Nauka

Nagradzamy Strażników Energii

Poznaliśmy wyniki konkursu „W obiektywie Strażników Energii”, w którym młodzi twórcy zmierzyli się z tematem oszczędzania energii // fot. materiały organizatora

Poznaliśmy wyniki konkursu „W obiektywie Strażników Energii”, w którym młodzi twórcy zmierzyli się z tematem oszczędzania energii // fot. materiały organizatora

18.05.2022 r.

Poznaliśmy wyniki konkursu „W obiektywie Strażników Energii”, w którym młodzi twórcy zmierzyli się z tematem oszczędzania energii. Jury, złożone z przedstawicieli Dalkia Polska i Miasta Gdynia od wielu lat współpracujących na rzecz zwiększenia efektywności energetycznej, nagrodziło najlepsze filmy nakręcone przez uczniów aż z pięciu gdyńskich szkół. Tak naprawdę w tym konkursie zwycięzców jest więcej – wygranym bowiem jest każdy uczeń, który zaczął dbać o przyszłość naszej planety.


W obiektywie Strażników Energii” to konkurs filmowy, który rozpoczął się w marcu. Wzięło w nim udział 26 uczniów gdyńskich szkół i 6 opiekunów. Zgłoszono 9 filmów z 6 szkół podstawowych. Konkurs jest elementem projektu „Strażnicy Energii”, realizowanego w partnerstwie z firmą Dalkia Polska, dzięki któremu młodzi gdynianie poznają pozytywne eko-nawyki. W tym roku jury miało nie lada problem, bowiem filmy nakręcone przez młodych gdynian były dobrze przemyślane i dopracowane. W konkursie wyłoniono 3 laureatów:

1 miejsce – Pierwsza Społeczna Szkoła Podstawowa - zespół Ewa, Marta, Maja i Max2 miejsce – Szkoła Podstawowa nr 26 – zespół Daryna, Valeria i Khrystyna3 miejsce – Szkoła Podstawowa nr 20 – zespół Blanka i Nikodemoraz zdecydowano się przyznać dwa wyróżnienia:

Wyróżnienie - Szkoła Podstawowa nr 18 – zespół Helena, Hanna i MarcelWyróżnienie pozakonkursowe za talent wokalny dla Tomka ze Szkoły Podstawowej nr 29- To, co można zauważyć w wyróżnionych pracach to nie tylko niezwykła kreatywność i zapał autorów ale też ich umiejętności techniczne i artystyczne – ocenia Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju. - Te filmy nas zachwyciły! Mają one ogromny potencjał i jestem przekonany, że przekaz jak oszczędzać energię właśnie w takiej filmowej formie ma szansę trafić do uczniów i mieszkańców Gdyni. Bardzo cieszy mnie ciągłe zainteresowanie dzieci i młodzieży taką ważną kwestią jak oszczędzać energię i środowisko - im więcej Strażników energii tym lepiej!

Przypomnijmy, że uczestnicy konkursu tworzyli autorskie, maksymalnie trzyminutowe filmy, w których pokazywali jakie proekologiczne działania podejmują na co dzień w trosce o środowisko. Filmiki, które nadesłano na konkurs są zabawne, dopracowane pod względem artystycznym, często pokazują problem w oryginalnym ujęciu.

- Kreatywność uczniów połączona z ich wiedzą ekologiczną dała wspaniałe rezultaty. Nadesłane filmy, mówiące o zagadnieniach istotnych z perspektywy każdego z nas, bawią, zaskakują, ale przede wszystkim przekazują wiedzę w sposób nietuzinkowy. Uniwersalność przekazu oraz niezwykłe walory artystyczne sprawiły, że oglądanie prac było dla nas czystą przyjemnością. Serdecznie gratuluję wszystkim młodym filmowcom, którzy zdecydowali się podzielić z nami swoimi eko-nawykami. Dajecie fantastyczny przykład, oby tak dalej - mówi Jacek Chodkowski, dyrektor generalny Grupy Dalkia Polska.

- Młodzi gdynianie dbają o środowisko, te filmy pokazały, jak bardzo takie działania są dla nich ważne - dodaje Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. - Konkurs był bardzo inspirujący ze względu na swoją formułę, nawiązanie do Gdyni kojarzonej od lat z filmem. Wśród nagrodzonych projektów znalazł się również film, nagrany w języku ukraińskim przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 26, gdzie obecnie uczy się już setka dzieci, dla których jest to pierwszy język. Wszystkim, którzy brali udział w konkursie serdecznie gratuluję.
Uroczyste wręczenie nagród w konkursie z udziałem wiceprezydenta Marka Łucyka i przedstawicieli firmy Dalka Polska, odbędzie się w poniedziałek 30 maja o godz. 10.00 w Urzędzie Miasta Gdyni przy al. Marsz. Piłsudskiego 52/54 w Sali Obrad Rady Miasta (sala 105).


Więcej informacji o konkursie można znaleźć na stronie internetowej