Aktualności

Spotkania z modernizmem. Śladami międzywojennych witryn sklepowych

„Spotkania z modernizmem. Archi-detal cz. 2”. Archi-spacer: międzywojenne witryny: rzemiosło i architektura

„Spotkania z modernizmem. Archi-detal cz. 2”. Archi-spacer: międzywojenne witryny: rzemiosło i architektura

Okazuje się, że modernistyczne witryny znajdziemy w Gdyni nie tylko przy znanych kamienicach w Śródmieściu, ale także w mniej oczywistych dzielnicach. Przekonamy się o tym już 28 marca podczas kolejnego archi-spaceru śladami modernizmu.

 
Tym razem podczas archi-spaceru przejdziemy ulicami Śródmieścia, zmierzając powoli w kierunku dzielnicy Działki Leśne. Okazuje się bowiem, że modernistyczne witryny znajdziemy w Gdyni nie tylko przy znanych, reprezentacyjnych kamienicach, jak np. przy ulicach Świętojańskiej, Abrahama, Starowiejskiej czy 3 Maja.

Zdarzają się miejsca i okolice, w których ich obecność może zaskakiwać, a nawet stanowić swoistą zagadkę. I choć oryginalne, przedwojenne witryny są już bardzo rzadko spotykane, prowadzący archi-spacer Radek Radziejewski (gdyński animator, praktyk, konserwator lokalnej architektury) odkryje nam sekretne miejsca ze śladami ich ewolucji w mieście, powiązanymi bezpośrednie z rozwojem gdyńskiej architektury, w tym nadejściem trendów spod znaku nowoczesnej architektury.

Podczas spaceru zajrzymy do miejsc stosunkowo rzadko odwiedzanych, zainicjujemy także otwartą rozmowę – od historii witryn gdyńskich, ich pierwotnych projektów (często modyfikowanych w czasie budowy kamienic), rzemiosła i jego wyjątkowej jakości wykonania.  Ponadto podpowiemy jak rozpoznawać oraz odnawiać te oryginalne witryny, jak oceniać ich wartość materialną i niematerialną, a także zastanowimy się nad możliwościami nadawania im nowych funkcji.

Atrakcją spaceru będzie także możliwość obejrzenia pracy przy rozpoczętej renowacji jednej z modernistycznych witryn z okresu międzywojnia.

Więcej informacji znajdziemy w wydarzeniu na Facebooku.

Warto wiedzieć


Archi-Spacer: międzywojenne witryny: rzemiosło i architektura. Prowadzenie Radek Radziejewski.

Miejsce startu: Gdynia Info-Box, ul. Świętojańska 30

Termin: czwartek, 28 marca, godz. 17.00

Wstęp wolny.

  • ikonaOpublikowano: 27.03.2024 09:40
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 27.03.2024 13:20
  • ikonaZmodyfikował: Agata Grzegorczyk
ikona