Społeczeństwo

Zebraliśmy prawie 10 ton tekstyliów

Drewniany drążek z zawieszonymi na nim różnymi ubraniami, które są na wieszakach

Zdj. ilustracyjne // unsplash.com

Od września w Gdyni trwa akcja zbierania ubrań i tekstyliów domowych. Każdy kilogram to złotówka na rzecz gdyńskiego „Ciapkowa” i ukłon w stronę środowiska. Póki co kampania trwa do końca stycznia, ale niedługo pojawi się w nowej odsłonie. Wspólnie zebraliśmy prawie 10 ton tekstyliów, z których około 93% nadaje się do dalszego użycia. Co się teraz z nimi stanie? Dokąd właściwie trafiają te rzeczy?

 
Już wkrótce pojawi się nowa odsłona kampanii „Ubrania do Oddania” – więcej punktów zbiórki oraz kolejni beneficjenci. Do tej pory wspólnie udało się zebrać prawie 10 ton tekstyliów, z których około 93% nadaje się do dalszego użycia. Co się z teraz z nimi stanie?

– W ramach akcji „Ubrania do Oddania” zebraliśmy w Gdyni prawie 10 ton ubrań. Te wszystkie rzeczy – zamiast trafić na śmietnik – otrzymają teraz drugie życie. A to na pewno wielka ulga dla klimatu. I ogromne wsparcie na poziomie lokalnym, bo każdy kilogram oddanych przez mieszkańców tekstyliów to 1 zł na rzecz „Ciapkowa”. Wkrótce ruszymy z nową odsłoną projektu – informuje Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.
Rzeczy zebrane w ramach akcji są sortowane i wprowadzane do ponownego obiegu zgodnie z założeniami gospodarki cyrkularnej. Firma opracowała autorską metodę sortowania „clear sorting” z podziałem na ponad trzydzieści kategorii. Współtworząc gospodarkę obiegu zamkniętego dba o odpowiedzialne:

  • pozyskiwanie ubrań na terenie Polski;
  • sortowanie i przetwarzanie pozyskanych rzeczy; 
  • wprowadzanie ich do ponownego obiegu.
 
Towar pozyskany ze zbiórek wprowadzany jest do sklepów własnych: Butików Cyrkularnych i UDO Second Hand, a to 14 lokalizacji w całym kraju. Marka współpracuje także z wieloma sklepami z używaną odzieżą. W ramach Programu Partnerskiego UDO posiada ofertę dostarczania i odbioru odzieży skierowaną do właścicieli sklepów second hand.

Część towaru jest przekazywana także na eksport. Ubrania zostają wówczas posortowane zgodnie z zamówieniem i specyfikacją kenijskiego klienta i w 100% trafiają na tamtejszy rynek second handu.
 
Ubrania Do Oddania często angażuje się także w działania pomocowe. Np. wspierają Polską Akcję Humanitarną w ramach zbiórki ubrań dla migrantek i migrantów na granicy z Białorusią oraz pomagają osobom w kryzysie uchodźczym w związku z wojną w Ukrainie.
 
Natomiast towar, który nie nadaje się do wprowadzenia do drugiego obiegu, przerabiany jest na wypełniania czy czyściwo wykorzystywane w branży automotive lub utylizowane na paliwo alternatywne. To zaledwie 5-7% przekazywanych tekstyliów z Gdyni.

W dalszym ciągu zachęcamy do śledzenia akcji oraz przeglądu własnych szaf. Może znajdzie się tam coś, co zasługuje na drugie życie?

Więcej o akcji można przeczytać na stronie Ubrania do Oddania.

  • ikonaOpublikowano: 27.01.2023 07:18
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 27.01.2023 08:21
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Zobacz także