Uwaga! Obowiązuje zakaz wchodzenia do lasu w związku z ASF (afrykański pomór świń). Szczegóły w komunikacie.
Nauka

„Duma Angoli” – poznaj kulisy niezwykłego przedsięwzięcia

Mieszkańcy nazywają ją „Dumą Angoli”, Unia Europejska prezentuje ją jako wzorcowy przykład współpracy z Afryką. fot. www.navimor.pl

Mieszkańcy nazywają ją „Dumą Angoli”, Unia Europejska prezentuje ją jako wzorcowy przykład współpracy z Afryką. fot. www.navimor.pl

Mieszkańcy nazywają ją „Dumą Angoli”, Unia Europejska prezentuje ją jako wzorcowy przykład współpracy z Afryką. Zbudowana na wzór Akademii Morskiej w Gdyni Akademia Rybołówstwa i Nauk o Morzu w Namibe to największy polski projekt edukacyjny realizowany na tym kontynencie oraz modelowy przykład jak nieść pomoc krajom Afryki. Kulisy projektu uchwyciła Małgorzata Rakowiec w reportażu „Dopowiedziana historia – Polacy dla Angoli”.

Trwająca blisko 30 lat wojna domowa odcisnęła głębokie piętno zarówno na społeczeństwie, jak i gospodarce Angoli. Rodzi to szereg pytań: w jaki sposób nieść pomoc w dotkniętym zniszczeniami wojennymi kraju? Jak pogodzić humanitarną postawę z rozsądkiem, który każe chronić własnych obywateli? Odpowiedź znalazła firma Navimor International i Akademia Morska w Gdyni.

- Pomorskie firmy i Akademia Morska zrealizowały w Angoli projekt, który stanowi przykład jak pomagać Afryce. Nowoczesna Akademia Rybołówstwa i Nauki o Morzu stała się dumą Angoli, miejscem kształcenia kadr oraz dała mieszkańcom kraju nowe stanowiska pracy – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. - UE przedstawia go jako wzorcowy, ale przede wszystkim to my, Polacy możemy być z niego dumni – podkreśla.

- Pomorskie firmy i Akademia Morska zrealizowały w Angoli projekt, który stanowi przykład jak pomagać Afryce. Nowoczesna Akademia Rybołówstwa i Nauki o Morzu stała się dumą Angoli, miejscem kształcenia kadr oraz dała mieszkańcom kraju nowe stanowiska pracy – mówił Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, fot. Michał Puszczewicz

Polacy dla Angoli i o Angoli

Historie niezwykłego przedsięwzięcia, jakim jest budowa szkoły wyższej na wzór Akademii Morskiej w Gdyni uchwyciła dziennikarka Małgorzata Rakowiec. Reportaż „Dopowiedziana historia – Polacy dla Angoli” został wyświetlony w Teatrze Muzycznym w Gdyni w trakcie poniedziałkowego specjalnego pokazu filmowego.

- To jest projekt wyjątkowy. Nie dość, że Polacy uczestniczyli w samym pomyśle, to jeszcze mieli nadzór nad wszystkim, od projektu, poprzez wykończenie i organizację nauczania – mówi Małgorzata Rakowiec, reportażystka. - Co ważne, dokument ten udowadnia, że pomoc tam na miejscu jest możliwa – dodaje.



W trakcie gali zaprezentowano także „Jeszcze dzień życia” w reżyserii Damiana Nenowa i Raúla de la Fuente. Jest to animowana adaptacja książki Ryszarda Kapuścińskiego, w której legendarny reporter opisał kulisy wojny domowej w Angoli.

- „Jeszcze dzień życia” to opowieść o wyprawie gwiazdy reportażu, 43-letniego Ryszarda Kapuścińskiego do serca chaosu, jądra ciemności, którym jest Angola w 1975 roku. Pojechał reporter, wrócił pisarz. Co stało się wtedy w Angoli, że ten człowiek nie wrócił do reportażu, tylko stał się pisarzem — tłumaczem kultur? - mówi Damian Nenow, reżyser. - Fikcja i kreacja zderzona z prawdą, faktem, prawdziwym człowiekiem, który stoi w tym samym miejscu, co 40 lat temu i przeżywa te same emocje, to istota tego filmu — dodaje.

Film miał swoją premierę podczas festiwalu w Cannes. Polska publiczność natomiast będzie miała okazję zobaczyć go już jesienią.

Akademia Rybołówstwa i Nauk o Morzu

Akademia powstała w mieście Moçâmedes na zlecenie Republiki Angoli. Sfinansowana został natomiast przy pomocy m.in. pożyczki od polskiego rządu. Za część naukowo-edukacyjną odpowiada Akademia Morska w Gdyni, która opracowała kompleksową koncepcję organizacyjną i edukacyjną, w tym przygotowanie podręczników akademickich, programów dydaktycznych, a także przygotowanie przyszłych kadry Akademii Rybołówstwa i Nauk o Morzu na studiach magisterskich i doktoranckich.

Akademia Rybołówstwa i Nauk o Morzu jest jedynym ośrodkiem szkolnictwa morskiego w tej części Afryki, fot. www.navimor.pl

Koncepcja stworzenia uczelni wyższej jest unikatowa pod wieloma względami. Pierwszą i najbardziej rzucającą się rzeczą jest jej rozmach. Na powierzchni blisko 90 hektarów powstał kompleks akademicki, na terenie którego znajdują się szereg pomieszczeń dydaktycznych, w tym 25 sal lekcyjnych, 12 sal konferencyjnych 5 auli wykładowych, 30 laboratoriów i nowoczesne pomieszczenia z symulatorami. Uzupełnieniem tego jest osiedle mieszkalne dla kadry oraz akademiki dla blisko 150 studentów.

Kampus to nie jedyna wyjątkowa cecha całej inwestycji. Ważniejszy od kwestii infrastrukturalnej jest jej społeczny wydźwięk. Polskie firmy wraz z Akademią Morską dały przykład, w jaki sposób można pomagać dotkniętym konfliktami rejonom nie tylko Afryki, ale i świata. Zaangażowanym w projekt przedsiębiorcom i naukowcom udało się pokazać, że ważniejsze od doraźnej pomocy humanitarnej jest niesienie pomocy o charakterze doradczym i naukowym, za którym stoją łatwe do przeszczepienia na inny grunt rozwiązania techniczne i organizacyjne.

Akademia Rybołówstwa i Nauk o Morzu jest jedynym ośrodkiem szkolnictwa morskiego w tej części Afryki, fot. www.navimor.pl

Akademia Rybołówstwa i Nauk o Morzu jest jedynym ośrodkiem szkolnictwa morskiego w tej części Afryki
. Dzięki kompleksowej edukacji zapewnia wykwalifikowane kadry do pracy na morzu, jak również w przetwórstwie rybnym i administracji morskiej. W murach akademii kształci się 1500 studentów w 14 specjalnościach na 3 wydziałach takich jak: Rybołówstwo, Przetwórstwo Rybne oraz Eksploatacja Zasobów Wodnych.

Akademia rozpoczęła swoją działalność 17 lipca 2017 r. Głównym wykonawcą projektu jest firma Navimor International. Przy realizacji brało też udział 94 polskich producentów i wykonawców oraz Akademia Morska w Gdyni.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 05.09.2018 09:00
  • ikona

    Autor: _Jan Ziarnicki (j.ziarnicki@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 05.09.2018 10:52
  • ikonaZmodyfikował: Jan Ziarnicki
ikona