Społeczeństwo

Wiosenne porządki. Dbaj o czystość i środowisko

Uczestnicy sprzątania terenu przy Źródle Marii, które zorganizowano w ramach akcji „Godzina dla Ziemi WWF” (fot. Mirosław Pieślak)

Uczestnicy sprzątania terenu przy Źródle Marii, które zorganizowano w ramach akcji „Godzina dla Ziemi WWF” (fot. Mirosław Pieślak)

Tej wiosny setki ochotników poświęciło wolny czas i zadbało o to, by Gdynia była posprzątana nawet w tych najmniej dostępnych terenach. To nasi najbliżsi sąsiedzi: nauczyciele, kierowcy, prawnicy, sprzedawcy, urzędnicy, emeryci i dzieci. Mieszkańcy sprzątali śmieci po tych, którzy nie dbają o środowisko. 


W marcu Gdynia tradycyjnie dołączyła do akcji WWF „Godzina dla Ziemi 2024”. Poświęcając wolny czas, gdynianie wraz z wolontariuszami Błękitnego Patrolu WWF posprzątali teren wokół Źródła Marii. Mimo tego, że pozornie teren do sprzątania był niewielki i czysty, to z wody, brzegów potoku i okolicznych zarośli zebrano pełny kontener odpadów. Śmieci, które nigdy nie powinny się tam znaleźć.

Natomiast kwiecień stał pod znakiem oddolnych akcji sprzątania świata, w których mieszkańców wspierał Wydział Środowiska. Zapewnił im worki na śmieci, rękawice ochronne oraz odbiór zebranych odpadów. Z okazji Dnia Ziemi na terenie całej Gdyni ochotnicy przeprowadzili 27 akcji proekologicznych. Samodzielnie wybrali tereny rekreacyjne wymagające uprzątnięcia i zebrali z nich niemal 9 ton odpadów. Warto dodać, że szklana butelka waży około 250-500 g, puszka po napoju 20 g, plastikowa butelka PET 50 g, a pusta konserwa –70 g. Dodatkowym wsparciem troski o środowisko było sąsiedzkie sprzątanie w dzielnicy Chwarzno-Wiczlino, które zrealizowano w ramach Budżetu Obywatelskiego.

maju Wydział Środowiska kontynuuje wspieranie inicjatyw oddolnych, np. takich jak „Operacja Czysta Rzeka”. W miniony weekend wolontariusze zadbali o czystość potoku Źródło Marii, który płynie przez Karwiny. Tydzień wcześniej inna grupa ochotników oczyściła rzekę Kaczą w okolicy ul. Sieradzkiej. Poza luźnymi śmieciami ze strumieni wyciągnięto takie przedmioty jak lodówkę czy monitor.

Sprzątanie terenów nadrzecznych i koryta Strugi Cisowskiej
Sprzątanie terenów nadrzecznych i koryta Strugi Cisowskiej (fot. Marcin Mielewski)


Co robić z odpadami?


Niestety w dalszym ciągu palącym problemem pozostają odpady. I to te w domach, jak i w przestrzeni publicznej. Wciąż istnieje społeczne przyzwolenie na pozostawienie po sobie śmieci w miejscu biwakowania. Porozrzucane przy leśnych ścieżkach szpecą krajobraz, stając się śmiertelną pułapką dla owadów oraz zagrożeniem dla zwierząt. Należy więc docenić starania włożone przez gdynian, którzy dbają o środowisko naturalne. Wniosek nasuwa się jeden: dbajmy o porządek wokół siebie i nie przysparzajmy innym pracy.

Waga odpadów zebrana podczas wszystkich akcji proekologicznych tej wiosny w naszym mieście szacowana jest na około 11 ton. Jeśli chciałbyś przyczynić się do poprawy stanu środowiska w swojej okolicy, Wydział Środowiska zaprasza do udziału w „Sprzątaniu Gdyni 2024”, które odbędzie się pod koniec września. O szczegółach poinformujemy bezpośrednio przed wydarzeniem.

Wyrzucam to – ważne linki


Nie wiesz, jak pozbyć się problematycznych odpadów z gospodarstw domowych? Zajrzyj na stronę https://wyrzucamto.pl/pszok.

Chcesz się dowiedzieć, gdzie powinien trafić dany odpad – niezależnie od tego czy jest to papierek po cukierku czy zepsuta lodówka? Sprawdź to na stronie: https://wyrzucamto.pl/segreguje-to.

Z kolei darmowy odbiór odpadów wielkogabarytowych i dużych elektroodpadów możemy zamówić pod linkiem: https://wyrzucamto.pl/zamow-online.

Opracowanie: Piotr Cichoń

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 14.05.2024 07:26
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 14.05.2024 13:14
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Śliżewska
ikona

Zobacz także