Nauka

Ósmoklasisto zrelaksuj się przed egzaminem

Dłonie zaznaczające ołówkiem odpowiedzi.

Wielu gdyńskich uczniów pisze dziś próbny egzamin ósmoklasisty // fot. Pixabay

Wielu gdyńskich uczniów pisze dziś egzamin ósmoklasisty. Spokojnie, to tylko próba generalna – jest jeszcze dużo czasu, aby dobrze przygotować się do tego pierwszego, ważnego egzaminu.


Egzamin kończący naukę w szkole podstawowej to często pierwszy poważny egzamin w życiu młodzieży.
Jego wyniki mają wpływ na to, do jakiej szkoły średniej dostaną się absolwenci. Dobra wiadomość jest taka, że gdyńscy uczniowie zazwyczaj osiągają lepsze wyniki niż średnia w województwie, a nawet kraju.

Ósmoklasiści piszą testy z języka polskiego, matematyki i wybranego języka nowożytnego. W ubiegłym roku zdecydowanie najpopularniejszy był język angielski. I tu gdynianki i gdynianie wypadli świetnie – ze średnim wynikiem 78% (przy 65% w województwie pomorskim i 66% w kraju). Z kolei średni wynik, jaki uzyskali z języka polskiego to 64% (przy 58% w województwie pomorskim i 60% w kraju). Najsłabiej wypadł egzamin z królowej nauk – matematyki. Gdynianki i gdynianie zdali go ze średnim wynikiem 55% (przy 46% w województwie pomorskim i 47% w kraju). Część uczniów z Gdyni na egzaminie wybrała też język niemiecki – i tu średni wynik, jaki osiągnęli, to 44%.

- Wyniki egzaminu ósmoklasistów pokazują, jak wysoki poziom jest w naszych szkołach podstawowych – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia - Trzeba pamiętać, że ostatnie dwa lata to czas częściowej nauki zdalnej, która może być trudniejsza dla uczniów. Dlatego jako samorząd staramy się wspierać młodych ludzi, szkoły organizują zajęcia wyrównawcze, ósmoklasiści mogą korzystać z bogatej oferty przygotowanej przez Gdyńskich Doradców Zawodowych. Egzamin próbny pokaże uczniom w jakich obszarach warto jeszcze popracować przed egzaminem właściwym.

Egzamin próbny jest przeprowadzony w bardzo podobny sposób do egzaminu końcowego, który odbędzie się w maju. Chodzi o to, aby uczniowie mogli przyjrzeć się procedurom egzaminacyjnym na egzaminach próbnych.

- Warto podejść do nich poważnie i właściwie się przygotować – mówi Dorota Derheld-Gręda, pedagog, psycholog, doradca zawodowy w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 w Gdyni. - Zwykle to, co nieznane budzi najwięcej lęków, dlatego próbny egzamin powoduje, że na egzaminie właściwym wiemy, czego można się spodziewać. Czy są sposoby, aby obniżyć poziom stresu przed egzaminem? Oczywiście – tak. Na pewno nie warto uczyć się ostatniego dnia, a zwłaszcza zarywać nocy, ponieważ potrzeba czasu na ułożenie wiadomości w głowie. Znacznie lepsze efekty osiągnie się będąc wyspanym i wypoczętym. Niezbędne jest zjedzenie rano lekkiego śniadania – mimo, że ze stresu ściska czasem w żołądku. Jednak intensywne myślenie nad odpowiedziami do pytań egzaminacyjnych wymaga dużo energii, a także wody i powietrza. Dlatego warto zadbać o lekką aktywność na świeżym powietrzu (np. spacer) dzień przed egzaminem, a tuż przed egzaminem pooddychać przy otwartym oknie. Spokojne oddychanie przyda się również jeśli przydarzyłby się atak paniki po otrzymaniu arkusza egzaminacyjnego. Warto wówczas na chwilę zamknąć oczy i uspokoić oddech. Aby uniknąć stresu, warto wcześniej zadbać o przygotowanie przyborów do pisania. Równie ważne jest przygotowanie stroju, aby czuć się elegancko - oddając szacunek randze wydarzenia, a jednak komfortowo - by za długie, za krótki, za małe, za luźne czy za ciasne ubranie czy buty nie rozpraszały podczas egzaminu.

Specjaliści polecają również, aby zaplanować sobie jakąś formę nagrody i relaksu po egzaminie. Istotna jest także chwila refleksji po egzaminie próbnym: jak reaguję na stres egzaminacyjny, jak sobie z nim radzę, co mi przeszkadzało, a co pomagało dzień przed, w dniu egzaminu i na samym egzaminie, jakiej wiedzy mi jeszcze brakuje, co mogę przygotować wcześniej, aby na egzaminie w maju czuć się dobrze przygotowanym. Można ten czas poświęcić również na wyobrażanie sobie sytuacji egzaminacyjnej, a nawet pytań, na które skutecznie odpowiadamy - w myśl powiedzenia „ćwiczenie czyni mistrza” – taka wizualizacja też pomaga zmniejszyć stres egzaminacyjny.

  • ikonaOpublikowano: 18.01.2022 10:39
  • ikona

    Autor: Aneta Marczak (a.marczak@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 18.01.2022 11:02
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona