Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Gdynia Filmowa 2023: Ewa Kasprzyk

Studio publicystyczne, Ewa Kasprzyk siedzi w fotelu, mówi do mikrofonu, na fotelu obok śpi mały pies. Błękitne tło, sprzęt wideo

Ewa Kasprzyk (na zdjęciu) gościła w naszym festiwalowym studio. Tegoroczny festiwal to dla niej przede wszystkim znacząca rola w „Chłopach” DK i Hugh Welchmanów, fot. Dominika Sobiech

Postaci, które żyją na ekranie, osobowości, których nie da się zapomnieć – aktorzy to sól Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Czekamy na ich brawurowe główne role, rzucające się w oczy kreacje drugoplanowe i znaczące epizody. Szczególnie w wykonaniu tych, którzy na stałe zapisali się na kartach historii polskiego kina. W naszym festiwalowym studio „Gdynia Filmowa” tym razem Ewa Kasprzyk – aktorka, której widzom polskiego kina przedstawiać nie trzeba, tym razem na festiwalu w Gdyni jako Marcjanna Pacześ w „Chłopach”.


Trudno zdecydować, czy podczas festiwalowych pokazów bardziej czekamy na eksplozje aktorskich talentów, których jeszcze nie znamy, czy kolejne przebłyski aktorek i aktorów, którzy już niejednokrotnie udowadniali, że potrafią zagrać wszystko – słowem: gwiazdy.

To one wzbudzają najwięcej emocji i zainteresowania wśród publiczności, która cierpliwe oczekuje na spotkania, czerwony dywan czy po prostu z notatnikiem w ręku czeka na okazję do złowienia autografu w przerwie między wydarzeniami.

Silna, kobieca twarz polskiego kina


Jedną z niewątpliwych gwiazd, które mieliśmy okazję w tym roku spotkać podczas festiwalowego tygodnia w Gdyni była Ewa Kasprzyk. Kobieta, która przez prawie 40 lat pracy na planach filmowych wykreowała kilkadziesiąt postaci, w tym zarówno znaczące, świetnie zagrane, jak Elżbieta w „Bellissimie” czy matka głównego bohatera „Wojny polsko-ruskiej”, ale i tak szeroko zapisane w popkulturze, jak Barbara Wolańska w „Koglu-moglu” i jego kontynuacji czy senator Walewska w „Karierze Nikosia Dyzmy”.

W tym roku Ewę Kasprzyk mamy okazję zobaczyć w jednym z najciekawszych filmów Konkursu Głównego na 48. FPFF w Gdyni, czyli animowanych „ChłopachDK i Hugh Welchmanów. Wciela się na ekranie w postać Dominikowej, czyli Marcjanny Pacześ – matki głównej bohaterki, Jagny, która odgrywa znaczącą rolę w toku wydarzeń.

Po opinię na temat tego, jak aktorka wypadła w pięknie zekranizowanym klasyku literatury autorstwa Władysława Reymonta odsyłamy do premiery filmu i kinowych sal, a teraz – zachęcamy do wysłuchania aktorki w naszym festiwalowym studio „Gdynia Filmowa - jej przemyśleń dotyczących nie tylko samej pracy na planie „Chłopów”, ale też udziału w Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Przypomnijmy, że to nasza propozycja dla tych, którzy Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni chcą żyć także poza bezpośrednim udziałem w pokazach, spotkaniach z twórcami i wydarzeniach towarzyszących, a nawet – po jego zakończeniu. Emocje po rozdaniu nagród powoli opadają, a my zachęcamy, wzorem poprzedniej edycji, do śledzenia rozmów w „miejskim” studio – zarejestrowanych jeszcze w czasie festiwalowego tygodnia.

Studio działało w przestrzeni wspomnianego wcześniej Teatru Muzycznego – jednej z głównych „aren” festiwalu. Rozmowy z gośćmi prowadziła Magdalena Śliżewska z portalu Gdynia.pl, oficjalnego serwisu internetowego miasta Gdynia. Zachęcamy do codziennego zaglądania na łamy portalu oraz na oficjalny miejski kanał na YouTube, gdzie regularnie będziemy publikować kolejne odsłony Gdyni Filmowej!



Zobacz więcej z Gdyni Filmowej


Gdzie znaleźć więcej ciekawych rozmów o tym, co dzieje się na tegorocznym festiwalu w Gdyni? Warto odświeżyć wcześniejsze odsłony tegorocznego studio Gdyni Filmowej, aby wysłuchać różnych reprezentantów środowiska filmowego i dowiedzieć się więcej nie tylko o filmach znajdujących się w konkursowych selekcjach, ale i całej otoczce wydarzenia.

Przypominamy już opublikowane rozmowy ze studio w Teatrze Muzycznym:


Ewa Kasprzyk


Ewa Kasprzyk siedzi w fotelu, mówi do mikrofonu, za nią niebieskie tło
Ewa Kasprzyk, fot. Dominika Sobiech

Pochodzi ze Stargardu Szczecińskiego. Aktorka teatralna i filmowa. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie na Wydziale Aktorskim, następnie aktorka związana stałą współpracą z Teatrem Wybrzeże – od 1983 do 2000 roku. Występowała też na deskach Teatru Kwadrat w Warszawie i Teatru Polonia. W 1996 roku została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi z okazji 50-lecia Teatru Wybrzeże.


Jej filmowy debiut przypadł na rok 1985, gdy wcieliła się w rolę Kwiryny w „Dziewczętach z Nowolipek” w reżyserii Barbary Sass. W tym samym roku pojawiła się też na ekranach w owianym legendą filmie „Medium” Jacka Koprowicza, którego akcja toczyła się w Sopocie. W toku kilkudziesięcioletniej pracy na planach filmowych wielokrotnie wyróżniała się wyrazistymi rolami komediowymi, niektóre z nich na stałe zapisały się w polskiej popkulturze. To m.in. kreacje w trylogii „Kogel-Mogel”, „Komedii małżeńskiej” czy „Karierze Nikosia Dyzmy”.

Ewa Kasprzyk w świadomości masowego widza zapisała się przede wszystkim występami w popularnych sitcomach i serialach, wymieniając chociaży „Złotopolskich” czy „Magdę M.”. Jedna z jej najlepszych filmowych ról to postać toksycznej matki Elżbiety w dramacie „Bellissima” Artura Urbańskiego z 2001 roku – została wówczas nagrodzona Złotymi Lwami za najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą na 26. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz nagrodą aktorską na Międzynarodowym Festiwalu Telewizyjnym w Wenecji. W swoim filmowym dorobku ma też nominację do Złotej Kaczki za najlepszą kobiecą rolę sezonu 2008/2009 w „Wojnie polsko-ruskiej”.

Opracowano na podstawie informacji z bazy FilmPolski.pl oraz Filmweb.pl

  • ikonaOpublikowano: 26.09.2023 16:09
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 09.10.2023 12:24
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona

Zobacz także