Kultura

Kronika 48. FPFF – odcinek pierwszy

Grafika promująca Kronikę 48. FPFF // materiały FPFF

Grafika promująca Kronikę 48. FPFF // materiały FPFF

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych to nie tylko najnowsze produkcje rodzimej kinematografii. To również kronika festiwalowa, która prezentuje dokumentalne spojrzenie na święto kina i zakulisowe rozmowy. Poszczególne odcinki przygotowują studenci polskich szkół filmowych. Pierwszą odsłonę tegorocznej Kroniki 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych zrealizował Konrad Kosycarz, absolwent Warszawskiej Szkoły Filmowej.


Święto polskiego kina wystartowało. Od poniedziałku, 18 września w naszym mieście goszczą gwiazdy i twórcy najnowszych rodzimych produkcji. Konkursowe filmy i pokazy specjalne można oglądać w Teatrze Muzycznym, Gdyńskim Centrum Filmowym, Konsulacie Kultury oraz Heliosie w Centrum Riviera.

A jak Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, to nie mogło zabraknąć również festiwalowej kroniki. Krótkie filmy realizowane przez studentów polskich szkół filmowych są nieodłącznym elementem wydarzenia.

Jakie miasto jest stolicą polskiego kina? Gdzie najlepiej wybrać się na projekcje polskiego filmu? Oczywiście chodzi o Gdynię! Można się o tym przekonać, oglądając pierwszy odcinek Kroniki 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, który zrealizował Konrad Kosycarz – absolwent Warszawskiej Szkoły Filmowej.
O projekcie


Kronika 48. FPFF to projekt realizowany podczas festiwalu. W jego ramach co roku powstaje pięć filmów dokumentalnych, których autorami są młodzi twórcy z polskich szkół filmowych. Materiały montują studenci ze Szkoły Filmowej w Łodzi pod okiem Ireny Banat i Miłosza Jańca.

Autorem projektu jest Jerzy Rados, zastępca dyrektora Gdyńskiej Szkoły Filmowej, który od lat dokumentuje gdyński festiwal. Celem kronikarskiego eksperymentu jest nieustanne poszukiwanie przez młodych twórców nowych form dokumentalnego spojrzenia na festiwalowy mikroświat pełen znanych postaci, konkursowych zmagań i intrygujących wydarzeń.

Kroniki można oglądać online – na kanale YouTube Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Premierowe projekcje są wyświetlane w Teatrze Muzycznym w Gdyni oraz przed wybranymi pokazami w Gdyńskim Centrum Filmowym.

  • ikonaOpublikowano: 19.09.2023 11:15
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 20.09.2023 08:44
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Czernek
ikona

Zobacz także