Kultura

27. sezon teatru na plaży. Scena Letnia zaprasza

Zdjęcie z próby medialnej spektaklu

„Kwiaty we włosach” na Scenie Letniej w Orłowie // fot. Roman Jocher

Przed nami 27. Scena Letnia Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni. To jedyna w swoim rodzaju szansa na spotkanie ze sztuką w nadmorskiej scenerii. Scena na plaży w Orłowie będzie działać od 24 czerwca do 13 sierpnia. Widzowie jak zawsze mogą liczyć na ciekawy repertuar i sporą dawkę artystycznych wrażeń.


Scena Letnia powraca. Zainauguruje ją prapremiera spektaklu „Na Waleta!” autorstwa Szymona Jachimka w reżyserii Rafała Szumskiego. Odbędzie się w sobotę, 24 czerwca o godz. 20.00. To letnia komedia sensacyjno-muzyczno-naftowa inspirowana filmem „Hydrozagadka”. Superbohater As jest przytłoczony kondycją świata i wszechobecnym egoizmem, pogonią za pieniądzem oraz niszczejącą planetą. Dlatego chce przekazać swoje moce komuś, kto godnie go zastąpi. Wybór pada na kierowcę gdyńskiego trolejbusu, który zostaje mianowany Waletem. Źli ludzie szykują katastrofę, więc będzie on musiał zmierzyć się z groźnym sojuszem polityki i biznesu. Barwna grupa wsparcia pomoże mu w tym śpiewająco.
 
– Znając Rafała Szumskiego, to będą fajerwerki. Wszystko na pewno będzie z fajnym beatem. Nie zabraknie wesołych, znanych wszystkim piosenek, także będzie co śpiewać – mówi Rafał Kowal, aktor Teatru Miejskiego w Gdyni.
 
Spektakl będzie można zobaczyć 24, 25, 29 i 30 czerwca, a także 1 i 2 lipca oraz 5, 6, 9, 10, 11, 12 i 13 sierpnia. Zawsze o godz. 20.00.
 
Bilety w cenie: premiera – 140 zł, normalny – 90 zł oraz ulgowy – 80 zł. Można je nabyć online lub w kasie teatru.

Grafika promująca spektakl „Na Waleta!” Szymona Jachimka w reżyserii Rafała Szumskiego, którego premiera odbędzie się 24 czerwca na Scenie Letniej. Na grafice postać superbohatera // materiały prasowe
Grafika promująca spektakl „Na Waleta!” Szymona Jachimka w reżyserii Rafała Szumskiego, którego premiera odbędzie się 24 czerwca na Scenie Letniej. Na grafice postać superbohatera // materiały prasowe


Ponadto miłośnicy sztuki i teatru z morzem w tle będą mieć do wyboru jeszcze 4 propozycje. Na Scenie Letniej zaplanowano też pokazy spektakli „Kwiaty we włosach”, „Marlena Dietrich. Iluzje”, „Bóg mordu” oraz „Osiecka. Archipelagi”.
 
„Kwiaty we włosach” w reżyserii Aliny Moś-Kerger to hit ubiegłorocznej Sceny Letniej. Opowieść rodem z ery dzieci kwiatów. Młoda dziewczyna, porządkując rzeczy po ukochanej babci, natrafia na czarno-białe zdjęcia ze zlotu hipisów nad Bałtykiem. Postanawia ich odnaleźć. Chce poznać młodzieńczą przeszłość swojej babci. To będzie fascynująca, ale i zaskakująca podróż. Pokazy przedstawienia odbędą się: 6, 7, 8, 9, 13, 14, 15 i 16 lipca o godz. 20.00.
 
Bilety w cenie: normalny – 90 zł i ulgowy – 80 zł. Można je nabyć online lub w kasie teatru.
 
„Marlena Dietrich. Iluzje” w reżyserii Jacka Bały to spektakl, który opowiada o życiu i karierze ikony – Marleny Dietrich, a przy okazji prezentuje niektóre wątki historii XX wieku. Wszystko przy dźwiękach nieśmiertelnych przebojów. Spektakl będzie można zobaczyć: 20, 21, 22 i 23 lipca o godz. 20.00.
 
Bilety w cenie: normalny – 90 zł i ulgowy – 80 zł. Można je nabyć online lub w kasie teatru.
 
Z kolei „Osiecka. Archipelagi” to uwielbiany przez publiczność spektakl w reżyserii Jacka Bały. Powstał w oparciu o znakomite teksty najpopularniejszej polskiej tekściarki i poetki – Agnieszki Osieckiej. Pokazy zaplanowano: 27, 28, 29 i 30 lipca o godz. 20.00.
 
Bilety w cenie: normalny – 90 zł i ulgowy – 80 zł. Można je nabyć online lub w kasie teatru.

