Nauka

Koordynator wsparcia w każdej szkole

Dyrektor Wojciech Jankowski z GODN mówił o wyzwaniach jakie stoją przed polską oświatą // fot. Filip Śmigielski

Dyrektor Wojciech Jankowski z GODN mówił o wyzwaniach jakie stoją przed polską oświatą // fot. Filip Śmigielski

Ponad stu dyrektorów, psychologów i pedagogów oraz przedstawicieli oświaty wzięło udział w spotkaniu poświęconym tematyce uchodźców i osób ich wspierających w gdyńskiej oświacie. Głównym celem była diagnoza potrzeb i wyzwań, jakie stoją przed naszymi szkołami i placówkami oświatowymi.


 
Spotkanie jest częścią projektu wsparcia dla uczniów, nauczycieli, dyrektorów i wolontariuszy, których dotyka kryzys wojenny w Ukrainie. Projekt jest realizowany przez Gdyński Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli wspólnie z Samodzielnym Referatem ds. Jakości Życia Urzędu Miasta, ze wsparciem specjalistów z gdyńskich Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych.
 
- Gdynia od początku wojny oferuje wsparcie przyjaciołom z Ukrainy – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. - Teraz, gdy wszyscy wiemy, że trudna sytuacja nie jest tymczasowa, a rodziny, które musiały uciekać przed wojną zostaną z nami na dłużej, chcemy zrobić wszystko, aby pomoc ta była jak najbardziej celowa i zgodna z potrzebami. Jako samorząd nie zapominamy również o wszystkich gdyniankach i gdynianach, którzy niosą wsparcie: nauczycielach, wolontariuszach, rodzicach i dzieciach.
 
- Duża liczba osób, które przybyły do Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego, aby wziąć udział w tym wydarzeniu świadczy z jednej strony o dużej potrzebie informacji na temat tego, jak radzić sobie z obecną sytuacją, z drugiej, to też dowód na to, że mamy w Gdyni tak wielu wspaniałych ludzi, którzy już wspierają ukraińskich gości, ale chcą robić to jak najlepiej - mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. - Nadchodzi czas działań długofalowych, dlatego dobrze, że powstają takie inicjatywy, jak ten projekt.
 
Pierwsza część spotkania poświęcona była wykładom specjalistów – praktyków.
Wojciech Jankowski, dyrektor Gdyńskiego Ośrodka Doskonalenia Zawodowego, mówił o zmianach, jakie w najbliższym czasie czekają polską oświatę, oraz o prognozach, w myśl których już we wrześniu może się pojawić w polskich szkołach i przedszkolach nawet milion ukraińskich dzieci.
Agnieszka Mold z Międzynarodowej Fundacji Kulturalno-Oświatowej Amber opowiadała o różnicach w polskim i ukraińskim systemie oświaty, oraz o praktycznych doświadczeniach z działań na rzecz uchodźców, w tym kompleksowej nauki języka polskiego dla dzieci i rodziców, jakie obecnie fundacja prowadzi.
Prof. Iryna Koval, znana psychiatra, psychoterapeuta i światowy autorytet w dziedzinie traumy dziecięcej z Narodowego Uniwersytetu Medycznego im. O.O Bohomolca w Kijowie, która przebywa w naszym mieście jako uchodźca wojenny, dzieliła się swoimi doświadczeniami z pracy z uchodźcami z Krymu, oraz zwracała uwagę na potrzeby dzieci i dorosłych z Ukrainy, którzy goszczą w naszym mieście.
 
Niezwykle ważna była platforma wymiany doświadczeń, którą udało się stworzyć między przedstawicielami oświaty obecnymi na sali. Mówiono o konkretnych problemach: potrzebie podręczników i książek w języku ukraińskim w szkolnych bibliotekach, konieczności zatrudniania asystentów międzykulturowych, ważnej pracy wolontariuszy i konieczności wsparcia psychologicznego dla osób podejmujących się tej roli. Były też głosy na temat chęci nauki języka ukraińskiego przez nauczycieli.
 
Obecnie trwa opracowywanie wszystkich zgłoszonych postulantów i propozycje ich realizacji. W najbliższy czasie chcemy w każdym gdyńskim przedszkolu, szkole i placówce oświatowej pozyskać osobę – najczęściej psychologa bądź pedagoga szkolnego, który będzie koordynatorem wparcia i łącznikiem z samorządem w sprawie kwestii ukraińskich, co znacznie ułatwi przepływ niezbędnych informacji. Takie działania są obecnie nowatorskie i wdrażane w tylko w naszym mieście.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 29.04.2022 11:02
  • ikona

    Autor: Aneta Marczak (a.marczak@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 29.04.2022 16:02
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona