Gdynia Innowacyjna

Gdyńska rakieta ponownie gotowa do startu

Rakieta „Perun” na poligonie w Ustce przed pierwszym lotem // fot. materiały SpaceForest

Rakieta „Perun” na poligonie w Ustce przed pierwszym lotem // fot. materiały SpaceForest

Rakieta „Perun”, którą stworzyła gdyńska firma SpaceForest wywodząca się z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego, w najbliższych dniach ponownie wystartuje. Będzie to jej drugi lot testowy. Tym razem ekipa sprawdzi, czy wprowadzone przez nich poprawki w algorytmach sterowania przyniosą oczekiwane efekty.


„Perun” to największa w historii polska rakieta suborbitalna. Skonstruowała ją firma SpaceForest, która przez lata rozwijała się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia. Dziewiczy lot testowy odbył się w czerwcu. Podczas niego sprawdzano, jak rakieta zachowuje się aerodynamicznie i jak bardzo będzie się nagrzewać. „Perun” miał się wtedy wznieść na wysokość 50 km. Jednak z powodu uruchomienia procedury bezpieczeństwa ostatecznie osiągnął pułap 22 km.
 
Po zakończeniu próby obie części rakiety opadły na spadochronach do wody, skąd zostały podjęte kutrem. Odzyskane elementy zostały sprawdzone i będą użyte ponownie. Drugi lot „Peruna” jest planowany w najbliższych dniach. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem odbędzie się on w czwartek, 21 września.
 
– Okno startowe jest już otwarte, ale musimy poczekać z lotem, aż warunki pogodowe w Ustce się poprawią. Trzymajcie kciuki za łagodny czwartek – czytamy na facebookowym profilu firmy SpaceForest.

 


Tym razem specjaliści ze SpaceForest będą chcieli sprawdzić, czy wprowadzone przez nich poprawki przyniosą spodziewane efekty. Jak mówią przedstawiciele firmy, pierwszy test był zadowalający, ale układ sterowania nie do końca zadziałał tak, jak trzeba.
 
– Zrobiliśmy poprawki w algorytmach sterowania. Przetestowaliśmy je na rakiecie „Bigos” i widać poprawę. Drugi lot „Peruna” da odpowiedź, na ile będzie lepiej. Sprawdzimy na ile precyzyjnie uda się sterować rakietą, a także czy poleci i wyląduje ona tak, jak zakładamy – powiedział Adam Matusiewicz, kierownik Działu Rakiet Doświadczalnych SpaceForest, w programie „AstroKawa” na kanale Astrofazy na YouTubie.
 
W ramach pierwszego lotu rakiety przeprowadzono akcję popularyzującą projekt. Chętni mogli stać się patronami lotu i poczuć się jego częścią poprzez nabycie pamiątkowej naszywki, umieszczenie na rakiecie własnej naklejki, a nawet wysłanie ładunku na jej pokładzie. Również tym razem firma oferowała taką możliwość. Zainteresowani mogli zostać patronami startu numer dwa.
 
Przypominamy, że rakieta jest bezzałogowa, mierzy 11 metrów i waży niespełna tonę. Może wynieść 50 kg ładunku i zapewnić warunki mikrograwitacji na pokładzie przez około 5 minut. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w przyszłym roku firma chce świadczyć usługi komercyjne „Perunem”.
 

O projekcie


Projekt zmierzający do wysłania „Peruna” w kosmos rozpoczął się w 2018 roku. Ekipa ze SpaceForest wykonała też lot prototypowego modelu oznaczonego dopiskiem „demonstrator” (rakieta wzbiła się na pułap 10 kilometrów), ale odbyły się również próby nowego, mocniejszego silnika rakiety suborbitalnej.

Próbą było też m.in. wcześniejsze odpalenie rakiety „Bigos 4” w 2018 roku – to pomniejszony model zbliżony do „Peruna”, który przeszedł wówczas pomyślnie próby na poligonie w Drawsku Pomorskim.

O spółce SpaceForest


SpaceForest to firma rodzinna, która przez lata funkcjonowała i rozwijała się w przestrzeni Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia. Spółka zajmuje się nie tylko projektowaniem i budową specjalistycznych rozwiązań dla przemysłu kosmicznego, ale tworzy także produkty związane z automatyką przemysłową czy robotyką. Ich rakieta suborbitalna, która jest też spełnieniem marzeń i ambicji braci Roberta i Andrzeja Magierów, docelowo ma umożliwić m.in. prowadzenie różnego rodzaju badań i działań w górnych warstwach atmosfery.

  • ikonaOpublikowano: 20.09.2023 15:20
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 20.09.2023 16:31
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Zobacz także