Nauka

Radni odkrywali tajemnice szkół

Dzięki projektowi

Dzięki projektowi "Rozwój szkolnictwa zawodowego w Gdyni" zwiększyła się jakość kształcenia i rozszerzył jego zakres // fot. Wydział Edukacji

Gdyńscy radni na zaproszenie wiceprezydenta Bartosza Bartoszewicza odwiedzili trzy placówki edukacyjne w Gdyni. Celem wizyty było zapoznanie się z efektami programu „Rozwój szkolnictwa zawodowego w Gdyni”.

Projekt „Rozwój szkolnictwa zawodowego w Gdyni” to inicjatywa, która dzięki wsparciu środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego naszego województwa, przyczynia się do zwiększenia efektywności i rozszerza ofertę kształcenia zawodowego i ustawicznego w branżach priorytetowych dla rozwoju regionu.

W ramach tego projektu realizowane są budowy i remonty, poszerza się liczba zawodów w których Gdynia kształci młodych ludzi, a przede wszystkim tworzone jest nowoczesne zaplecze edukacyjne w pracowniach zawodowych. Projekt jest wart ponad 58 milionów złotych, a dofinansowanie jest niebagatelne, bo to aż 85% kosztów kwalifikowanych. Objęte są nim: Zespół Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych, Zespół Szkół Chłodniczych i Elektronicznych, Zespół Szkół Administracyjno-Ekonomicznych, Zespół Szkół Ekologiczno-Transportowych oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1.
 
- Gdyńskie szkolnictwo zawodowe to powód do dumy. Przede wszystkim dlatego, że mamy doskonałą kadrę nauczycielską, która chętnie dzieli się swoją wiedzą merytoryczną z uczniami. Posiadamy teraz także najnowocześniejsze pracownie w różnych obiektach na terenie różnych szkół. Dzięki temu niczym nie odstajemy od najlepszych placówek na świecie – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia - Każda złotówka wydana na edukację to inwestycja w przyszłość naszych dzieci. Ale też i nas samych, ponieważ z infrastruktury szkolnej korzystamy wszyscy. Gorąco zachęcamy wszystkich - w szczególności przyszłorocznych 1-klasistów szkół średnich do zapoznania się z ofertą gdyńskich szkół.
 
Radni czterech komisji Rady Miasta Gdyni spotkali się w trzech placówkach kształcenia zawodowego. Swoje podwoje otworzyły dla samorządowców Zespół Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych, Zespół Szkół Chłodniczych i Elektronicznych oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gdyni. Wnętrza szkół oglądali radni z komisji: planowania przestrzennego i strategii; rodziny, pomocy społecznej i zdrowia; oświaty oraz samorządności lokalnej i bezpieczeństwa.
 
- Dla nas radnych, to bardzo ważne, aby zobaczyć realny efekt podejmowanych przez nas decyzji. Naszym zadaniem jest wybieranie zadań do realizacji, w których efekcie będzie partycypowała cała społeczność miasta. Jednak niezwykle istotne jest to, że w przypadku tego przedsięwzięcia wspieramy młodych ludzi. To właśnie oni są przyszłością naszego miasta. Dlatego cieszymy się, że dzięki uczestnictwie w takich projektach, możemy dla nich tworzyć innowacyjny klimat do nauki – mówi Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.
 
Podczas wizyty w szkołach gospodarzami byli dyrektorzy i opiekunowie pracowni. W Zespole Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych wrażenie zrobiła sala kawiarnia oraz bogato wyposażona kuchnia. Oprócz tego radni zajrzeli do pokoju hotelowego. W Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 mieli okazję zobaczyć pracownię do nauki zawodu technika mechanika lotniczego oraz profesjonalną pracownię mechaniki samochodowej. Natomiast w Zespole Szkół Chłodniczych i Elektronicznych z zainteresowaniem podziwiali wyposażenie pracowni do nauki zawodu technik chłodnictwa i klimatyzacji. Pomoce dydaktyczne, które zakupiono z projektu są najróżniejsze – od stołów, ław, przez komputery i specjalistyczne programy, a nawet po… samochody do nauki jazdy.
 
- Projekt zmienił naszą szkołę diametralnie przede wszystkim jakościowo. Mamy 6 nowych pracowni z najnowocześniejszym sprzętem na rynku. Nasi nauczyciele wykonali olbrzymią pracę szukając urządzeń o określonych parametrach, wybiegając w przyszłość, aby mogły nam jak najdłużej służyć. Do tego uczestniczyli w specjalistycznych szkoleniach – mówi  Dorota Kotwicka, dyrektor Zespołu Szkół Chłodniczych i Elektronicznych – Dodatkowo organizujemy klasy pod patronatami danych firm, a uczniowie dzięki temu od razu mogą korzystać z praktyk u tych przedsiębiorców. Dodam, że w ramach Erasmusa otworzyliśmy się także na zagraniczne rynki pracy. Nasi uczniowie odbywają praktyki za granicą, aktualnie w Malmo, w Szwecji, np. w Ikei. Nasi informatycy odbywali też praktyki np. w Portugalii. Pracują u liderów danych branż. Szukamy kolejnych partnerów poza granicami dla praktyk z klimatyzacji i elektroniki.
 
Radni byli żywo zainteresowani tymi nowinkami edukacyjnymi. Oczywiście z uwagi na pandemię nie udało się zwiedzić każdego zakamarka tych zmodernizowanych placówek. Jednak to co udało się zobaczyć pokazało, jak bardzo zmieniła się gdyńska edukacja zawodowa.



"Rozwój szkolnictwa zawodowego w Gdyni- budowa, przebudowa i rozbudowa infrastruktury szkół zawodowych oraz wyposażenie” realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.
Loga Unii Europejskiej

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 25.11.2021 08:00
  • ikona

    Autor: Zuzanna Kasprzyk (z.kasprzyk@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 25.11.2021 09:50
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona