Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Zwierzęta w roli głównej. Kronika 48. FPFF – odcinek czwarty

Grafika promująca Kronikę 48. FPFF // materiały FPFF

Grafika promująca Kronikę 48. FPFF // materiały FPFF

Towarzyszą gwiazdom, ale i widzom. Często są też aktorami, bohaterami kinowych produkcji. A czasami również człowiek musi się poczuć jak one. Zwierzęta są nieodłącznym elementem festiwalu. Dowód? Wystarczy obejrzeć czwarty odcinek Kroniki 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Zrealizował go Michał Łukowicz – student Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.


Zwierzęta są ozdobą festiwalu. Czworonożni pupile często towarzyszą twórcom i aktorom, którzy przyjeżdżają do Gdyni. Zwierzaki bywają także artystami i bohaterami filmowych produkcji. To jednak nie koniec festiwalowych odniesień do świata fauny. Wszak główna nagroda to Złote Lwy.

Młodzi realizatorzy festiwalowej kroniki zapytali twórców polskich filmów m.in. o to, do jakiego zwierzęcia powinien być podobny reżyser, a także jakimi aktorami są zwierzaki i czy lubią z nimi pracować.

– Do jakiego zwierzęcia musi być podobny reżyser? Trochę do psa, żeby wywęszyć temat. Trochę do kota, żeby iść swoimi drogami. Do dzika – powiedział w materiale Paweł Maślona, reżyser.

– Powinien być jak słoń, bo musi mieć odporną skórę na odrzucenie. Za to żaba jest świetną aktorką. Zawsze wykonuje to, co chcesz. Nie wiem, skąd to się wzięło. Miałem w kuble 50 żab, bo myślałem, że będą kłopoty. Kładę żabkę, a ona robi to, co żeśmy chcieli. Niebywałe – zauważył Robert Gliński, reżyser.

Czwarty odcinek Kroniki 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych zrealizował student Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w KatowicachMichał Łukowicz.




O projekcie


Kronika 48. FPFF to projekt realizowany podczas festiwalu. W jego ramach co roku powstaje pięć filmów dokumentalnych, których autorami są młodzi twórcy z polskich szkół filmowych. Materiały montują studenci ze Szkoły Filmowej w Łodzi pod okiem Ireny Banat i Miłosza Jańca.

Autorem projektu jest Jerzy Rados, zastępca dyrektora Gdyńskiej Szkoły Filmowej, który od lat dokumentuje gdyński festiwal. Celem kronikarskiego eksperymentu jest nieustanne poszukiwanie przez młodych twórców nowych form dokumentalnego spojrzenia na festiwalowy mikroświat pełen znanych postaci, konkursowych zmagań i intrygujących wydarzeń.

Kroniki można oglądać online – na kanale YouTube Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Premierowe projekcje są wyświetlane w Teatrze Muzycznym w Gdyni oraz przed wybranymi pokazami w Gdyńskim Centrum Filmowym.

  • ikonaOpublikowano: 22.09.2023 14:29
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 22.09.2023 14:56
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Zobacz także