Aktualności

Gdynia inspiruje modernizmem

Gdynia inspiruje modernizmem // fot. materiały prasowe

Gdynia inspiruje modernizmem // fot. materiały prasowe

Miasto i jego przestrzeń może fascynować i być źródłem wielu niecodziennych pomysłów. Dowodem na to są prace zgłoszone do konkursu „Pamiątka z Gdyni inspirowana modernizmem”. Najlepsze z nich można, od dziś, zobaczyć na wystawie w gdyńskim InfoBoksie. Są tam m.in.: czekolada wyglądająca jak posadzki, czy spinacz wykonany na kształt klatki schodowej w gdyńskiej modernistycznej kamienicy. Autorzy najlepszych projektów zostali nagrodzeni.
 
Gdynia ma unikalną miejską zabudowę modernistyczną. Artyści, projektanci, czy fotografowie w swoich pracach czerpią z niej pełnymi garściami i dlatego zasługuje ona na wyróżnienie. Stąd pomysł na konkurs „Pamiątka z Gdyni inspirowana modernizmem”. Był on skierowany do projektantów, studentów wzornictwa i architektury oraz architektów. Jego głównym celem było stworzenie projektów pamiątek z Gdyni, które zostały zainspirowane architekturą gdyńskiego modernizmu oraz stworzone w duchu jednej z głównych idei modernistów XX w.: „Mniej znaczy więcej” (Less is more).
 
Z najciekawszych projektów stworzono wystawę, którą można było zobaczyć na początku stycznia w Gdynia InfoBox. Wśród prac znalazły się m.in.: czekolada inspirowana wzorami posadzek, spinacz wykonany na kształt wyglądu klatki schodowej w gdyńskiej modernistycznej kamienicy, wzorzyste podstawki ceramiczne, brelok i karteczki samoprzylepne w formie dawnych budynków, metalowe przypinki z charakterystycznymi budowlami, świecznik, eko mydło, kalendarz, latawiec, karta ze szlaku, gdyńskie budynki z klocków, magnes na lodówkę, karty do gry miejskiej, czy pamiątka do osobistego tworzenia. 
 
Autorzy najlepszych projektów zostali nagrodzeni. Wyróżnienia wręczono podczas uroczystego wernisażu w InfoBoksie.

I miejsce zajęły Beata Frąckowiak i Małgorzata Łuniewska za projekt serii czekolad we wzory i kształty nawiązujące do gdyńskiego modernizmu.
II miejsce przyznano Iwecie Czech za spinacz GD inspirowany klatką schodową kamienicy przy ul. 10 Lutego 5 III miejsce zajęły Maria Czapska i Julia Kędzierska za serię podstawek ceramicznych z grafikami inspirowanymi wzorami posadzek.  


Nagrodę specjalną ex aequo dostali: Paweł Lewandowski za karteczki samoprzylepne w formie budynkóworaz Michał Podgórczyk - autor drewnianego breloka w kształcie budynku ZUS.Przyznano także wyróżnienie specjalne jury. Otrzymała je Izabela Jackowska za metalowe przypinki.Natomiast wyróżnienie na wniosek przedstawiciela miasta dostała Małgorzata Bylińska za metalowo-betonową miniaturę budynku przy ul. 10 Lutego 24 (biurowiec ZUS).


 
Nagrody przyznało jury, w którego skład weszli: prof. dr hab. Sławomir Fijałkowski – przewodniczący jury, wybitny polski projektant, wykładowca akademicki, Katarzyna Gruszecka–Spychała – wiceprezydent Gdyni, Paulina Kisiel – architekt, Centrum Designu Gdynia, dr hab. Marek Jóźwicki – dziekan Wydziału Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, dr arch. inż. Radosław Czerniejewski - wykładowca akademicki, projektant, Agnieszka Krasińska – koordynator projektu z Urzędu Miasta Gdyni oraz Jacek Debis – dyrektor projektów z Agencji Rozwoju Gdyni.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 12.12.2017 15:39
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 10.01.2018 11:28
  • ikonaZmodyfikował: Dorota Nelke
ikona