Kultura

„Na Waleta!” na Scenie Letniej

Zdjęcie z próby medialnej spektaklu „Na Waleta!” na Scenie Letniej w Orłowie. Scena zbiorowa // fot. Roman Jocher

Zdjęcie z próby medialnej spektaklu „Na Waleta!” na Scenie Letniej w Orłowie. Scena zbiorowa // fot. Roman Jocher

Superbohaterowie, intryga, walka dobra ze złem – na to mogą liczyć widzowie, którzy odwiedzą Scenę Letnią, aby zobaczyć najnowszy spektakl Teatru Miejskiego w Gdyni. Trwają ostatnie przygotowania do prapremiery komedii „Na Waleta!”. To przedstawienie inspirowane „Hydrozagadką” oraz przenikliwa i zabawna diagnoza współczesnej Polski z odniesieniami do popkultury i polityki. Spektakl reżyseruje Rafał Szumski. Prapremiera już w sobotę, 24 czerwca.


Teatr na plaży powraca. Scena Letnia rusza już za dwa dni i wystartuje z pełną mocą. Tym razem zawładną nią czarne charaktery, superbohaterowie oraz ich barwna grupa wsparcia. Wszystko za sprawą nowego spektaklu Teatru Miejskiego w Gdyni – „Na Waleta!” autorstwa Szymona Jachimka. To komedia sensacyjno-muzyczno-naftowa inspirowana filmem „Hydrozagadka” Andrzeja Kondratiuka. W dodatku bardzo gdyńska.

– Z „Hydrozagadki” wzięliśmy pewne elementy, a mianowiecie używamy estetyki kampu, bawimy się kiczem, bawimy się groteską. W filmie Kondratiuka pod płaszczykiem krytyki amerykańskiej kultury udało się odnieść do ówczesnej polskiej rzeczywistości. Nam pod płaszczykiem letniej komedii na plaży udało się zrobić spektakl, który jest komedią muzyczną, sensacyjną, ale także satyrą na obecną rzeczywistość. Mimo że na Scenie Letniej nie mamy ani żadnych elementów scenograficznych, ani świetlnych, chcieliśmy stworzyć spektakl efektownym dla widza. Taki, który odnosi się do współczesnej rzeczywistości i dokładnie do tego miejsca, tzn. do plaży w Orłowie, do Gdyni i Trójmiasta i koniec końców do Polski przed wyborami – tłumaczy Rafał Szumski, reżyser spektaklu.

– Idea była taka, żeby odbić się od tej „Hydrozagadki”, ale sprawić, aby widzowie mogli  całkowicie zrozumieć spektakl, nawet jeśli nie oglądali albo nie pamiętają dobrze „Hydrozagadki”. Będą momenty, będą cytaty, będą postaci wzięte stamtąd. Ogólnie będzie zagrożenie dla naszego ukochanego morza i dla tej plaży, ale pojawi się nowy superbohater prosto z Gdyni, który będzie się starał uratować tę sytuację. Ponadto zaprosiliśmy na tę scenę wiele różnych postaci, które z reguły się tu nie pojawiają – mówi Szymon Jachimek, autor tekstu.Wszystko zaczyna się, kiedy As, bohater filmu „Hydrozagadka”, ma już dość ratowania świata. Przytłaczają go: egoizm, pogoń za pieniędzmi i planeta zagrożona katastrofą. Nie radzi sobie we współczesnej Polsce i chce przekazać swoje moce komuś, kto go godnie zastąpi. Wybór pada na kierowcę gdyńskiego trolejbusu – Przemka, który bardzie rozumie otaczającą rzeczywistość i ma większe szanse stawić jej czoło. Staje się on tytułowym Waletem – superbohaterem mimo woli.

– Nagle spada na niego jakiś dar, jakaś umiejętność, jego świat się zmienia. Musi się w tym odnaleźć dosyć szybko, bo jest to jednak tekst komediowy i psychologia jest zupełnie inna niż w dramacie. No i jest mocno komiksowy, wyrazisty, nawet przerysowany. Dla mnie to wielka przyjemność, że mogę się przeistoczyć w kogoś, kto posiada wyjątkowe moce – tutaj bardzo wyjątkowe – mówi Szymon Sędrowski, aktor, tytułowy Walet.

Przed głównym bohaterem stanie wyzwanie. Walet będzie musiał pokonać groźny sojusz polityki i biznesu. Barwna grupa wsparcia pomoże mu w tym śpiewająco, bo muzyka będzie odgrywać znaczącą rolę w spektaklu.
– Jest dużo muzyki, wiele utworów Beaty Kozidrak, zespołu BAJM, ale mamy też m.in. „Czas nas uczy pogody” pani Łobaszewskiej, więc jak zwykle będzie muzyczny spektakl – mówi Weronika Nawieśniak, aktorka, odtwórczyni roli Habilitatki.

– Muzyka jest bardzo ważną częścią dramaturgii. Poprzez nią poruszamy akcję do przodu – dodaje Szumski.

Spektakl „Na Waleta!” będzie można oglądać na scenie w Orłowie od soboty, 24 czerwca.

Repertuar i informacje o biletach można znaleźć na stronie Teatru Miejskiego w Gdyni.
 
Więcej o tegorocznej Scenie Letniej można przeczytać w osobnym artykule.

As (Piotr Michalski) przekazuje moc Waletowi (Szymon Sędrowski, po lewej). Zdjęcie z próby medialnej spektaklu „Na Waleta!” // fot. Roman Jocher
As (Piotr Michalski) przekazuje moc Waletowi (Szymon Sędrowski, po lewej). Zdjęcie z próby medialnej spektaklu „Na Waleta!” // fot. Roman Jocher


„Na Waleta!”
Teatr Miejski/Scena Letnia w Orłowie
 
Prapremiera: 24 czerwca, godz. 20.00
 
Reżyseria: Rafał Szumski
Tekst: Szymon Jachimek
Kostiumy: Aleksandra Grabowska
Muzyka: Daniel Malchar i Kamil Malchar
Choreografia: Aleksander Kopański
Przygotowanie wokalne: Agnieszka Szydłowska
Obsada: Piotr Michalski, Szymon Sędrowski, Maciej Wizner, Krzysztof Berendt, Agnieszka Bała, Olga Barbara Długońska, Marta Kadłub, Beata Buczek-Żarnecka, Grzegorz Wolf, Mariusz Żarnecki, Dariusz Szymaniak, Bogdan Smagacki, Weronika Nawieśniak, Rafał Kowal, Elżbieta Mrozińska, Monika Babicka, Martyna Matoliniec, Dorota Lulka.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 22.06.2023 14:39
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 22.06.2023 15:43
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Zobacz także