Cykl "Modernizm w Europie - modernizm w Gdyni"

Spotkanie promocyjne książki „Architektura XX wieku i jej waloryzacja w Gdyni i w Europie”

okładka 4. książki

okładka 4. książki

Miasto Gdynia zaprasza na spotkanie promocyjne książki
„Architektura XX wieku i jej waloryzacja w Gdyni i w Europie”, zawierającej problematykę poruszoną na 4. Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Modernizm w Europie – Modernizm w Gdyni. Architektura XX wieku i jej waloryzacja”. Publikację zaprezentuje dr inż. arch. Marek Stępa, wiceprezydent Gdyni. Promocji towarzyszyć będzie prelekcja  „Biała Gdynia" czyli o kolorach w architekturze modernistycznej Gdyni, którą przedstawi dr hab. inż. arch. Robert Hirsch, prof. PG, Miejski Konserwator Zabytków.
 
Spotkanie odbędzie się w środę, 7 lutego, o godz. 17.00
w Miejskiej Informacji Turystycznej w Gdyni,
ul. 10 Lutego 24 (parter, wejście bezpośrednio od ulicy).
 
Bezpośrednio po spotkaniu będzie możliwość nabycia książki w cenie 60 zł.
 
Parę słów o publikacji
 
Czwarty tom z cyklu „Modernizm w Europie – modernizm w Gdyni”, stanowi podsumowanie 4. międzynarodowej konferencji, poświęconej architekturze XX wieku i jej waloryzacji w Gdyni i w Europie.
Konferencja, podobnie jak poprzednie, została zorganizowana przez Urząd Miasta Gdyni we współpracy z Wydziałem Architektury Politechniki Gdańskiej. Publikacja zawiera aż 42 bogato ilustrowane artykuły. Tematyka zamieszczonych w książce referatów jest niesłychanie różnorodna. Aż siedem z nich dotyczy bezpośrednio Gdyni i związanych z nią koncepcji i obiektów. W publikacji znajdziemy artykuł o Orłowie i jego początkach i rozwoju jako letniska, o mauzoleum gen. Orlicz-Dreszera, o osiedlu PAGED (oba na Oksywiu), o całkowicie nieznanym miejscu, tzw. etapie emigracyjnym („gdyńska wyspa Ellis”), o nigdy nie zrealizowanym projekcie Szpitala Powszechnego. Publikacja zawiera też artykuł o dekoracjach kamiennych gdyńskich budowli modernistycznych, a także o zagadnieniach remontowych modernistycznych budynków mieszkalnych na terenie Działek Leśnych. Artykuły są opatrzone bardzo starannie dobraną ikonografią, zawierającą przedwojenne plany, zdjęcia z budowy, zbliżenie detali i stan obecny.

  • ikonaOpublikowano: 25.01.2018 09:40
  • ikona

    Autor: Anna Częścik (a.czescik@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 26.01.2018 08:33
  • ikonaZmodyfikował: Anna Częścik
ikona