Uwaga! W sobotę PKO Gdynia Półmaraton. Sprawdź zmiany w organizacji ruchu.
Gdynia Mobilna

Autobus wodorowy na testach w Gdyni

Taki autobus wodorowy pojawi się na gdyńskich ulicach 4 i 5 września. Fot. 2mgroup Komunikacja Biznesowa

Autobus wodorowy, który pojawi się na gdyńskich ulicach 4 i 5 września. Fot. 2mgroup Komunikacja Biznesowa.

Zadowoleni kierowcy i pasażerowie, bardzo dobre wyniki eksploatacyjne – to wnioski z europejskiego projektu JIVE wykorzystującego autobusy wodorowe w transporcie miejskim. Gdynia zaprasza samorządowców i przedstawicieli biznesu do debaty na temat wdrażania tego typu pojazdów w komunikacji miejskiej. Jednak zanim to nastąpi, autobus z napędem wodorowym przejdzie testy na ulicach naszego miasta.


Gdynia to jedno z miast o najczystszym powietrzu w Polsce. Działania zmierzające do zeroemisyjności i minimalizowania śladu węglowego są wpisane w długofalową strategię rozwoju miasta, są przedmiotem zainteresowania władz, które nie tylko pozyskują wiedzę, ale też szeroko się nią dzielą.

– Po elektrobusach czas na kolejny krok w rozwoju transportu przyjaznego środowisku w Gdyni – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydentka Gdyni ds. gospodarki. – Autobusy zasilane wodorem mają szansę stać się przyszłością transportu zbiorowego w polskich miastach. A my zawsze chętnie sięgamy po nowoczesne i innowacyjne rozwiązania, a do takich z pewnością zaliczają się właśnie autobusy wodorowe. Przy każdych nowych technologiach warto poznać wnioski płynące z już zdobytych doświadczeń krajowych czy międzynarodowych. Jestem przekonana, że dyskusja w gronie samorządowców pozwoli na zebranie konkretnych i wartościowych rezultatów, które pomogą nam w sformułowaniu realnych do wyznaczenia celów dla rozwoju komunikacji wodorowej w naszym mieście – podkreśla. 


Autobus na testach w Gdyni 


Gdynia
jako miasto innowacyjne często staje się miejscem testowania najnowocześniejszych rozwiązań. 4 i 5 września będzie jeździł testowo (przejazd techniczny) autobus wodorowy firmy Caetano, napędzany wodorem dostarczanym przez firmę Messer. Polski etap projektu JIVE powstał przy współpracy Nexus Consultants i Klastra Technologii Wodorowych z Urzędem Miasta Gdyni i Clean Hydrogen Partnership.
 

– Razem z innymi samorządami analizujemy możliwości finansowania i ewentualne warianty współpracy z biznesem, porównujemy parametry różnych rozwiązań technologicznych i ich efektywność, tym bardziej, że wszystko wskazuje, że niegenerujące zanieczyszczeń powietrza autobusy wodorowe to przyszłość  transportu miejskiego – uważa Katarzyna Gruszecka- Spychała.  


Konferencja – zapisz się już dziś 


Dobre praktyki i case study związane z autobusami wodorowymi to główny temat zainicjowanej przez  gdyński samorząd konferencji, na której 5 września spotkają się przedstawiciele władz samorządowych z Konina, Białegostoku i Łodzi. Tam też poznamy wyniki testów autobusu, który wyjedzie na ulice naszego miasta. 


Zapisz się już dziś na konferencję, która odbędzie się 5 września. Fot. mat. 2mgroup Komunikacja Biznesowa

Zapisz się już dziś na konferencję, która odbędzie się 5 września. Fot. mat. 2mgroup Komunikacja Biznesowa 


Konferencja odbędzie się w Parku Naukowo Technologicznego w Gdyni (budynek nr II sala Morska) 5 września w godz. 10.00-15.00. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Rejestracja odbywa się online - kliknij link do rejestracji. 

Podczas konferencji przedstawiciele Hydrogen Europe Clean Hydrogen Partnership oraz Element Energy zaprezentują wyniki projektu JIVE, w ramach którego autobus wodorowy przejechał po Europie 1641 km. Trasa wiodła ze Słowenii na Węgry. Zebrane informacje o zużyciu wodoru,  doświadczeniach eksploatacyjnych w różnych warunkach geograficznych i klimatycznych z punktu widzenia kierowcy i pasażerów stanowią istotny i unikatowy zbiór danych. 

Na wydarzeniu obecni będą przedstawiciele firm Caetano – dostawca autobusów wodorowych i Messer Group – dostawca wodoru i systemów tankowania wodorem. Spotkanie może być doskonałą okazją do indywidualnych rozmów i pozyskania szczegółowych informacji na temat najnowocześniejszych rozwiązań wodorowych w modelach organizacji transportu miejskiego.

  • ikonaOpublikowano: 04.09.2023 05:08
  • ikona

    Autor: Zygmunt Gołąb (z.golab@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 04.09.2023 10:19
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Zobacz także