Nauka

Przybywa nowych miejsc dla dzieci w żłobkach

Gdynia zapewnia dodatkowe miejsca opieki dla najmłodszych mieszkańców // fot. Kids Power

Gdynia zapewnia dodatkowe miejsca opieki dla najmłodszych mieszkańców // fot. Kids Power

Tu dzieci uczą się, że emocje są ważne, spędzają dużo czasu na świeżym powietrzu i nawiązują pierwsze relacje. Rodzice na bieżąco otrzymują informacje o rozwoju maluchów i mają zagwarantowaną profesjonalną pomoc w przypadku problemów. Kids Power, jedna z ciekawszych placówek edukacyjnych na terenie Trójmiasta otworzyła grupę żłobkową dla najmłodszych gdynian. Za opiekę jednej grupy płaci miasto.



Niepubliczny Żłobek i Przedszkole, otwarte niedawno w Wielkim Kacku (obecnie Kids Power, ale od lutego placówka zmieni nazwę na MegaMocni Mały Kack) to pierwsza placówka tej sieci edukacyjnej na terenie Gdyni. Żłobek, który mieści się na ostatnim piętrze Centrum Handlowego Parkova w Gdyni to nowe miejsce dla mieszkańców: Małego i Wielkiego Kacka, Karwin, Dąbrowy, a także Orłowa i Redłowa.

- W Gdyni w ubiegłym roku przyszło na świat nieco więcej dzieci niż rok wcześniej – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia – Gdyński samorząd doskonale rozumie, że jednym z najbardziej skutecznych sposobów na zachęcenie mieszkańców do powiększania rodziny jest zapewnienie dobrej opieki najmłodszym oraz wsparcie w razie trudności. To ułatwi rodzicom powrót do pracy. W naszym mieście każdego roku zwiększa się ilość miejsc w żłobkach, nasi specjaliści dbają o to, by były to sprawdzone placówki z najlepszą ofertą. Wierzymy, że taka polityka sprawi, że dzieci będzie przybywać i otrzymają one już na starcie jak najlepsze możliwości rozwoju.

W placówce przy ulicy Parkowej dzieci mają do dyspozycji duże i pełne słońca sale. Najmłodsi tworzą budowę z kloców: pracują w swoim tempie, nikt nikogo nie popędza, nikt niczego nie narzuca, dzieci mają szansę na rozwijanie kreatywności i nawiązywanie pierwszych relacji z rówieśnikami. Nauczycielki są wpierającymi dorosłymi, którzy pozwalają dzieciom na podróż do dorosłości we własnym tempie.

Piotr Sznajderowicz, dyrektor placówki jest zwolennikiem wychowania w bliskości i stara się być na bieżąco z najnowszymi odkryciami psychologii i pedagogiki. Jego gabinet wypełniają książki.

- Żłobek to czas pierwszego rozstania na dużej, dzieci i rodziców, i z naszych doświadczeń wynika, że może być to trudne dla obu stron – opowiada. - Dlatego w naszej placówce nie tylko robimy wszystko, aby to nowe doświadczenie było jak najlepsze dla dzieci, ale pomagamy też poradzić sobie z nim dorosłym. Przygotowaliśmy dla rodziców aplikację Kidsview. Narzędzie umożliwia wygodną i efektywną komunikację z rodzicami. Codzienna informacja o zjedzonych posiłkach, kupkach i czasie drzemki pozwala na bieżąco obserwować postępy dzieci, opiekunowie mają także dostęp do galerii zdjęć z aktywności maluchów. Rodzice mogą również w razie potrzeby konsultować się z wychowawcami i psychologiem. Dzięki temu cały czas są blisko swoich dzieci i uczestniczą w procesie wychowawczym.

Codzienność w placówce ma charakter cykliczny i powtarzalny, dzięki czemu budowane jest poczucie bezpieczeństwa. Rutyna pozwala dzieciom uczyć się, czego mogą się spodziewać w danym momencie dnia. Każdy dzień zbudowany jest wokół ram, w których stałe miejsca zajmują przerwy na posiłek, zabawa, edukacja, czas na świeżym powietrzu i relaksacja.

- Zajęcia w żłobku rozwijają dzieci w następujących obszarach: język i komunikacja, w tym język angielski dwa razy w tygodniu – wylicza dyrektor. - Duży nacisk kładziemy na myślenie, umuzykalnianie i sprawność fizyczną. Dzieci rozwijają także widzenie przestrzenne. Jednym z zadań wychowawców jest pokazanie dzieciom, że wszystkie emocje są ważne i pomoc w nawiązywaniu pierwszych przyjaźni. Harmonijny rozwój naszych podopiecznych jest dla nas największą wartością, dlatego też opieka specjalistów i ich wsparcie w codziennym funkcjonowaniu staje się kluczowa. Pod czujnym okiem pedagogów, logopedy i psychologa dziecięcego każde dziecko będzie mogło maksymalnie wykorzystać swój naturalny potencjał.

Dla twórców placówki ważne jest bezpieczeństwo dzieci. W przedszkolach MegaMocni niedawno testowano pod okiem specjalistów z firmy Allcera Poland specjalną powłokę antybakteryjną, którą powleka się ściany. Okazało się, że realnie wpłynęło to na liczbę infekcji i znacznie podniosło frekwencję w placówkach. W efekcie antybakteryjna powłoka pojawiła się na ścianach żłobka przy ulicy Parkowej.

- Mamy wiele planów i pomysłów, współpracujemy z Radą Dzielnicy, chcemy stworzyć dzieciom wyjątkowy plac zabaw, myślimy o integracji społeczności – dodaje dyrektor. - Dzieci są niezwykle ważne, od tego jakie warunki im zapewnimy, jakie metody wychowawcze będziemy stosować zależy przyszłość nas wszystkich.

Dodajmy, że w tej chwili w Gdyni mamy 2 żłobki samorządowe z 5 oddziałami. Są to: Niezapominajka z siedzibą przy ul. Wójta Radtkego 23 i filiami na Pogórzu i Dąbrowie oraz Koniczynka z siedzibą przy ul. Uczniowskiej 2 i filią na Cisowej. Placówki dysponują w sumie 554 miejscami, w tym 5 dla dzieci z niepełnosprawnością. Oprócz placówek samorządowych na terenie miasta działa też 15 prywatnych oddziałów żłobkowych. Ofertę uzupełniają kluby dziecięce. Jest ich w tej chwili 8. W naszym mieście można skorzystać też z usług 67 opiekunów dziennych, którzy oferują opiekę dla ponad 350 dzieci. Dodatkowo Gdynia dofinansowuje nowe miejsca - łącznie w latach 2021 – 2023 przeznaczy na ten cel 1 868 875 zł.

 
- Dodatkowe miejsca zostały przewidziane dla tych dzieci, które uczestniczyły w corocznej rekrutacji do żłobków gminnych i zostały wpisane na listę rezerwową – mówi Anna Melki, dyrektor Gdyńskiego Centrum Zdrowia – W wyniku konkursu w 5 dzielnicach Gdyni w placówkach niepublicznych utworzone zostały nowe miejsca dla dzieci. Jednym z tych żłobków jest właśnie Kids Power z 24 takimi miejscami. Na terenie miasta w 2022 roku będzie dofinansowanych 99 miejsc, a w 2023 roku – 118 miejsc. Dzięki dofinansowaniu przez samorząd rodzice nie będą płacili więcej niż w żłobkach samorządowych.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 18.01.2022 08:58
  • ikona

    Autor: Aneta Marczak (a.marczak@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 19.01.2022 11:24
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona