Gdynia Mobilna

Rowery elektryczne z dofinansowaniem od Gdyni i WFOŚ

Kolejne dotacje na rowery elektryczne przyznane. Na zdj. (od prawej): wiceprezydent Gdyni Marek Łucyk i Urszula Pakulska, rzeczniczka WFOŚ w Gdańsku (fot. Magdalena Śliżewska)

Kolejne dotacje na rowery elektryczne przyznane. Na zdj. (od prawej): wiceprezydent Gdyni Marek Łucyk i Urszula Pakulska, rzeczniczka WFOŚ w Gdańsku (fot. Magdalena Śliżewska)

Kolejnych 72 mieszkańców Gdyni otrzyma dofinansowanie do zakupu rowerów elektrycznych. Dzięki współpracy miasta i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Gdańsku w puli trzeciej edycji programu jest 180 tysięcy złotych przeznaczonych na ten cel. W poprzednich dwóch z dotacji skorzystało łącznie 120 osób.

Gdynia była pierwszym miastem w Polsce, które najpierw dofinansowało rowery cargo, a potem zakup rowerów elektrycznych. Wiele miast w Polsce zaczęło kopiować ten pomysł i realizować go w swoich gminach.

W tym roku, juz po raz drugi dzięki współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku (WFOŚiGW), miasto przyznało kolejne dofinansowania i wsparło mieszkańców w wyborze ekologicznego środka transportu. Przypomnijmy, że WFOŚiGW finansuje dotacje w 50%.

Podpisanie dokumentów odbyło się 25 marca w sali obrad Urzędu Miasta Gdyni. W spotkaniu uczestniczyli wiceprezydent Gdyni Marek Łucyk, Urszula Pakulska, rzeczniczka WFOŚ w Gdańsku oraz mieszkańcy, którzy otrzymali dotację na rowery elektryczne.


– Cieszę się, bo już trzeci rok z rzędu przekazujemy dotacje na zakup roweru elektrycznego. Dzisiaj miałem okazję podpisać umowę z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Otrzymaliśmy na ten cel 90 tysięcy. Z budżetu miasta mamy kolejne 90 tysięcy. Umowa powoduje, że można iść do sklepu i kupić rower, ten wymarzony rower elektryczny – informuje  Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Wnioski na dotację


Od 1 stycznia do 15 października każdego roku gdynianie mogą składać wnioski o dotacje na zakup rowerów elektrycznych. Ci, którzy złożyli je w 2023 roku, ale nie zakwalifikowali się do programu dotacji z uwagi na wyczerpanie się puli środków przeznaczonych na ten cel, automatycznie znaleźli się na liście wnioskujących w tym roku.
– Staram się śledzić wszystkie możliwości różnych dotacji, które są dostępne czy to przez Fundusz Ochrony Środowiska, czy przez stronę Urzędu Miasta i staram się brać po prostu w tym aktywny udział. No i jak zobaczyłem, że pojawiły się możliwości na zakup roweru, chociaż nie przewidywałem jego zakupu, to po jakiejś tam wstępnej kalkulacji wyszło, że może warto byłoby wystartować, może warto byłoby spróbować – mówi Piotr Węgorek, który właśnie otrzymał dotacją na rower elektryczny.
Wiceprezydent Gdyni Marek Łucyk podpisuje z mieszkańcem umowę na dotację na rower elektryczny
Wiceprezydent Gdyni Marek Łucyk (z prawej) podpisuje z mieszkańcem umowę na dotację na rower elektryczny (fot. Magdalena Śliżewska) 


Ile można otrzymać?


Wszystkie zasady udzielania dotacji pozostały bez zmian i nadal przysługuje dofinansowanie w wysokości odpowiadającej 50% wartości poniesionych kosztów kwalifikowanych, jednak nie więcej niż 2 500 zł.

Dzięki nowej puli środków w wysokości 180 tysięcy złotych, aż 72 mieszkańców będzie mogło skorzystać z dofinansowania. Z poprzednich dwóch edycji programu skorzystało łącznie 120 osób.

Program dotacji na zakup rowerów elektrycznych został ujęty jako kluczowy element Strategii Rowerowej dla Miasta Gdyni do 2030 roku. Współpraca z WFOŚiGW jest integralną częścią projektu, który zakłada do 2030 roku przekazanie minimum 2,8 mln zł na wsparcie inicjatyw związanych ze zrównoważoną mobilnością.

Zwiększenie puli dotacji na rowery elektryczne to kolejny krok w wysiłkach na rzecz tworzenia bardziej zrównoważonego i przyjaznego środowisku miejsca do życia. Kontynuując zobowiązanie do rozwoju infrastruktury rowerowej i promocji alternatywnych środków transportu, Gdynia dąży do zapewnienia mieszkańcom dostępu do ekologicznych rozwiązań, które nie tylko poprawiają jakość życia, ale również wspierają ochronę środowiska.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 25.03.2024 14:08
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 27.03.2024 15:54
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona

Zobacz także