Budowa węzła Karwiny. Prace odbywają się całodobowo i trwać będą do dnia 28 września. Szczegóły w komunikacie. Budowa węzła Karwiny. Prace odbywają się całodobowo i trwać będą do dnia 28 września. Szczegóły w komunikacie.
Gdynia Buduje

Ruszyła budowa wiaduktu nad ulicą Pucką

na zdjęciu przejazd kolejowy, jadące samochody i roboty drogowe, w tle trakcja kolejowa

Ruszyła wyczekiwana przez wielu inwestycja//fot. Konrad Maćkowiak

Ruszyła wyczekiwana przez wielu inwestycja. Na ul. Puckiej powstaje 185-metrowy wiadukt drogowy, który ułatwi kierowcom, pieszym i rowerzystom dojazd do oraz z północnych dzielnic Gdyni, znacznie poprawiając przy tym ich bezpieczeństwo. Dzięki niemu znikną kolejowe rogatki. Całość będzie kosztować 78 970 302 zł brutto. Prace mają zakończyć się w listopadzie 2024 roku.

– W ramach inwestycji powstaje wiadukt drogowy na ul. Puckiej o długości 185 metrów i szerokości 18,15 metra, który ma prowadzić nad liniami kolejowymi 201, 228 oraz grupą torów stacji Gdynia Port, na północ od ul. Przemysłowej. Znajdą się tam dwa pasy ruchu, 1,5-metrowy chodnik dla pieszych oraz ścieżka rowerowa. Wiadukt zostanie zabezpieczony barierami ochronnymi i oświetlony. Czekając na rozpoczęcie budowy, zadbaliśmy o otoczenie inwestycji. Ulica Przemyskowa zyskała nowy chodnik. – mówi wiceprezedent Gdyni ds. rozwoju Marek Łucyk.
Roboty budowlane przewidują także całkowitą likwidację przejazdów kolejowo-drogowych, przebudowę i dostosowanie sieci istniejących i zaprojektowanych dróg w ramach zadania „Poprawa dostępu kolejowego do portu morskiego w Gdyni”. Ponadto przewidziana jest budowa obiektów inżynierskich na ul. Puckiej, przebudowa kanalizacji sanitarnej i deszczowej, sieci energetycznych, ciepłowniczych, wodociągowych oraz oświetlenia drogowego.
Obiekt powstaje dzięki umowie między PKP PLK a Gdynią, podpisanej jesienią 2019 r. Dokument zobowiązał kolejarzy do sfinansowania budowy wiaduktu. I tak się stało. Spółka PKP pokrywa koszty budowy wiaduktu w granicach obszaru kolejowego. Miasto zaś finansuje budowę pozostałej części infrastruktury, w tym elementów drogowych. Chodzi o jezdnie, chodniki, drogi rowerowe, murki oporowe. Z budżetu miasta będą wypłacone również odszkodowania dla właścicieli tych nieruchomości, które będą musiały zostać wyburzone. Koszty nadzoru inwestorskiego poniosą w równej części koleje i miasto.
Za zaprojektowanie i wybudowanie wiaduktu jest odpowiedzialna firma Strabag, która wygrała w rozstrzygniętym wcześniej przetargu.
Prace zakończą się w listopadzie przyszłego roku.

W związku z budową wiaduktu drogowego wprowadzono zmiany w organizacji ruchu
W związku z budową wiaduktu drogowego wprowadzono zmiany w organizacji ruchu//fot. Konrad Maćkowiak

Praktyczne informacje

W związku z budową wiaduktu drogowego nad układem torów stacji Gdynia Port w ciągu ulicy Puckiej w Gdyni wprowadzono zmiany w organizacji ruchu na ul. Puckiej w okolicy przejazdu kolejowego. W ramach pierwszego etapu prace są realizowane przy miejscowym zawężeniu chodnika i jezdni w rejonie prowadzonych prac.

Aktualizacja 5.06.2023: aktualna wartość umowy to: 79 244 916,85 w tym zakres finansowany przez gminę Gdynia: 55 204 951,70 zł, a PKP to: 24 039 965,15 zł. 

belka z logotypami funduszy europejskich z gwiazdkami, flagi Polski, PKP oraz Unii Europejskiej z żółtymi gwiazdkami w okręgu na granatowym tle

  • ikonaOpublikowano: 12.05.2023 07:29
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (k.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 05.06.2023 11:47
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Zobacz także