Aktualności

Modernizm okiem mewy – kamienicy firmy PAGED

Kamienica firmy Paged przy ul. Świętojańskiej 44. Fot. Michał Sałata

Kamienica firmy Paged przy ul. Świętojańskiej 44. Fot. Michał Sałata

Jako że nasz cykl pokazujący perły gdyńskiego modernizmu z lotu ptaka cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, kontynuujemy loty dronem nad miastem i pokazujemy dziś kamienicę firmy Paged na ul. Świętojańskiej 44. Ta okazała, reprezentacyjna kamienica powstała w 1934 roku.


Cykl „Modernizm okiem mewy” cieszy się dużym zainteresowaniem – nic dziwnego, wszak nie każdy ma możliwość wznieść się ponad chodniki i ulice by spojrzeć na gdyński modernizm (zgłoszony przez Polskę na listę światowego dziedzictwa UNESCO) z lotu ptaka. Kontynuujemy więc loty dronem i kierujemy się nad reprezentacyjną ulicę miasta – Świętojańską. Na skrzyżowaniu z ul. Armii Krajowej wyróżnia się spośród pierzei masywna i regularna bryła kamienicy firmy Paged.



Wzór dla późniejszych projektów


Przy ul. Świętojańskiej 44 stoi kamienica, której niezwykła historia zaczyna się w 1934 roku.

- Doskonale prosperująca firma Paged, czyli Polska Agencja Eksportu Drewna, zainwestowała w budowę jednego z pierwszych domów biurowo-mieszkalnych: tak powstała okazała, reprezentacyjna kamienica. Architekt Jan Bochniak jako pierwszy w Gdyni zastosował tu pionowy podział elewacji: środkową część, wyższą o 1 piętro, zaznaczają kontrastowe lizeny. Mocno wyeksponowana jest też płyta gzymsu. Na tej kamienicy często wzorowali się autorzy wielu późniejszych projektów – czytamy na stronie modernizmgdyni.pl.


Modernistyczna kamienica o oryginalnych, w dużej mierze asymetrycznych rozwiązaniach zdradza też cechy monumentalizmu – coraz bardziej popularnego w latach 30. nurtu towarzyszącemu funkcjonalizmowi. Charakterystyczny narożnik uskokowy przechodzi od strony ul. Armii Krajowej o jedną kondygnację wyżej, tworząc przestrzeń na taras w szczytowej części budynku. Budynek ma dwie klatki schodowe – od strony ul. Świętojańskiej i od frontowej przy ul. Armii Krajowej.

Przedwojenna, czarnobiała fotografia kamienicy w Gdyni.


W latach 30. XX wieku w kamienicy mieszkał m.in. dr Bolesław Piotr Kasprowicz, ówcześnie wicekonsul Rumunii w Gdyni, a po II wojnie światowej rektor Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie. W latach niemieckiej okupacji z budynku zwisały czerwone flagi z czarnym hakenkreuzem – zajmowało go miejscowe kierownictwo NSDAP. Po wojnie powrócił do budynku Paged, a obecnie mieści się w nim m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej.

ikona