Społeczeństwo

Samorząd w obliczu pandemii i wojny – podsumowanie kadencji

Jedno z miejsc zbiorowego zakwaterowania uchodźców (fot. Kamil Złoch)

Jedno z miejsc zbiorowego zakwaterowania uchodźców (fot. Kamil Złoch)

Pandemia COVID-19, lockdown i jego konsekwencje – również te finansowe, a także wojna w Ukrainie. Tym wyzwaniom samorząd musiał sprostać w mijającej kadencji. Podsumowujemy działania Gdyni w tym zakresie.

Mijająca kadencja samorządu upłynęła pod znakiem pandemii koronawirusa, która zdominowała lata 2020-2021. Wpłynęła ona na wszystkie dziedziny życia i zdeterminowała miejskie działania. W tym trudnym czasie Gdynia podjęła wiele pomocowych inicjatyw, zadbała o wsparcie dla szpitali, instytucji i przedsiębiorców oraz o bezpieczeństwo mieszkańców.

W 2020 roku w konkursie „Innowacje w Polityce”, który organizuje wiedeński Instytut Innowacji w Polityce, miejski projekt wsparcia dla przedsiębiorców podczas pandemii COVID-19 uhonorowano główną nagrodą w kategorii „Gospodarka”. To jedyny projekt z Polski, który zwyciężył w gronie finalistów. Warto przypomnieć, że w jego ramach przedsiębiorcy mogli liczyć m.in. na obniżkę lub zwolnienie z czynszów za lokale i nieruchomości gminne czy starać się o odroczenie opłat za użytkowanie wieczyste. Działania związane z pandemią pochłonęły ponad 72 mln złotych, w tym z budżetu miasta ponad 14,5 mln zł.
 
Wśród wyróżnionych projektów z Gdyni znalazł się także „Gdyński Falochron” – miejski program wsparcia różnych grup społecznych w dobie nagłego kryzysu. Miasto jeszcze podczas pierwszej fali pandemii wyciągnęło pomocną dłoń m.in. do twórców kultury czy organizacji pozarządowych i klubów sportowych. Zaproponowano konkretne ulgi, ułatwienia i odroczenia oraz przeznaczono dodatkowe środki, aby lokalna społeczność jak najmniej dotkliwie odczuła skutki lockdownu. Z oferowanego wsparcia chętnie skorzystały dziesiątki podmiotów i organizacji działających na terenie Gdyni.

Para Kaszubów w maskach (fot. Przemysław Kozłowski)
Para Kaszubów w maskach (fot. Przemysław Kozłowski)

 
W 2022 roku wśród finalistów tego samego konkursu w kategorii „Strategie COVID-19” znalazły się dwa gdyńskie programy:
  •  „Gdynia dla Medyka”. Był on skierowany do kadry medycznej szczególnie narażonej na zakażenie koronawirusem. W ramach akcji powstała całodobowa infolinia, którą obsługiwały gdyńskie urzędniczki. Pracownicy pogotowia, Szpitali Pomorskich, Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej oraz Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Gdyni mogli tam dzwonić o dowolnej porze i uzyskać pomoc w znalezieniu noclegu, wsparcia psychologicznego albo transportu do lub z pracy. Operatorki telefonu koordynowały także dostawy posiłków w ramach akcji #gastropomaga, tak by otrzymali je nie tylko ci, którzy są na dyżurze, ale i ci, którzy go skończyli.
  • „Program wspierania uczniów, nauczycieli i rodziców w czasie pandemii”. Obejmował on szereg działań. Nauczyciele mogli liczyć m.in. na fachowe wsparcie. Miasto wykupiło dla nich vouchery do prywatnych gabinetów psychologicznych. Uruchomiono też gdyński telefon zaufania oraz czat dla dzieci i młodzieży „Co u Cb?”. Kolejne z działań to badanie dotyczące jakości relacji szkolnych, które przeprowadzono w gdyńskich placówkach oświatowych. W ramach programu zadbano też o odpowiednie wsparcie merytoryczne dla ósmoklasistów i maturzystów. Stworzono „Akademię Ósmoklasisty” oraz „Akademię Maturzysty”. To wirtualna baza z niezbędnymi materiałami edukacyjnymi, z których mogli korzystać uczniowie, przygotowując się do egzaminów. Organizowano również konsultacje przedmiotowe w grupach i online. Były też prelekcje na temat metod skutecznego uczenia się i motywacji. Z kolei rodzice uczniów mogli wziąć udział w webinariach z psychologiem na temat efektywnych metod nauki do egzaminów, wspierania i motywowania swojego dziecka. Ponadto przeprowadzono także pakiet szkoleń online dla nauczycieli języka polskiego, matematyki i języków obcych. Miasto zakupiło również sprzęt do e-learningu dla uczniów i nauczycieli, a także wdrożyło nowy program wsparcia dotyczący depresji.

Punkt informacji dla uchodźców z Ukrainy na dworcu PKP Gdynia Główna
Punkt informacji na dworcu PKP Gdynia Główna (fot. Przemysław Kozłowski)

Wojna naznaczyła XXI wiek


24 lutego 2022 roku światem wstrząsnęła wiadomość o ataku wojsk rosyjskich na Ukrainę. Skala pomocy skierowanej zarówno do tych, którzy pozostali w Ukrainie, jak i tych, którzy wyruszyli, by szukać bezpiecznego schronienia poza granicami swojego kraju, była ogromna.

W 2022 roku Gdynia zyskała nowe miasto siostrzane – ukraiński Żytomierz. Podczas pierwszej, kilkumiesięcznej fazy kryzysu uchodźczego działania skupione były na pomocy interwencyjnej, świadczonej w miejscach tymczasowego zakwaterowania. Natomiast bardzo szybko priorytetem stały się działania mające na celu usamodzielnienie przybywających z Ukrainy osób.


Posiłki dowożone przez gdyńskich restauratorów do punktu informacji dla uchodźców (fot. Magdalena Śliżewska)
Posiłki dowożone przez gdyńskich restauratorów do punktu informacji dla uchodźców (fot. Magdalena Śliżewska)


Dziś priorytetem jest, by mieszkający w naszym mieście Ukraińcy byli pełnoprawnymi gdynianami. Jak aktualnie wygląda gdyńska integracja?
  • 13 925 numerów PESEL ze statusem UKR nadano w Gdyni od początku wojny, ale trudno oszacować liczbę wszystkich, którzy trafili do Gdyni, szczególnie jeśli byli tu z pierwszą falą uchodźców.
  • 11 000 osób wypłacono tzw. 300+, czyli jednorazowe świadczenie finansowe wypłacane Ukraińcom w gminie zgłoszonej jako miejsce zamieszkania,
  • 2 300 uczniów z Ukrainy uczyło się w gdyńskich szkołach w ubiegłym roku szkolnym, w obecnym jest ich 1 940.

  • ikonaOpublikowano: 20.03.2024 12:53
  • ikona

    Autor: Redakcja portalu Gdynia.pl (wydz.komsp@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 20.03.2024 13:16
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Zobacz także