Nauka

III LO najlepiej uczy algorytmiki i programowania

Gdyńska Trójka dołączyła do elitarnego grona polskich szkół, które najlepiej uczą algorytmiki i programowania // fot. pixabay

Gdyńska Trójka dołączyła do elitarnego grona polskich szkół, które najlepiej uczą algorytmiki i programowania // fot. pixabay

02.12.2022 r.

Gdyńska Trójka dołączyła do elitarnego grona polskich szkół, które najlepiej uczą algorytmiki i programowania. O olbrzymich sukcesach III LO w tej dziedzinie pisaliśmy już kilkukrotnie.


III Liceum Ogólnokształcące im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni ma wiele powodów do dumy. Jest jedną z pięciu najlepszych szkół w Polsce. Uczniowie „Trójki” odnoszą sukcesy w konkursach i olimpiadach międzynarodowych. Tutaj warto przywołać Jakuba Pniewskiego, który w ubiegłym roku zdobył m.in. brązowy medal na XXVIII Bałtyckiej Olimpiadzie Informatycznej czy absolwenta Bartłomieja Czarkowskiego, który wielokrotnie zdobywał podium, także w międzynarodowych olimpiadach informatycznych, Zuzannę Ossowską, okrzykniętą mianem najlepszej informatyczki w Polsce i wielu, wielu innych uczniów i absolwentów z rozlicznymi sukcesami w tej dziedzinie.
 
- Chciałbym złożyć serdeczne gratulacje – uczniom, którzy tak wspaniale reprezentują gdyńską „Trójkę”, ale przede wszystkim nauczycielom tej szkoły. To wyjątkowa umiejętność nauczania w taki sposób, aby dotrzeć z wiedzą za każdym razem do innego młodego człowieka. Nasi nauczyciele idą z duchem czasu i ciągle doskonalą swoje umiejętności – to wielki atut naszego gdyńskiego środowiska edukacyjnego – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.
 
Jak bowiem wiadomo „nie ma dzieci nie utalentowanych”, a w „Trójce” młodzi mają szansę odkryć swoje talenty w najróżniejszych dziedzinach. Ostatnio III LO dołączyło do elitarnego grona siedmiu szkół wiodących w zakresie nauczania algorytmiki i programowania.
 
W Warszawie podczas uroczystego spotkania przedstawicieli szkół z całego kraju, które biorą udział w projekcie “Mistrzostwa w Algorytmice i Programowaniu-Uczniowie” realizowanym w ramach “Programu Rozwoju Talentów Informatycznych na lata 2019-2029”, gdyńską Trójkę podczas uroczystości reprezentował profesor oświaty Ryszard Szubartowski – wybitny nauczyciel informatyki w III Liceum Ogólnokształcącym im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni.
 
Algorytmika to dział informatyki zajmujący się analizą oraz projektowaniem algorytmów, czyli skończonych ciągów jasno zdefiniowanych czynności koniecznych do wykonania pewnego rodzaju zadań, sposób postępowania prowadzący do rozwiązania problemu. Algorytmika ma bardzo duży wpływ na wydajność systemów komputerowych. Z tego względu algorytmy, podobnie jak układy elektroniczne komputera, są uznawane za technologię. Algorytmy operują na strukturach danych, stąd w literaturze często zagadnienia te są omawiane w tych samych pozycjach. Takich umiejętności algorytmicznych uczniowie mają szansę nauczyć się właśnie w progach III LO.