipą „Święta ognia”. To chwytająca za serce ekranizacja powieści, która opowiada o losach dwóch sióstr: zmagającej się z niepełnosprawnością ruchową Anastazji i robiącej karierę baletową Łucji. Ich życie odmienia przebojowa sąsiadka. Na sali reżyserka Kinga Dębska, kostiumografka Dorota Roqueplo, scenograf Wojciech Żogała, autor zdjęć Witold Płóciennik, autor zekranizowanej książki Jakub Małecki, producent Piotr Dzięcioł, autor muzyki Bartosz Chajdecki i aktorzy: Kinga Preis, Tomasz Sapryk, Paulina Pytlak i Joanna Drabik.

Konferencja prasowa, rząd osób, uśmiecha się Kinga Dębska
Reżyserka Kinga Dębska podczas konferencji prasowej w GCF, fot. Anna Bobrowska / FPFF

Oto zarejestrowana konferencja prasowa:



Czwartek to także prasowy pokaz jednej z najciekawszych pozycji w tegorocznym Konkursie Głównym – „KosaPawła Maślony, czyli naszpikowanego gwiazdami tytułu, który łączy kino historyczne z akcją. To okazja do śledzenia toku zdarzeń wokół Tadeusza Kościuszki i jego planów wywołania narodowego powstania wśród szlachty i chłopów. Dobrze przyjęty przez krytyków film zaliczył swoją premierę, a dziennikarze mieli okazję przepytać o jego kulisy nie tylko reżysera, ale też scenarzystę Michała A. Zielińskiego, producentów Leszka Bodzaka i Anetę Hickinbotham, aktorów Jacka Braciaka, Roberta Więckiewicza, Łukasza Simlata, Piotra Packa i Agnieszkę Grochowską, kompozytora Mikołaja Trzaskę, scenografkę Annę Anosowicz oraz kostiumografkę Dorotę Roqueplo.



A na koniec medialnych spotkań – „Imago”, czyli film Olgi Chajdas, który o tyle powinien przyciągać uwagę widzów z Gdyni i Pomorza, że jego fabuła została osadzona w Trójmieście. Wprawdzie nie współcześnie, bo w czasach transformacji ustrojowej i wszystkiego, co społecznie z nią związane, ale bez problemu wśród widzów znajdą się przecież osoby, które pamiętają tamten okres w polskich dziejach. W tle zmian politycznych i upadku władzy ludowej reżyserka przedstawiła w formie dramatu psychologicznego buntownicze, muzyczne środowisko Trójmiasta, a na pierwszym planie – skomplikowane relacje matki z córką. Na ekranie sporo młodych aktorów, m.in. Lena Góra (współautorka scenariusza), Mateusz Więcławek czy Michał Balicki.

Czerwony dywan, ścianka, para aktorów pozuje fotografom
Odtwórcy kluczowych ról w „Imago” pozują fotoreporterom, fot. Anna Bobrowska / FPFF

W konferencji filmu „Imago” wzięli udział: wspomniana Olga Chajdas – reżyserka, Paulina Krajnik – reżyserka castingu, Andrzej Smolik – kompozytor muzyki do filmu, aktorzy Wacław Warchoł, Lena Góra, Bogusława Schubert, producenci Dariusz Jabłoński, Violetta Kamińska i Izabela Wójcik. Poniżej pełen zapis konferencji w Gdyńskim Centrum Filmowym:



Widzowie w kontakcie


Czwartek to też kolejna odsłona spotkań z widzami. Im bliżej sobotniego finału i ostatecznych rozstrzygnięć, tym bardziej „zagęszcza się” stężenie gwiazd na metr kwadratowy w Gdyni – już w czwartek bez problemu mogliśmy spotkać w mieście i festiwalowych przestrzeniach najbardziej znanych aktorów, reżyserów i innych członków ekip, których nazwiska zna każdy fan polskiego kina.

Scena Riviera, plakat filmowy, troje mężczyzn
Spotkanie w Centrum Riviera - na scenie reprezentanci filmu „Freestyle” na czele z aktorem Maciejem Musiałowskim, fot. Paweł Marcinko / FPFF

Większość z nich uczestniczyła też w spotkaniach z publicznością. Tego dnia w Centrum Riviera można było wysłuchać ekip odpowiedzialnych za filmy „Figurant”, „Freestyle” i „Lęk”, a we foyer Teatru Muzycznego z fanami spotkali się twórcy „Jednej duszy”, „Kosa”, „Snów pełnych dymu” oraz „Święta ognia”. Prawdziwy gwiazdozbiór pod gdyńskim niebem!

Foyer Teatru Muzycznego, na fotelach siedzi kilka osób, aktorzy, filmowcy, film "Kos"

Ekipa naszpikowanego gwiazdami filmu „Kos” podczaas spotkania z publicznością w Teatrze Muzycznym, fot. Mateusz Ochocki (KFP) / FPFF

Za nami też spotkania z twórcami „Filmów z Gdyni”, czyli tytułów ze specjalnej, lokalnej sekcji festiwalu: „Dziewczyna z moich snów” i „Wolna krowa”. Po pokazach w kinie Helios ich autorzy odpowiadali na pytania publiczności.

Sala w kinie Helios, widownia z ludźmi, pod ekranem na fotelach siedzą filmowcy
„Wolna krowa” - spotkanie z twórcami w kinie Helios, fot. Paweł Marcinko / FPFF

Branżowe atrakcje


W programie nie zabrakło też kolejnych wydarzeń branżowych – tych, które uzupełniają program FPFF o spotkania, dyskusje i warsztaty przeznaczone dla samych twórców filmowych. To m.in. kolejne punkty z Gdynia Industry: „AI w kinematografii”, jubileuszowy lunch z Regionalnymi Funduszami Filmowymi czy „Prawo autorskie bez tajemnic” – konsultacje eksperckie z SFP-ZAPA.

Co jeszcze wydarzyło się w czwartek? Wręczenie nagród Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem. W galerii GCF uhonorowano przy tej okazji twórców: Mirosława Filiciaka i Patryka Wasiaka za pozycję „Weź pan Rambo! Społeczna historia magnetowidów w Polsce” oraz Grażynę Świętochowską za „Kino mnijesze: w kręgu filmów czeskiej i słowackiej Nowej Fali”.

Nagrodzeni przez Polskie Towarzystwo Badań nad Filmem, fot. Anna Rezulak / FPFF
Nagrodzeni przez Polskie Towarzystwo Badań nad Filmem, fot. Anna Rezulak / FPFF

Swój symboliczny, bo 75. jubileusz istnienia świętowała też w Gdyni Szkoła Filmowa z Łodzi. W Hotelu Mercure, tradycyjnie zaangażowanym w festiwalowe działania, spotkali się przedstawiciele filmowego środowiska, aby uczcić bogatą historię tego ośrodka.

Sala w hotelu, tłum ludzi patrzy w kierunku sceny, stoliki bankietowe
Uczestnicy jubileuszu Szkoły Filmowej w Łodzi, fot. Michalina Łaska / FPFF

Po więcej informacji, w tym programy, harmonogramy i zapowiedzi poszczególnych wydarzeń odsyłamy na oficjalną stronę internetową FPFF – www.festiwalgdynia.pl. Tam również szczegółowe informacje dotyczące m.in. zakupu biletów na festiwalowe pokazy.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 22.09.2023 14:36
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 22.09.2023 15:56
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Zobacz także