Nauka

Działamy razem dla dobra każdego dziecka

Uczestnicy konferencji

Gdyńscy specjaliści tworzą platformę wymiany doświadczeń z zakresu zdrowia psychicznego // fot. Filip Śmigielski

Innowacyjne działania Gdyńskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w zakresie wsparcia dla pedagogów i psychologów szkolnych, budzą duże zainteresowanie również w innych miastach. Kolejna edycja spotkań – tym razem poświęcona między innymi radzeniu sobie z codziennymi wyzwaniami w związku z obecnością dzieci z doświadczeniem uchodźczym w polskim systemie oświaty odbyła się w ubiegłym tygodniu.


Innowacyjny program opracowany przez Gdyński Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, zakłada regularne spotkania o charakterze superwizyjnym dla wszystkich pedagogów i psychologów pracujących w gdyńskich placówka oświatowych.
Ze względu na trudną sytuację w szkołach, spowodowaną między innymi stałym napływem dzieci z doświadczeniem uchodźczy, a co za tym idzie nowymi wyzwaniami, cieszą się one dużą popularnością.

- Współpraca i wymiana doświadczeń jest niezwykle ważna w przypadku specjalistów pracujących z tak delikatną materią, jaką jest ludzka psychika – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. - W Gdyni na różne sposoby staramy się dotrzeć do tych wszystkich osób, które potrzebują wsparcia. Bardzo duży nacisk kładziemy na profilaktykę, jeżeli chodzi o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Wielu specjalistów szkoli się obecnie w nowych metodach pracy, zwiększa swoją skuteczność. Taka platforma wymiany doświadczeń, jaką tworzy Gdyński Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, jest bardzo potrzebna, aby w jak najszerszym zakresie wdrażać nowe rozwiązania.

W spotkaniach regularnie bierze udział blisko pół setki specjalistów, są to zarówno osoby pracujące w szkołach czy Poradniach Psychologiczno-Pedagogicznych, ale także specjaliści z Gdyńskiego Centrum Zdrowia, fundacji działających w naszym mieście, czy Gdyńskiego Zespołu Wsparcia dla Oświaty.

- To jest projekt, który bardzo konsekwentnie realizujemy, również dzięki wsparciu naszego partnera jakim jest UNICEF – mówi Wojciech Jankowski, dyrektor Gdyńskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli. - Dzisiaj rozmawiamy o rzeczach bardzo praktycznych. Chcemy, aby te spotkania doprowadziły do takiego ujednolicenia działań psychologów i pedagogów w gdyńskich placówkach i aby to stało się takim wzmocnieniem ich roli w trudnym czasie. Zaprosiliśmy również panią Alicję Bajduszewską, która jest koordynatorem nowego projektu – wyjątkowego miejsca dla uchodźców przy ulicy Starowiejskiej 25.

Mowa o Spilno, szóstym w Polsce a pierwszym w regionie pomorskim centrum wsparcia i integracji dla uchodźców.

- Co to jest Spilno? Jest to nowe miejsce, w którym będą mogli się spotykać rodzice, uczniowie, nauczyciele i nowi mieszkańcy Gdyni, którzy znaleźli się tutaj z powodu wojny. - wyjaśnia Alicja Bajduszewska, koordynator Spilno. - Dzieci będą mogły tu na przykład grać w planszówki, ale będą też uczniowie naszych szkół, którzy będą pomagać im poznać język polski, matematykę czy język angielski. Różne organizacje będą prowadziły warsztaty w tej placówce.
Spotkania organizowane przez Gdyński Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, prowadzą najbardziej doświadczeni specjaliści w naszym mieście.

- Wypracowałyśmy pewien taki schemat naszych spotkań – mówi Lucyna Lewandowska, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1. - One się odbywają co cztery tygodnie, w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym, zawierają część edukacyjną – dzisiaj nasza koleżanka, psycholog z Ukrainy, opowie nam o systemie edukacji obowiązującym w Ukrainie. Zastanowimy się dlaczego nasi uczniowie, rodzice z Ukrainy, mogą, w pewnych sytuacjach mieć problemy ze zrozumieniem naszego systemu. Na pewno ułatwi nam to współpracę.

Kolejne spotkanie, już za miesiąc. Projekt jest finansowany ze środków UNICEF.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 21.03.2023 09:00
  • ikona

    Autor: Aneta Marczak (a.marczak@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 22.03.2023 08:59
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona