Nauka

„Najlepsze zajęcia z programowania na świecie”

W bezpłatnych zajęciach wzięło udział ponad 35 000 osób // mat. prasowe

W bezpłatnych zajęciach wzięło udział ponad 35 000 osób // mat. prasowe

14.03.2023 r.

12. edycja ogólnopolskich warsztatów programistycznych „Koduj z Gigantami” dobiegła końca. W bezpłatnych zajęciach wzięło udział ponad 35 000 osób z całej Polski. W Gdyni w warsztatach uczestniczyło 210 młodych programistów. Kolejna edycja już we wrześniu.

 
Cyklicznie warsztaty „Koduj z Gigantami” to nie tylko możliwość zdobycia cennych na rynku kompetencji, ale także świetna zabawa. Od 4 lutego do 5 marca uczestnicy zajęć poznawali podstawy programowania w różnych środowiskach programistycznych. Tym razem motywem przewodnim akcji było „Retroprogramowanie”.

W Gdyni na warszaty stacjonarne zgłosiło się 210 osób. Celem wydarzenia było pokazanie uczestnikom, jak wielki potencjał drzemie w nauce programowania i jak ważne jest sprawne funkcjonowanie w cyfrowym świecie. W trakcie warsztatów dzieci i młodzież w wieku od 7 do 19 lat poznawały popularne środowiska programistyczne i języki programowania.

Warsztaty pomagają uczestnikom w rozwijaniu kreatywnych umiejętności, a także uczą logicznego i analitycznego myślenia. Zajęcia mają dobry wpływ na ćwiczenie wyobraźni czy samodzielne radzenie sobie z problemami. Ponadto nauka programowania otwiera furtkę do jednej z najbardziej perspektywicznych branż, czyli IT. 

Program warsztatów „Koduj z Gigantami” został dostosowany do poszczególnych grup wiekowych, aby był atrakcyjny i wartościowy dla dzieci i młodzieży w każdym wieku. Zajęcia odbywały się zarówno stacjonarnie, jak i online.

Młodsi uczestnicy warsztatów (7-9 lat) wzięli udział w zajęciach z programowania w środowisku Scratch oraz w świecie popularnej i lubianej przez nich gry Minecraft. Natomiast te nieco starsze (10-12 lat) mogły wybrać naukę programowania w języku blokowym Scratch lub poznać tajniki tworzenia aplikacji mobilnych w środowisku App Inventor, a także nauczyć się, jak tworzyć własne strony internetowe.

Młodzież w wieku 13-18 lat zapoznawała się z bardziej zaawansowanymi językami programowania, takimi jak: Python, C# i C++, czyli środowiskami, w którym na co dzień kodują zawodowi programiści. Warsztaty okazały się niezwykle angażujące, zwłaszcza dzięki połączeniu nauki z elementami zabawy.

Każdy z uczniów otrzymał dostęp do platformy Discord, na której mógł komunikować z innymi uczestnikami i trenerami, a także nawiązywać relacje w swoich grupach rówieśniczych oraz wymieniać się projektami stworzonymi w trakcie akcji. Co o zajęciach mówią uczniowie i rodzice?

Dzieci przy laptopach podczas warsztatów Koduj z Gigantami
– Zajęcia były bardzo fajne, właśnie zapisałem się na semestr.

– Najlepsze zajęcia z programowania na świecie.

– Trener bardzo fajnie tłumaczył, polecam każdemu.

– Zajęcia były super, nauczyciel jest mega, nawet po zajęciach można z nim porozmawiać na temat programowania.

– Syn miał dzisiaj warsztaty ze Scratch, po nich od razu poprosił o pełny kurs, więc jest dobrze.

Zajęcia wykorzystywały dwa światy gier video – te popularne wśród dzieci i młodzieży oraz te, w które za młodu grali ich rodzice. Dla uczestników warsztatów była to zatem okazja, aby postawić pierwsze kroki w programowaniu, ale też poznać świat, którym zachwycali się rodzice oraz dowiedzieć się ciekawostek o technologiach, w jakich wówczas tworzono.

Natomiast rodzice mogli wybrać się w sentymentalną podróż i przypomnieć sobie tytuły ulubionych rozgrywek. Poza tym wzięli udział w edukacyjnym webinarze z psychologiem dziecięcym Aleksandrą Beltą-Iwacz i dowiedzieli się, jak zrozumieć dziecko w świecie otoczonym przez nowe technologie.

Organizator, czyli Giganci Programowania


Organizatorem warsztatów jest największa w Polsce szkoła programowania dla dzieci i młodzieży – Giganci Programowania. Od przeszło 8 lat prowadzi ona zajęcia w całej Polsce w formule stacjonarnej, a także online. Ponad 40 autorskich kursów przeznaczonych jest dla dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 19 lat.

Kolejna edycja bezpłatnych warsztatów odbędzie się już we wrześniu

Patronat honorowy nad akcją objęli m.in.: prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, Minister Edukacji i Nauki, Centrum GovTech, Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w KPRM ds. cyfryzacji, NASK oraz ORE.

Więcej informacji o bezpłatnych akcjach oraz kursach programowania można znaleźć na stronie: www.giganci.kodujzgigantami.pl.