Nauka

Nasze przedszkolaki docenione na forum międzynarodowym

Zwycięskie fotografie z wcześniejszej edycji konkursu I live by the sea można było podziwiać także podczas wystawy plenerowej w Gdyni // fot. archiwum

Zwycięskie fotografie z wcześniejszej edycji konkursu I live by the sea można było podziwiać także podczas wystawy plenerowej w Gdyni // fot. archiwum

26.05.2022 r.

Nie tak dawno zapraszaliśmy do udziału w konkursie „I live by the sea”, a już teraz wiemy, że film podopiecznych Przedszkola nr 48 „Morska Przygoda” został jednym ze zwycięskich nagrań.

Celem konkursu „I live by the sea” jest rozpowszechnianie i dzielenie się wiedzą na temat środowiska morskiego i kwestii jego ochrony, poczynając od naszego rodzimego Bałtyku po wszystkie morza i oceany, a także podniesienie świadomości dzieci i młodzieży z całego świata, dotyczącej spraw oceanu, problemów związanych ze zmianą klimatu oraz nadmierną eksploatacją akwenów morskich przez człowieka. Zadaniem było zrobienie zdjęcia, opisanie historii bądź nakręcenie filmu.
 
- Gdynia jest kwintesencją tego co możemy osiągnąć dzięki obecności morza. Historia miasta, od małej wioski rybackiej po duże miasto portowe, pokazuje, że dostęp do morza czy oceanu jest wielką szansą. Niestety od lat widzimy, że ten dostęp powoduje też degradację zbiorników wodnych. Pozostałości wojenne zatruwają dno morza, zanieczyszczenia wpływają na faunę i florę akwenów a nadmierna eksploatacja zasobów powoduje, że cały globalny system wodny zmienia się nieodwracalnie. Na nasz Bałtyk wpływ ma to, co dzieje się od samych źródeł Wisły po jej ujście, podobnie jak w przypadku innych rzek. Dlatego zrównoważone podejście do wykorzystywania wód, już nie tylko mórz i oceanów, z roku na rok staje się coraz ważniejsze. Ten konkurs jest okazją, aby od najmłodszych lat uczulać nasze dzieci jak działać, aby nie niszczyć potencjału drzemiącego w morzach i oceanach. Dlatego serdecznie gratuluję maluchom i dziękuję paniom nauczycielkom za zaangażowanie – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.
 
Zwycięskie prace zostaną zaprezentowane podczas lizbońskiej konferencji ONZ dotyczącej oceanów. Konkurs jest organizowany przez organizację „Today we have” w partnerstwie z m.in. Instytutem Oceanografii PAN, EurOcean, Uniwersytetem w Rostock, Centrum Oceanografii w Maladze czy Gdyńskim Akwarium. W tym roku na konkurs wpłynęły 154 zgłoszenia z państw takich jak: Nowa Zelandia, Chorwacja, Gibraltar, Włochy, Maroko, Filipiny, Portugalia, Rumunia i Hiszpania. Jury miało nie łatwe zadanie – ostatecznie nagrodzono 12 zwycięskich filmów, 38 zdjęć oraz 14 historii.
 
Jednym ze zwycięskich filmików został ten przygotowany przez grupę „Delfinków” z Przedszkola nr 48 „Morska Przygoda”.
 
- Gratulujemy dzieciom, zaangażowanym w nagranie filmu rodzicom, a przede wszystkim, pani Monice Czerskiej i pani Patrycji Szemis, kreatywności i umiejętności inspirowania swoich wychowanków do podejmowania nowych wyzwań – mówi Alicja Smolik, dyrektor Przedszkola nr 48 i dodaje, że to kolejne zwycięstwo tej samej grupy dzieci i tych samych pań nauczycielek w tym konkursie. My również przyłączamy się do gratulacji i podziękowań i trzymamy kciuki za kolejne udane inicjatywy.
 
Dodajmy, że bardzo dużo nagrodzonych prac, to te pochodzące z Polski często dokumentujące nasze okolice jak torpedownię na Babich Dołach czy nadmorskie klify. Poniżej załączamy zwycięskie filmiki (nasze przedszkolaki występują od minuty 3.25) a fotografie i historie można zobaczyć pod linkami.