Nauka

Tysiące dzieci na lekcji z tolerancji

Dzieci w przebraniach

Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 26 w trakcie warsztatów // fot. Filip Śmigielski

Po raz pierwszy w historii polskie szkoły spotykają się w tak dużej skali ze zjawiskiem dyskryminacji. Dzieje się tak dlatego, że nagle nawet połowa uczniów w klasie mówi w obcym języku. Gdynia, jako pierwsze w Polsce, robi wszystko, aby to zmienić, korzystając z najlepszych światowych doświadczeń. Warsztaty tolerancji i równości, w których wzięło udział kilka tysięcy dzieci, zmieniają gdyńskie szkoły. Kampania „Wszyscy jesteśmy tacy sami” jest realizowana ze środków UNICEF-u.



Prowadzący warsztaty już od pierwszego zetknięcia z klasą widzą dzieci, które stoją z boku, takie, którym trudniej znaleźć parę, czy też te, które bywają smutne i wycofane. To najczęściej dzieci, które mówią w innym języku, mają za sobą trudne doświadczenia albo są nieakceptowane przez klasę. Dzięki warsztatom może się to zmienić. Pod okiem specjalistów dzieci uczą się rozmawiać ze sobą, słuchać drugiej osoby i rozumieć, że odmienność może wzbogacać, a nie dzielić.

– Gdynia zawsze była miastem otwartym. Nie powstałaby, gdyby nie przybysze z różnych stron Polski – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Bardzo zależy nam na tym, aby młodzi gdynianie wzrastali w idei otwartości na drugiego człowieka. W wyniku wojny w Ukrainie w naszych szkołach z dnia na dzień pojawiły się setki dzieci mówiące obcym językiem, z trudnymi doświadczeniami. To było wyzwanie, które niosło za sobą wiele trudności. I to zarówno dla dzieci przybyłych do naszego miasta, jak i małych gdynianek i gdynian, którzy zetknęli się pośrednio z całym okrucieństwem wojny. Dzięki współpracy z UNICEF-em chcemy pozytywnie zmieniać świat naszych dzieci na lepsze i taki właśnie jest cel warsztatów, które organizujemy w gdyńskich szkołach.

Warsztaty „Tacy sami” przygotowali eksperci z AmberShire Centrum Kulturalno-Językowego, którzy mają ogromne doświadczenie w komunikacji międzykulturowej i wsparciu dzieci z trudnościami. Czerpią z najlepszych amerykańskich i europejskich wzorców.

– Tym razem inspirowaliśmy się głośnym eksperymentem „Niebieskoocy” Jane Eliott, który swego czasu zmienił spojrzenie na problem dyskryminacji w Stanach Zjednoczonych – mówi Agnieszka Mold z AmberShire. – W warsztatach wykorzystaliśmy też niezwykłe instrumenty – kotły karaibskie, które dobrze się sprawdzają w łączeniu ludzi. Dla nas praca z gdyńskimi dziećmi była niesamowitym doświadczeniem. Dało nam ono całe mnóstwo energii i nadziei na lepszy świat.

Eksperci od komunikacji międzykulturowej z AmberShire przeszkolili kilkunastu gdyńskich pedagogów, którzy uzyskali certyfikaty dające prawo do pracy zgodnie z metodyką międzynarodowych spotkań międzykulturowych. W warsztatach wzięło udział kilka tysięcy dzieci ze szkół, gdzie uczy się najwięcej obcokrajowców, a przede wszystkim dzieci z doświadczeniem uchodźczym z Ukrainy, ale również małych Rosjan, Francuzów, Białorusinów a nawet obywateli Argentyny.

– Naszym celem było pokazanie dzieciom nowych sposobów, w jaki mogą się ze sobą komunikować, ale przede wszystkim tego, że taka komunikacja zawsze jest możliwa – mówi Magdalena Turkiewicz, prowadząca warsztaty. – To było niesamowite obserwować, jak z każdą chwilą dzieci stawały się bardziej otwarte, uważne, były bliżej siebie.

Warsztaty z tolerancji to pierwsza część kampanii „Wszyscy jesteśmy tacy sami” organizowanej przez gdyński samorząd dzięki współpracy z UNICEF-em. To jedno z wielu działań w Gdyni, w których najważniejsi są najmłodsi mieszkańcy.

Warsztaty kończy wspólny koncert, na który serdecznie zapraszamy. Szczegóły tutaj.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 09.12.2022 11:36
  • ikona

    Autor: Aneta Marczak (a.marczak@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 09.12.2022 15:57
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona