Koncerty

Mùzyczny Tôrg: Kiev Office, Lesiecka / Hanowska

Mùzyczny Tôrg: Kiev Office, Magdalena Lesiecka / Olga Hanowska

ikona Halo Kultura - Gdynia, ul. Wójta Radtkiego 36-40

ikona Koncerty

ikona Wstęp wolny

Mùzyczny Tôrg to w tłumaczeniu z języka kaszubskiego muzyczna hala/targowisko. Pod nazwą Mùzyczny Tôrg kryje się cykl koncertów promujących współczesną, nową muzyczną scenę kaszub, której na próżno szukać w mediach głównego nurtu, a która doskonale rozwija się na obrzeżach dużych miast. Tworzą ją młodzi twórcy których charakteryzuje różne podejście do kaszubskiej muzyki - niektórzy traktują ją nieortodoksyjnie, inni zaś szukają jak najbliższej korzeniom formy przekazu. Podczas trzech koncertów wystąpi sześcioro grup i twórców, które zaprezentują swój autorski materiał muzyczny.


W letnich miesiącach zainicjowanego na mocy uchwały Rady Naczelnej Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego roku króla Kaszubów i Honorowego Obywatela Gdyni - ks. prałata dra Hilarego Jastaka, który wspierał rozwój kaszubskość nie tylko w Gdyni ale i w kontekście Pomorza, poznamy najciekawszą nową muzykę kaszubską!


Kurator cyklu: Michał Miegoń
01.07.2024, 19:00. Wstęp wolny.

Wystąpią:

 • Kiev Office

Gdyńska formacja wykonująca rock, post-punk i muzykę alternatywną dowodzona przez Michała Miegonia. Tym razem Kiev Office w całości wykona nagrodzony w 2022 roku Nagrodą Artystyczną Prezydenta Miasta Gdyni "Galion Gdyński" album “Gjinjenjé”.

“Gjinjenjé” oznacza w języku kaszubskim “zanikanie”. Płyta opowiada o utracie domu, rodzinnej ziemi, języka i kultury. Dotyka tematów przymusowej asymilacji i czystek etnicznych. “Gjinjenjé” to historia Słowińców, ewangelickich Kaszubów znad jezior Gardno i Łebsko, jednej z ostatnich społeczności, która przez wieki zachowała na Pomorzu Zachodnim rodzimą kulturę i język. W czasach Księstwa Pomorskiego i reformacji dla Słowińców powstały pierwsze tłumaczenia tekstów religijnych na język kaszubski. Osieroceni przez wygasłą dynastię Gryfitów w czasach pruskich byli poddawani systemowej germanizacji, która doprowadziła do ostatecznej utraty języka w XX w. Powojenne próby polonizacji, wyrachowana polityka władz PRL i przemoc ze strony części polskich osadników doprowadziły do ostatecznego rozbicia społeczności słowińskiej i wyjazdu większości Słowińców do Niemiec.

Zespół wystąpi w składzie:
 • Michał Miegoń - Głos, gitara basowa
 • Maciej Bandur - Głos, bęben szamański, perkusjonalia
 • Mateusz Bartoszek - Gitara elektryczna, chórki
 • Krzysztof Wroński - Perkusja

 • Magdalena Lesiecka / Olga Hanowska

Pieśni Słowińców, legendy z Kaszub i atmosfera bezkresnych rubieży dawnego Pomorza - to wszystko znajdziecie w muzyce dwóch artystek i badaczek kultury Pomorskiej. Wyjątkowy występ, który przeniesie Was w czasie i przestrzeni ku nieznanemu.

Projekt dofinansowany ze środków miasta Gdyni.

 • ikonaOpublikowano: 07.06.2024 09:13
 • ikona

  Autor: Paweł Jałoszewski (p.jaloszewski@gdynia.pl)

 • ikonaZmodyfikowano: 11.06.2024 10:24
 • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona