Aktualności

Odważni wygrywają z rakiem

Grafika promująca 14. edycję kampanii „Odważni Wygrywają” // materiały prasowe

Grafika promująca 14. edycję kampanii „Odważni Wygrywają” // materiały prasowe

Listopad to Międzynarodowy Miesiąc Walki z Męskim Rakiem. Jak co roku Gdynia włączy się w jego obchody. Nadchodzi 14. edycja kampanii „Odważni Wygrywają”, którą organizuje fundacja „Gdyński Most Nadziei”. W jej ramach przygotowano szereg aktywności promujących profilaktykę nowotworową i zachowania prozdrowotne.


14. edycja kampanii „Odważni Wygrywają” wystartuje w czwartek, 2 listopada i tradycyjnie będzie wypełniona różnego rodzaju prozdrowotnymi działaniami. Dzięki temu mieszkańcy Gdyni, ale i całego Trójmiasta będą mogli zdobyć informacje na temat profilaktyki raka jądra. Inicjatywa ma też zachęcać mężczyzn do samobadania.

Warto pamiętać o profilaktyce, bo regularne samobadanie pozwala na wczesne wykrycie raka jądra. W początkowym stadium jest on wyleczalny niemal w 100 procentach.

– Bardzo szeroko i bardzo głośno mówimy na temat profilaktyki raka jądra. To temat, który dotyczy głównie osób młodych, ponieważ rak jądra jest nowotworem najczęściej diagnozowanym u bardzo młodych mężczyzn. Między 17. a 35. rokiem życia współczynnik zachorowalności jest najwyższy i sięga aż 25 procent. 14. edycja kampanii to szereg różnych, bezpłatnych wydarzeń dla mieszkańców Trójmiasta. Promujemy szczególnie inicjatywy w obszarze edukacyjnym. Kampania to działania całoroczne, które prowadzimy w szkołach, firmach i instytucjach. W listopadzie wychodzimy w przestrzeń publiczną, zapraszając Państwa do aktywności fizycznej, która niewątpliwie jest jednym z czynników profilaktyki zdrowotnej – mówi Małgorzata Marmajewska, prezes fundacji „Gdyński Most Nadziei”, koordynatorka kampanii „Odważni Wygrywają”.Organizatorzy akcji tradycyjnie zadbali o bogaty i ciekawy program wydarzeń. Poniżej prezentujemy harmonogram tegorocznych działań:
  • 2-30.11 – wystawa fotograficzna „#badajjajka” w Centrum Riviera,
  • 4.11, godz. 10.00 – trening z komandosami Formozy na plaży Śródmieście,
  • 13.11, godz. 19.00 – trening z rugbistami Arki Gdynia na stadionie rugby w Gdyni,
  • 19.11, godz. 11.00 – morsowanie na plaży w Gdańsku Brzeźnie z Adrianem Hoffmanem.

– Jednostka Wojskowa Formoza tradycyjnie organizuje wspólny trening sztuk walki na plaży Śródmieście. Wszystko w celu rozpropagowania tej szczytnej akcji poprzez organizację aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu, czyli tak jak my lubimy najbardziej. Chcemy w ten sposób zachęcić ludzi do aktywnego spędzania czasu, ale też przedstawić informacje na temat zagadnienia, jakim jest profilaktyka raka jąder – mówi kmdr ppor. Michał Synak, rzecznik prasowy Jednostki Wojskowej Formoza.

W akcję po raz kolejny zaangażowały się także restauracje. W wybranych lokalach będzie można skosztować „odważnych” dań i napojów (lista miejsc pojawi się na stronie i facebookowym profilu kampanii). Część dochodów z ich sprzedaży zostanie przekazane na kontynuację prowadzonych przez fundację działań edukacyjnych dla młodzieży.

O kampanii „Odważni Wygrywają”


Listopadowa kampania jest zwieńczeniem całorocznych, długofalowych działań fundacji „Gdyński Most Nadziei”. To m.in. prelekcje w szkołach, spotkania w firmach i przedsiębiorstwach czy akcje informacyjne w różnych grupach środowiskowych, a także platforma www.odwazni.com, gdzie można znaleźć m.in. bazę lekarzy i specjalistów oraz informacje i wskazówki dotyczące samobadania.

Projekt jest finansowany z budżetu miasta, a prezydent Gdyni Wojciech Szczurek objął honorowy patronat nad inicjatywą.

Szczegółowe informacje o kampanii można znaleźć na stronie www.odwazni.com oraz facebookowym profilu Odważni Wygrywają.

  • ikonaOpublikowano: 25.10.2023 07:25
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 29.02.2024 08:51
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona