Nauka

Nowy polsko-ukraiński punkt na mapie miasta – Spilno Gdynia

Od lewej: Oleksandr Plodystyi - konsul generalny Ukrainy w Gdańsku, Rashed Mustafa Sarwar - koordynator UNICEFU-u ds. reagowania kryzysowego w Polsce, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek oraz wiceprezydent Bartosz Bartoszewicz uroczyście przecięli wstęgę i otworzyli punkt Spilno w Gdyni // fot. Magdalena Czernek

Od lewej: Oleksandr Plodystyi - konsul generalny Ukrainy w Gdańsku, Rashed Mustafa Sarwar - koordynator UNICEFU-u ds. reagowania kryzysowego w Polsce, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek oraz wiceprezydent Bartosz Bartoszewicz uroczyście przecięli wstęgę i otworzyli punkt Spilno w Gdyni // fot. Magdalena Czernek

Szósty w Polsce, ale pierwszy na Pomorzu punkt Spilno został otwarty pierwszego dnia wiosny w Gdyni. To wyjątkowe miejsce, w którym dzieci i dorośli uciekający przed wojną mogą poczuć się bezpieczenie i znaleźć przestrzeń do integracji. Tworzenie punktów Spilno w Polsce jest możliwe dzięki współpracy z UNICEF-em.


Gdynia jest jednym z dwunastu miast, które rozpoczęły współpracę z UNICEF-em. Tworzenie miejsca, które ma sprzyjać integracji i stanowić dla uchodźców namiastkę ojczyzny w nowym kraju, to ważny element wspólnej działalności.

- Gdynia zawsze była i jest miastem otwartym – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. – Od samego początku tej strasznej wojny, gdynianki i gdynianie starają się nieść pomoc. Mamy doświadczenie i mamy rozeznanie, jakie organizacje działają na terenie naszego miasta, jakie są ich doświadczenia, wiemy, na kogo można liczyć. Potrafimy potencjał miejski sprząc z potencjałem organizacji pozarządowych, ale też wzmocnić go cudownymi wolontariuszami, którzy każdego dnia się zgłaszają i chcą realizować swoją misję. Dlatego fundusze, które udało nam się pozyskać, sprawiają, że będziemy mogli pomagać jeszcze lepiej, bardziej skutecznie, wszędzie tam, gdzie taka pomoc jest potrzebna.

 
Sercem wsparcia ma być Spilno Gdynia przy ulicy Starowiejskiej 25. W środku znalazła się przestrzeń na punkt informacyjny, wspólne spotkania i ogólnodostępne stanowisko komputerowe. Jest też kilka pokojów konsultacji, które pozwolą specjalistom pracować z osobami potrzebującymi pomocy oraz kącik zabaw dla dzieci i Galeria Małego Artysty.
 
- „Spilno” w języku ukraińskim oznacza „wspólnie”, czyli razem. Chcemy zatem razem nieść kompleksowe wsparcie dzieciom i ich rodzinom, które uciekły przed wojną w Ukrainie, ale nie tylko. Spilno ma pełnić funkcję centrum lokalnej społeczności, czyli miejsca, w którym każdy czuje się dobrze – mówi Rashed Mustafa Sarwar, koordynator biura UNICEF ds. reagowania na potrzeby uchodźców w Polsce. - Bardzo się cieszę, że Gdynia jest szóstym miastem w Polsce i pierwszym w tym regionie, które otworzyło Spilno. Mam nadzieję, że gdyńska społeczność będzie chętnie korzystać z tej przestrzeni tak jak społeczności w Łodzi, Lublinie, Białymstoku, Poznaniu i Katowicach.
 
- W Gdyni tworzyliśmy Spilno od podstaw, korzystając z lokalu, który jest własnością gminy – podkreśla Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. - Co ciekawe sam pomysł wielokulturowego miejsca, jest starszy niż sama wojna, w Gdyni bowiem chcieliśmy stworzyć taką przestrzeń już jakiś czas temu. Był to pomysł pani Alicji Bajduszewskiej, twórczyni pierwszych klas przygotowawczych dla dzieci z doświadczeniem migracyjnym w Szkole Podstawowej nr 26, która teraz będzie koordynowała Spilno.
 
W otwarciu gdyńskiego Spilno wzięli udział: konsul Ukrainy Oleksandr Plodystyi, przedstawiciele władz miasta, Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF oraz zaproszeni goście i dziennikarze. Podczas uroczystości wystąpił zespół wokalny Granda z Młodzieżowego Domu Kultury w Gdyni, w którego skład wchodzi młodzież polsko-ukraińska: Veronika Kolomiitsewa oraz Zuzanna Polańska i Maciej Antończak. Nie zabrakło również najmłodszych – tuż po oficjalnym otwarciu, przy Starowiejskiej 25 odbyły się warsztaty z arteterapii dla dzieci z doświadczeniem uchodźczym z pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 21, prowadzone przez specjalistów z Gdyńskiego Zespołu Wsparcia dla Oświaty.

