Nauka

#stopfakenews. Konferencja dla młodzieży

Konferencja dla młodzieży #stopfakenews. Prelegenci od prawej: Patryk Zakrzewski, Stowarzyszenie Demagog, Ada Florentyna Pawlak, Digital University, Patryk Grażewicz, Stowarzyszenie Pravda, Agnieszka Kliks-Pudlik, Nauka w Polsce. Prowadzący Wojciech Zejda // fot. Magdalena Śliżewska

Konferencja dla młodzieży #stopfakenews. Prelegenci od prawej: Patryk Zakrzewski, Stowarzyszenie Demagog, Ada Florentyna Pawlak, Digital University, Patryk Grażewicz, Stowarzyszenie Pravda, Agnieszka Kliks-Pudlik, Nauka w Polsce. Prowadzący Wojciech Zejda // fot. Magdalena Śliżewska

21 marca w Centrum Nauki Experyment w Gdyni odbyła się konferencja dla młodzieży #stopfakenews. Wydarzenie dotyczyło niezwykle ważnego tematu, ponieważ z fake newsami, czyli nieprawdziwymi informacjami, mierzą się każdego dnia wszyscy użytkownicy mediów społecznościowych. Odróżnienie informacji prawdziwych od fałszywych jest trudnym zadaniem – zwłaszcza dla młodych ludzi.


Fake newsy to nieprawdziwe informacje, które na pierwszy rzut oka niczym nie różnią się od prawdziwych. Problem narasta, gdyż media społecznościowe dają możliwość udostępniania informacji, każdemu użytkownikowi. Nie da się ukryć, że w natłoku informacji, które przesyłane są non stop za pomocą mediów społecznościowych, użytkownicy nie są w stanie odróżnić prawdziwych informacji od fałszywych.

– W dzisiejszym świecie – świecie informacji – fake newsy stają się największym wyzwaniem i problemem. To fałszywe informacje, które często próbują skłonić nas do rzeczy złych, generują nienawiść czy niepożądane zachowania konsumenckie. Dlatego dziś spotykamy się wspólnie z młodzieżą, aby dyskutować, jak zmierzyć się z tym wyzwaniem, jak przeciwstawiać się fake newsom, jak nie być na nie podatnym. Bardzo zależy nam na tym, aby młodzi, dyskutowali, by sami podjęli refleksję i poszukali rozwiązań – podkreślił Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.



O tym, jak radzić sobie z natłokiem informacji, jak odróżniać fake newsy od informacji prawdziwych i czym jest manipulacja i dezinformacja, młodzież dowiedziała się podczas konferencji #stopfakenews. 

Dzisiejsza konferencja jest największym wydarzeniem projektu, w której biorą udział uczniowie z całego regionu. To projekt, który skierowany jest przede wszystkim do młodzieży. Pracujemy z młodzieżą już od roku podczas różnego rodzaju wydarzeń, warsztatów, dialogu, wykładów, żeby jak najbardziej uwrażliwić młodzież na fake newsy i dezinformację. Dzisiejsze wydarzenie oddaje głos młodzieży, a jednocześnie daje im dużą dawkę wiedzy – mówiła Natalia Grzywacz-Leszkowska, zastępca dyrektora Centrum Nauki Experyment w Gdyni
W wydarzeniu młodzież miała okazję dyskutować razem z prelegentami na temat fake newsów. Program wypełniony był debatami, rozmowami i warsztatami z popularyzatorami nauki, którzy znani są m.in. z social mediów – MaturaToBzdura, Rafał Masny czy Adam Mirek. A także przedstawiciele Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki, przedstawiciele organizacji factcheckingowych – Stowarzyszenie Demagog, FakeNews.pl i Stowarzyszenie Pravda.

Czym jest fake news?

Jak rozpoznać fake news?

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 21.03.2024 15:45
  • ikona

    Autor: Dominika Sobiech (d.sobiech@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 22.03.2024 12:53
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Śliżewska
ikona