Nauka

Gdyńskie uczennice zdobyły muzyczny Paryż

Dwie male artystki: jedna z fletem, druga ze skrzypcami, obok nich dorośli akompaniatorzy.

Zofia Bork-Komorowska (flet) z akompaniatorką Aleksandrą Szymczewską oraz Łucja Józefko (skrzypce) z akompaniatorem Łukaszem Kanią // fot. SM w Gdyni

13.01.2022 r.

Zofia Bork-Komorowska zajęła pierwsze miejsce, a Łucja Józefko trzecie na VI Paryskim Międzynarodowym Konkursie Muzycznym. Obie dziewczynki uczą się w Szkole Muzycznej Pierwszego i Drugiego Stopnia w Gdyni. Sukces w Paryżu nie jest pierwszą międzynarodową nagrodą na ich kontach – obie już od jakiegoś czasu odnoszą sukcesy na arenie międzynarodowej.


To duży sukces młodych uczennic: Łucja startowała w grupie wiekowej dzieci do lat dziesięciu, Zosia – dwunastu. Łucja gra na skrzypcach, Zosia na flecie poprzecznym.

- Mali artyści z naszej szkoły muzycznej odnoszą sukcesy w całej Europie – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia - Bardzo się cieszę, że dzieci i nauczyciele realizują swoje pasje mimo trudności, jakie niesie ze sobą pandemia i izolacja. To bardzo ważne, aby nie poddawać się w tych trudnych czasach. Małym artystkom i ich opiekunom serdecznie gratuluję.

Łucja Józefko jest uczennicą klasy 3 cyklu 6-letniego Szkoły Muzycznej I i II st. w Gdyni. Uczy się w klasie skrzypiec Magdaleny Sieklickiej od trzech lat. Mimo swojego młodego wieku Łucja osiągnęła już kilka sukcesów. Udział w VI Paris International Music Competition przyniósł dziewczynce trzecią nagrodę w swojej kategorii wiekowej.

- Łucja to młoda, bardzo utalentowana uczennica. Chętnie ćwiczy grę na skrzypcach, czego efektem są sukcesy konkursowe – mówi Magdalena Sieklicka, jej nauczycielka.

Pani Magdalena jest absolwentką Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku. W SM I i II st. w Gdyni uczy od 7 lat i jest bardzo zaangażowana w życie szkoły. Jej uczniowie osiągają wysokie lokaty na konkursach skrzypcowych, a Magdalena Sieklicka jest nagradzana dyplomami za wyróżniające przygotowanie uczniów do konkursów.


Zofia Bork-Komorowska jest uczennicą klasy V cyklu 6-letniego SM I i II st. w Gdyni w klasie fletu Moniki Tamulewicz. Dziewczynka gra na instrumencie od 5 lat. Regularnie bierze udział w konkursach regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Uczennica tylko w roku szkolnym 2020/2021 osiągnęła 7 sukcesów na arenie krajowej i międzynarodowej, zarówno jako solistka jak i w duecie.

VI Paris International Music Competition, w którym Zosia zajęła I miejsce to konkurs od zawsze odbywający się w formie online i cieszący się bardzo dużym zainteresowaniem szkół muzycznych z Polski i innych krajów. Konkurs odbywa się w wielu edycjach w różnych krajach, a w składzie jury zasiadają znakomici międzynarodowi pedagodzy.

- Zosia zajęła także pierwsze miejsce w edycji tego konkursu w Rzymie oraz pierwsze miejsce w kategorii solo w Brukseli i trzecie miejsce w kategorii duety (flet i gitara) także w Brukseli – wspomina nauczycielka Zosi, Monika Tamulewicz.

Pani Monika Tamulewicz jest nauczycielem w zakresie gry na flecie od 20 lat. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku oraz studiów podyplomowych w klasie fletu w Tromsø w Norwegii. Uczniowie pani Tamulewicz osiągają bardzo dużo sukcesów muzycznych w kraju i za granicą.