Nauka

Gdynia widziana oczami młodzieży z Ukrainy

Polsko-ukraińska integracja w Gdyni // fot. SP 12

Polsko-ukraińska integracja w Gdyni // fot. SP 12

30.06.2022 r.

Na ciekawy pomysł zakończenia roku szkolnego wpadli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 12 w Gdyni, którzy w roku szkolnym 2021/2022 brali udział w projekcie profilaktyki zdrowia „Zdrowie na 7mkę”. Zorganizowali oni spacer po Gdyni dla koleżanek i kolegów z Ukrainy, którzy w ostatnim czasie zaczęli się uczyć w ich szkole.


Spacer był pomysłem uczniów, jego celem była integracja młodych przybyszy oraz zapoznanie ich z ciekawymi, historycznymi a także atrakcyjnymi dla młodzieży miejscami w centrum Gdyni. W spacerze wzięło udział 30 osób z Ukrainy oraz 14 uczniów z klas 7-8 SP 12.

- Gdynia to miasto otwarte. Od początku wojny, gdy do naszego miasta zaczęli docierać uchodźcy, staraliśmy się robić wszystko, aby poczuli się tu u siebie – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. - Młodzi Ukraińcy szybko adaptują się w naszych szkołach, przychodzi im to łatwiej niż dorosłym. Dzieje się tak m.in. dzięki dużemu wsparciu, jakie otrzymują od młodych gdynianek i gdynian. Nasze szkoły wychowują ludzi tolerancyjnych, otwartych na innych i empatycznych. I to jest wspaniałe.

Podczas spaceru dopisała pogoda, która pozwoliła młodzieży na organizację spontanicznego pikniku w Parku Centralnym.

- Spacer rozpoczął się aleją Piłsudskiego – relacjonuje Maria Śmiełowska-Bohn, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 12 w Gdyni. - Mijając pomnik Naczelnika i powstający Park Centralny, doszliśmy do Bulwaru Nadmorskiego. Każdy przystanek spaceru był opatrzony plakatem przygotowanym przez uczniów. Znajdowały się na nim najistotniejsze informacje oraz zdjęcia najbliższej okolicy tego miejsca. Plakaty były przetłumaczone na język ukraiński przez uczniów pochodzących z Ukrainy, ale uczących się w naszej szkole już od dłuższego czasu.
Kolejnym punktem wycieczki były Gdyńskie Rybki. Okazało się, że wszyscy chcą mieć z nimi zdjęcie. Spod rybek dzieci ruszyły na duży plac zabaw znajdujący się na plaży. Zostali tam dłuższą chwilę, by każdy mógł skorzystać z atrakcji.

- Po zabawie przyszedł czas na dalsze zwiedzanie – dodaje dyrektor. - Przeszliśmy na Skwer Kościuszki. Tam uczestnicy wycieczki dowiedzieli się o Gdyńskim Akwarium Morskim, poznali historię ORP Błyskawicy i Daru Pomorza. Orzeźwienie dała nam chłodna bryza z fontanny. Ukraińscy spacerowicze dowiedzieli się, że jest to częsty punkt spotkań wśród gdynian. Nasza młodzież zgłodniała. Idealnym miejscem na zaspokojenie głodu okazał się słynny Pączuś. Ponieważ czas wycieczki dobiegał końca, spokojnym krokiem przeszliśmy w kierunku Teatru Muzycznego, Muszli i Gdyńskiego Centrum Filmowego. Ostatnim punktem naszego wspólnego wyjścia było podnóże Kamiennej Góry. Umówiliśmy się, że każdy w najbliższej przyszłości postara się zdobyć to wzniesienie i nacieszy się widokiem Gdyni z jego szczytu. Pełni dobrych wrażeń i wspomnień wróciliśmy do szkoły.
  • Młodzież na bulwarze
  • Młodzież na bulwarze
  • Młodzież na bulwarze
  • Młodzież na bulwarze
  • Młodzież na bulwarze
  • Młodzież na bulwarze