Gdynia Innowacyjna

Showroom w PPNT. Platforma współpracy i nowych technologii

Wiceprezydentka Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała i Agnieszka Łasut, prezes firmy Polski Klaster IoT i AI SINOTAIC podczas prezentacji nowego Showroomu Innowacji IoT w PPNT (fot. Tomek Kamiński)

Wiceprezydentka Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała i Agnieszka Łasut, prezes firmy Polski Klaster IoT i AI SINOTAIC podczas prezentacji nowego Showroomu Innowacji IoT w PPNT (fot. Tomek Kamiński)

To wyjątkowe miejsce. Showroom Innowacji IoT w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym to pierwsza w północnej Polsce przestrzeń, w której do dyspozycji dostawców rozwiązań technologicznych oddano infrastrukturę miejską. Wszystko po to, aby mogli tam testować lub wizualizować innowacyjne rozwiązania oparte na urządzeniach IoT (Internet Rzeczy).  


Showroom Innowacji IoT w PPNT powstał we współpracy z Polskim Klastrem Internetu Rzeczy i Sztucznej Inteligencji SINOTAIC, którego Gdynia jest aktywnym członkiem. Działa jako modelowy Living Lab skoncentrowany na użytkowniku, otwarty ekosystem innowacji IoT i jako jedno z wyjątkowych tego typu przedsięwzięć dla Internetu Rzeczy na skale Europy.


– Dla Gdyni to kolejny etap realizowania współpracy między przedsiębiorcami, która służy temu, żeby biznes miał się lepiej. A gdy biznes ma się lepiej to miasto również ma się lepiej. Przede wszystkim chcemy jednak budować platformę współpracy i chcieliśmy stworzyć fizyczne miejsce, w którym można niejako dotknąć technologii, które z natury są trochę niedotykalne, po to, aby zaspokoić ciekawość, ale przede wszystkim po to, aby sprawdzić, jak one działają i czy odpowiadają naszym potrzebom – informuje wiceprezydentka Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała.

– W Showroomie Innowacji IoT chcemy pokazywać to, co normalnie nie jest widoczne, czyli nowoczesne technologie, które można wykorzystywać do lepszego zarządzania miastem. Jest to zatem miejsce, które ma łączyć dostawców technologii z odbiorcami technologii – dodaje Anna Borkowska, dyrektor PPNT Gdynia.

Showroom – wyjątkowa inicjatywa na mapie Polski

Showroom Innowacji IoT w PPNT
Showroom Innowacji IoT w PPNT (fot. Tomek Kamiński)

To pierwsza w północnej Polsce przestrzeń, w której do dyspozycji dostawców rozwiązań technologicznych oddano infrastrukturę miejską, aby w jej ramach testować lub wizualizować innowacyjne rozwiązania oparte na urządzeniach IoT. W ten sposób firmy technologiczne mają możliwość prezentować swoje rozwiązania w ogólnopolskiej sieci, jednocześnie implementując je w realnych warunkach na zasadzie Living Lab, a startupy mogą uzyskać bezcenne rekomendacje, jednocześnie przetestować i zbadać swoje rozwiązania.
– To przestrzeń cyberfizyczna, która działa na zasadach Living Lab, co oznacza, że w infrastrukturze miejskiej miasta Gdyni implementujemy lub wizualizujemy rozwiązania technologiczne oparte na internecie rzeczy. Skupiamy się na obszarze Smart City, ale niejednokrotnie bywa też tak, że rozwiązania kierowane dla przemysłu, w pewnych granicach mogą służyć także inteligentnemu miastu – wyjaśnia Agnieszka Łasut, prezes firmy Polski Klaster IoT i AI SINOTAIC.

Showroom Innowacji IoT w PPNT pełni funkcje edukacyjna i ma za zadanie podnosić świadomość użytkowników na temat szeroko rozumianego Internetu Rzeczy i zagadnień z nim powiązanych, takich jak np. Sztuczna Inteligencja i Cyberbezpieczeństwo, oraz prezentować korzyści wynikające z odpowiedniego wykorzystania strumieni danych.

Showroom daje mieszkańcom dostęp do szeregu ogólnopolskich rozwiązań oraz prezentuje lokalne dane dotyczące m.in.: instalacji fotowoltaicznej zainstalowanej na dachach PPNT, jakości powietrza i ruchu pojazdów w Gdyni.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się biurem PPNT pod nr tel.: 58 880 82 43 lub drogą mailową: biuro@ppnt.pl.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 27.02.2024 10:38
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 27.02.2024 16:15
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Zobacz także