Natomiast „Bóg mordu” w reżyserii Tomasza Mana to zaskakujący, a miejscami nawet przerażający komediodramat, w którym tekst staje się pretekstem do wirtuozerskiej gry aktorów. Dwa małżeństwa spotykają się, by wyjaśnić nieporozumienie, do jakiego doszło między ich nastoletnimi synami. Jednak zwyczajne spotkanie przerodzi się w piekło oskarżeń i wzajemnych pretensji. Pokazy będą się odbywać w kawiarence na Scenie Letniej28 czerwca, 12 lipca, 2 sierpnia o godz. 20.00.
 
Bilety w cenie: normalny – 65 zł i ulgowy – 60 zł. Można je nabyć online lub w kasie teatru.
 

Ekoczytanki nad morzem


Tradycyjnie nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych widzów i całych rodzin. Od 2 lipca do 6 sierpnia w letnie niedziele o godz. 12.00 w kawiarni przy Scenie Letniej będą się odbywać spotkania i warsztaty dla dzieci pt. „Rodzinne czytanki nad morzem”. Wszystko w ramach programu edukacyjnego „Palec Gombrowicza, czyli dotknięci teatrem”.
 
To spotkania skierowane do dzieci i dorosłych, którzy chcą twórczo i radośnie spędzić czas. Będą spotkania z literaturą dziecięcą oraz warsztaty, które mają na celu utrwalenie zagadnień poruszanych w książkach. Temat przewodni to w tym roku „Przyroda i ekologia – kto jest pożyteczny w świecie zwierząt”.
 
Książki przeczytają dzieciom aktorzy Teatru Miejskiego: Szymon Sędrowski z rodziną, Beata Buczek-Żarnecka i Mariusz Żarnecki, Agnieszka i Jacek Bałowie z dziećmi, Monika i Krzysztof Babiccy z córką, Olga Barbara Długońska i Rafał Kowal wraz z synem. Spotkania zainicjuje prezentacja jednej z pozycji z serii „Historyjki obrazkowe o emocjach małego dziecka” – „Niuniuś i lato” Agi Nuckowski z ilustracjami Aleksandry Szwajdy. Opowiadanie przeczytają Weronika Nawieśniak i Krzysztof Berendt.

Warsztaty tematyczne poprowadzą: Marta Matuszak – edukatorka Teatru Miejskiego w Gdyni oraz Marta Pałubicka – koordynatorka pracy artystycznej. Wstęp wolny.
 

Przedstawienia na pokładzie


Na tym jednak nie koniec. Lato z Teatrem Miejskim w Gdyni to również przedstawienia na pokładzie „Daru Pomorza”. W tym sezonie będzie można zobaczyć „Jądro ciemności”, „Tango – na pełnym morzu” i  „Kursk”.

„Jądro ciemności” to najnowszy spektakl Teatru Miejskiego w Gdyni. Powstał na podstawie powieści Josepha Conrada. Wyreżyserował go Krzysztof Babicki. To zapis podróży do mrocznych granic ludzkiej psychiki. Dowód na to, że zderzenie człowieka Zachodu z dziką pierwotną cywilizacją może się skończyć szaleństwem. Opowieść o pragnieniu, ambicji i namiętności. Spektakl będzie można zobaczyć 27 czerwca, 18 lipca i 8 sierpnia o godz. 20.00.

Bilety w cenie: normalny – 90 zł i ulgowy – 80 zł. Można je nabyć online lub w kasie teatru.

Z kolei „Tango – na pełnym morzu” w reżyserii Krzysztofa Babickiego gwarantuje czarny humor, komediowy żywioł, krwistych bohaterów i zaskakujący komentarz do współczesności. Pokazy odbędą się 4 i 11 lipca o godz. 20.00.

Bilety w cenie: normalny – 90 zł i ulgowy – 80 zł. Można je nabyć online lub w kasie teatru.

Natomiast „Kursk” również w reżyserii Krzysztofa Babickiego to inspirowana faktami wstrząsająca historia katastrofy łodzi podwodnej, w której nikt nie przeżył. Opowieść o ostatnich chwilach członków załogi, o osobistych tragediach ich rodzin, przed którymi ukrywano fakty, a także o decyzjach władz i nieodwracalnych konsekwencjach tych decyzji. Spektakl do zobaczenia 25 lipca i 1 sierpnia o godz. 20.00.

Bilety w cenie: normalny – 90 zł i ulgowy – 80 zł. Można je nabyć online lub w kasie teatru.

Pełny repertuar jest dostępny na stronie internetowej Teatru Miejskiego.

  • ikonaOpublikowano: 25.05.2023 13:37
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 26.05.2023 10:47
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona

Zobacz także