Od lewej: prezydent Gdyni Wojciech Szczurek oraz Rashed Mustafa Sarwar  - koordynator UNICEF-u ds. reagowania kryzysowego w Polsce podczas konferencji z okazji otwarcia Spilno Hubu w Gdyni // fot. Magdalena Czernek
Od lewej: prezydent Gdyni Wojciech Szczurek oraz Rashed Mustafa Sarwar - koordynator UNICEF-u ds. reagowania kryzysowego w Polsce podczas konferencji z okazji otwarcia Spilno Gdynia // fot. Magdalena Czernek


Co się będzie działo w gdyńskim punkcie Spilno?
Planów jest wiele. Przede wszystkim, uchodźcy, którzy trafiają do Gdyni, znajdą tam wszystkie potrzebne informacje na temat życia, edukacji, zdrowia, pracy w nowym kraju i naszym mieście. W punkcie Spilno będą pracować specjaliści z dobrą znajomością języka ukraińskiego, w tym psychologowie, pedagodzy, nauczyciele.
 
- Przede wszystkim chcemy wspierać i wyrównywać szanse – mówi Sylwia Szumielewicz-Tobiasz, kierownik Samodzielnego Referatu ds. Jakości Życia Urzędu Miasta Gdyni i koordynator współpracy z UNICEF-em w Gdyni. - W Spilno Gdynia będą się odbywać m.in. zajęcia plastyczne, terapeutyczne, wyrównawcze i opiekuńcze dla dzieci. Zależy nam na uruchomieniu kursów, które pomogą znaleźć nową pracę. Ale będzie też przestrzeń na integrację polsko-ukraińską, spotkania dla rodzin i dorosłych. Wierzymy, że mieszkający w Gdyni goście z Ukrainy, ale nie tylko, szybko poczują się gospodarzami tej przestrzeni i sami będą organizować takie aktywności, które są im potrzebne - podobnie jak w gdyńskich Przystaniach.
 
Tuż po otwarciu, w ostatnim tygodniu marca, zaplanowano pięć wyjątkowych dni w Spilno Gdynia. Niebiesko-żółty Tydzień to pięć dni tematycznych, organizowanych przez instytucje, które na co dzień zajmują się wsparciem w mieście. Wszystkie aktywności będą prowadzone dwujęzycznie – po polsku i ukraińsku.

Od lewej: Oleksandr Plodystyi - konsul generalny Ukrainy w Gdańsku, Joanna Zielińska - przewodnicząca Rady Miasta Gdyni, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek oraz  Rashed Mustafa Sarwar - koordynator UNICEFU-u ds. reagowania kryzysowego w Polsce wraz z ukraińskimi dziećmi podczas warsztatów, które odbyły się pierwszego dnia funkcjonowania Spilno Hubu // fot. Magdalena Czernek
Od lewej: Oleksandr Plodystyi - konsul Ukrainy w Gdańsku, Joanna Zielińska - przewodnicząca Rady Miasta Gdyni, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek oraz Rashed Mustafa Sarwar - koordynator UNICEFU-u ds. reagowania kryzysowego w Polsce wraz z ukraińskimi dziećmi podczas warsztatów, które odbyły się pierwszego dnia funkcjonowania Spilno Gdynia // fot. Magdalena Czernek

Poniedziałek 27.03
, przebiegać będzie pod hasłem zdrowia we współpracy z Pomorską Medyczną Szkołą Policealną. We wtorek, 28.03 zajęcia dla dzieci i konsultacje dla rodziców przy Starowiejskiej 25 prowadzić będą specjaliści z trzech gdyńskich Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych. Środa, 29.03 to dzień językowo artystyczny, w którym zaplanowano pokazowe lekcje języka polskiego w wykonaniu przedstawicieli Centrum Kulturalno-Językowego Amber Shire i warsztaty „Las w szkle” dla rodzin z Polski i Ukrainy.

W czwartek, 30.03 zajęcia dla dzieci i konsultacje dla rodziców poprowadzą specjaliści z Gdyńskiego Zespołu Wsparcia dla Oświaty. Piątek, 31.03 to dzień z kulturą ukraińską przygotowany przez Fundację Przytulny Domek.
Zapisy na wszystkie aktywności dostępne będą na Facebooku Gdyni Edukacyjnej.
 
Zachęcamy wszystkich do odwiedzin niezwykłego miejsca przy ul. Starowiejskiej 25 i wspólnego budowania jego oferty.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 21.03.2023 16:35
  • ikona

    Autor: Sylwia Szumielewicz - Tobiasz (s.szumielewicz@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 22.03.2023 14:18
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona