Nauka

Rusza rozbudowa SP 16 w Pustkach Cisowskich

Wizualizacja dziedzińca SP16, zaprojektowanego wg pomysłów uczniów

Wizualizacja dziedzińca SP16, zaprojektowanego wg pomysłów uczniów

Szkoła Podstawowa nr 16 w Gdyni rozbudowuje się, aby zostać jednym z centralnych punktów na mapie Pustek Cisowskich. W ramach inwestycji za ponad 9 milionów złotych powstaną między innymi nowa sala gimnastyczna i miejska biblioteka. Siedzibę zyska Rada Dzielnicy i centrum sąsiedzkie Przystań Chabrowa 43. Inwestycja jest szczególna z jeszcze jednego powodu – dziedziniec szkoły zostanie zagospodarowany zgodnie z pomysłami samych uczniów.


Ta inwestycja stworzy nowe możliwości dla uczniów i nauczycieli. – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia – Budynek i teren placówki będą przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Poszerzone zostanie zaplecze dydaktyczne i techniczne. Co jest dla mnie szczególnie ważne: dzięki inwestycji SP16 jeszcze głębiej wrośnie w dzielnicę. Mieszkańcy zyskają tu łatwy dostęp do biura Rady Dzielnicy, nowoczesnej biblioteki i bogatej oferty Przystani Chabrowa 43, którą będą mogli współtworzyć. Ambicją samorządu jest wykorzystanie potencjału szkół nie tylko w wymiarze edukacyjnym, ale i społecznym – budowania i pielęgnowania więzi lokalnych.

Dzięki rozbudowie nasza szkoła zyska dodatkową salę gimnastyczną z całym zapleczem, powstanie też dydaktyczna sala kuchenna. – mówi Dorota Bębenek, dyrektor SP16 – Odmieni się wygląd placówki, zniknie część ogrodzeń od strony ul. Chabrowej, a teren szkoły się zazieleni i będzie lepiej oświetlony. Inwestycja będzie okazją do poprawy infrastruktury sanitarnej i instalacji kanalizacji deszczowej. Dzięki przebudowie wyjścia ewakuacyjnego zwiększy się bezpieczeństwo uczniów. Szkoła zyska windę, podjazdy i toalety dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.



Inwestycja zostanie przeprowadzona do końca 2021 roku w formule „zaprojektuj i wybuduj” przez firmę wyłonioną w przetargu. Jest to kolejna duża inwestycja na terenie SP16, po termomodernizacji w 2018 roku za kwotę ponad 4 milionów złotych.

Pomysły uczniów inspirują projekt inwestycji


Uczniowie szkoły w listopadzie 2019 roku mieli możliwość rozplanowania układu dziedzińca szkoły. Przemyśleli to, jakie musi mieć cechy, aby łączyć całą społeczność szkoły, a jednocześnie dać możliwość integracji w grupach, czy odpoczynku. W ankiecie odpowiedzieli na pytania, czy na dziedzińcu powinien się znaleźć kolejny plac zabaw, czy może mały ogródek. Swoje pomysły przedstawili na rysunkach, które stały się podstawą do projektów.

Będziemy mieć upragnione, nowoczesne miejsce do spędzania czasu na świeżym powietrzu.  – mówi Ewa Furmańska, uczennica klasy 6b – Na dziedzińcu będziemy mogli się spotkać między lekcjami i mam nadzieję, że stanie się on nowym sercem szkoły. Najlepsze było to, że to nam uczniom dano szansę do zaprojektowania owego miejsca i uczestniczenia w kształtowaniu środowiska szkolnego. To wspaniała przygoda w roli architekta krajobrazu.

O przyszły kształt i funkcję dziedzińca zapytano również kadrę pedagogiczną. Nauczyciele podkreślali jego rolę wypoczynkową, ale dostrzegli też szansę na ciekawy kącik do zajęć wśród zieleni.

Nowa przestrzeń dla mieszkańców


W odmienionym obiekcie SP16 swoje siedziby znajdą również biblioteka, centrum sąsiedzkie Przystań Chabrowa 43 oraz Rada Dzielnicy. Dzięki temu obiekt przy ul. Chabrowej 43 stanie się jednym z centrów całej dzielnicy.

Prawie trzy razy większa przestrzeń niż w dotychczasowej Filii nr 8 pozwoli nam znacznie powiększyć księgozbiór, ale też stworzyć nowoczesną i funkcjonalną placówkę, dostosowaną do dzisiejszych standardów. – mówi Natalia Gromow, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni – Na półkach nowej biblioteki na czytelników czekać będzie około 14 tysięcy książek oraz audiobooki i gry planszowe. Biblioteka ta będzie miejscem zarówno dla uczniów szkoły, jak i mieszkańców dzielnicy. Każdy czytelnik bez względu na wiek będzie mógł tu miło spędzić czas, popracować indywidualnie lub ze znajomymi. Chcemy, aby biblioteka stanowiła platformę międzypokoleniowej integracji użytkowników i pełniła podobną funkcję jak otwarta po modernizacji w 2019 roku Biblioteka Chylonia, działająca przy Przystani Opata Hackiego 33.

Koszt całej inwestycji szacowany jest na ponad 9 milionów złotych.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 17.02.2020 12:30
  • ikona

    Autor: Łukasz Kierznikiewicz , Wydział Edukacji (l.kierznikiewicz@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 17.02.2020 13:23
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Śliżewska
ikona