Gdynia Mobilna

Meleksem do molo w Orłowie

Meleks podwiezie nas pod samo molo w Orłowie // fot. ZKM Gdynia

Meleks podwiezie nas pod samo molo w Orłowie // fot. ZKM Gdynia

„Orłowski meleks” powrócił na malownicze uliczki Orłowa. Linia łączy znajdującą się w dzielnicy stację kolejową oraz przystanki komunikacji miejskiej z plażą i wpisującym się w nią molo. Bezpłatne przejazdy pozwolą w łatwy sposób dostać się nad morze w piękne, letnie dni.


Organizowana przez ZKM Gdynia linia „Orłowski meleks” zadebiutowała w ubiegłe wakacje i z miejsca stała się hitem. W lipcu i sierpniu 2021 roku skorzystało z niej przeszło 25 tysięcy osób. Było więc jasne, że meleksy i w tym roku zawitają do Orłowa. Tak też się stało. W minioną sobotę, 25 czerwca, linia rozpoczęła kursy pomiędzy stacją kolejową, a w orłowskim molo.

- W sezonie letnim okolice molo w Orłowie i klifu to jedne z najchętniej odwiedzanych miejsc w Gdyni. Na urokliwej i kameralnej ulicy Orłowskiej nie mieszczą się jednak standardowe pojazdy komunikacji miejskiej, takie jak autobusy czy trolejbusy, które miałyby problem z bezpiecznym zawracaniem. W to miejsce dojechać mogą jedynie pojazdy o najmniejszych gabarytach i dużej zwrotności. Stąd pomysł, by na tę trasę wprowadzić wolnobieżne pojazdy elektryczne, czyli popularne meleksy. W ubiegłym roku uruchomiliśmy sezonową linię „Orłowski meleks”. Spotkała się ona ze znakomitym przyjęciem zarówno przez mieszkańców, jak i turystów. Tego lata linia powróciła na ulice Orłowa. Meleksy już kursują. To wygodny, bezemisyjny, a – w przypadku tej linii – także bezpłatny środek transportu. Zachęcam do skorzystania – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

fot. ZKM Gdynia

Tak jak w poprzednim roku, na linii kursują dwa pojazdy elektryczne. Każdy z nich zabierze na pokład maksymalnie 13 osób. Meleksami pojedziemy od molo w Orłowie, ulicą Orłowską, następnie jezdnią serwisową alei Zwycięstwa, ulicami Przebendowskich, Świerkową i ponownie Orłowską aż do molo.

Na trasie obowiązują przystanki:
 • Orłowo – Molo (początkowy),
 • Zwycięstwa – Orłowska,
 • Centrum Handlowe - „Klif”,
 • Świerkowa – Przebendowskich (SKM),
 • Świerkowa – Przebendowskich (SKM/Polregio),
 • Orłowska – Roszczynialskiego,
 • Orłowo – Molo (końcowy).

Linia kursuje codziennie od godz. 10:00 do 20:00 z częstotliwością co około 10-15 minut. W ubiegłym roku dało to łącznie od 46 do 50 kursów okrężnych w ciągu dnia. Przyczyniło się to do znacznego odciążenia ruchu samochodowego w Orłowie. Szacuje się, że dzięki temu rozwiązaniu w 2021 roku w okresie wakacyjnym w tej części dzielnicy poruszało się około 10 tysięcy samochodów mniej.

Uruchomienie przed rokiem linii meleksowej w Orłowie możliwe były dzięki zmianom w statucie ZKM Gdynia. Wprowadzenie nowych zapisów zapewniła uchwała przyjęta przez Radę Miasta Gdyni w maju 2021 roku.

– Z uwagi na obowiązujące przepisy prawa przewozy wolnobieżnymi pojazdami elektrycznymi nie mogą być organizowane w formie regularnego przewozu osób, a jedynie w formie przewozów nieregularnych, pozarozkładowych. Dotychczas statut Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni nie przewidywał organizacji przewozu osób w takiej formie. Celem przyjętej uchwały była zatem zmiana statutu ZKM Gdynia i umożliwienie tej jednostce prowadzenia przejazdów właśnie w formule pozarozkładowej i nieregularnej – tłumaczyła wówczas Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni.

Uchwala umożliwiła także, by linia obsługiwana przez meleksy mogła być linią bezpłatną dla podróżujących.

 • ikonaOpublikowano: 28.06.2022 12:10
 • ikona

  Autor: Paweł Kukla (p.kukla@gdynia.pl)

 • ikonaZmodyfikowano: 29.06.2022 08:41
 • ikonaZmodyfikował: Estera Grubert
ikona

Zobacz także