Nauka

„O pewnym przekształceniu geometrycznym” znów z nagrodą!

Finały Odkryć – Polskiej Edycji EUCYS // Materiały organizatora

Finały Odkryć – Polskiej Edycji EUCYS // Materiały organizatora

Kolejny sukces konkursowej pracy ucznia z Gdyni. W ubiegłym roku donosiliśmy o sukcesie Jakuba Pawlaka podczas Konkursu Uczniowskich Prac z Matematyki, zapewniając, że jeszcze usłyszymy o jego kolejnych osiągnięciach. I tak właśnie się stało.

 
Jakub Pawlak, uczeń III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP, zdobył srebrny medal w finale 44. Konkursu Uczniowskich Prac z Matematyki swoją pracą zatytułowaną „O pewnym przekształceniu geometrycznym” przygotowaną pod opieką Małgorzaty Ilewicz. Praca została zarekomendowana do, organizowanego przez Krajowy Fundusz na Rzecz Dzieci, konkursu "Odkrycia", który stanowi eliminacje ogólnopolskie do międzynarodowego Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej - EUCYS. Jakub wraz z 26 uczniami z całej Polski przygotowuje się teraz do finałowych zmagań w tym konkursie. Opiekunem merytorycznym ucznia jest prof. Jacek Gulgowski.
 
- Gratuluję, po raz kolejny, Jakubowi i jego opiekunom. To kolejne wyróżnienie pokazujące, że pasja, zaangażowanie i ciężka praca przynoszą świetne wyniki. Cieszę się, że tak wielu zdolnych i pomysłowych uczniów wybiera gdyńskie szkoły. Z pewnością jest to zasługa naszej doskonałej kadry pedagogicznej i umiejętności budowania dobrego klimatu do nauki – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. 
EUCYS (European Union Contest for Young Scientists) to największy i najważniejszy konkursu uczniowskich prac badawczych w Europie, organizowany przez Komisję Europejską od 1989 roku. Biorą w nim udział adepci nauki i konstruktorzy z Unii Europejskiej oraz krajów afiliowanych. Do konkursu Odkrycia – Polska Edycja EUCYS można zgłaszać oryginalne prace badawcze, nagrodzone w konkursie ogólnopolskim lub rekomendowane przez pracownika naukowego ze stopniem naukowym minimum doktora. Tematyka badań może interdyscyplinarna, czyli z zakresu nauk ścisłych, przyrodniczych, technicznych, ekonomicznych, społecznych. Prace mogą mieć jednego, dwoje lub troje autorów - niekoniecznie z jednej klasy lub szkoły. Ważnym aspektem jest, aby badania zostały zainaugurowane przed rozpoczęciem studiów na wyższej uczelni przez każdego z autorów.
 
Finały Odkryć – Polskiej Edycji EUCYS odbędą się w Warszawie, w Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego na przełomie marca i kwietnia. Podczas dwóch sesji plakatowych autorzy przedstawią swoje wyniki indywidualnie każdemu z jurorów. Będą rozmawiać zarówno ze specjalistami, znającymi sekrety swoich dziedzin, jak i z dociekliwymi laikami. Finał międzynarodowy odbywa się jesienią, co roku w innym europejskim mieście.
 
Dzięki konkursowi młodzi ludzie zainteresowani nauką mogą zaprezentować wyniki swoich badań, skonsultować je z wybitnymi specjalistami, ale przede wszystkim spotkać innych pasjonatów nauki. Udział w Odkryciach – Polskiej Edycji EUCYS często staje się również przepustką do kariery. Dawni laureaci to dziś wyróżniający się studenci, doktoranci i pracownicy naukowi, pomysłodawcy innowacyjnych przedsięwzięć biznesowych lub kadra menadżerska międzynarodowych firm.
 
Finaliści konkursu Odkrycia – Polska Edycja EUCYS, mimo młodego wieku, realizują bardzo zaawansowane projekty naukowe. Ich przygotowanie, umiejętności i sposób podejścia do problemów badawczych daleko wykraczają poza standardy szkoły średniej. Jakie prace zgłaszają młodzi naukowcy? Michał Żelazik, uczeń LO im. św. Jadwigi Królowej w Kielcach pochylił się nad relacjami między czasem trwania snu, pojemnością pamięci roboczej i częstotliwością błądzenia myślami u uczniów szkół ponadpodstawowych. Katarzyna Furmanek z XIV LO im. S. Staszica w Warszawie zbadała wpływ propolisu na Cutibacterium acnes w aspekcie zapobiegania antybiotykooporności bakterii. Klaudia Wojtasik z II LO im. M. Konopnickiej w Inowrocławiu przygotowała natomiast pracę: „Polski język niebinarny – studium lingwistyczno-społeczne”. Uczniowskie prace dotyczą najróżniejszych dziedzin – biologii, genetyki, prawa, ekologii czy matematyki i fizyki.

  • ikonaOpublikowano: 13.03.2023 10:20
  • ikona

    Autor: Aneta Marczak (a.marczak@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 14.03.2023 12:11
  • ikonaZmodyfikował: Małgorzata Omachel - Kwidzińska
ikona