Nauka

Sezon na „Darze Młodzieży” uznajemy za otwarty

Żaglowiec „Dar Młodzieży” podczas rejsu na otwartym morzu

Rozpoczął się sezon na „Darze Młodzieży” // fot. Piotr Lewandowski/UMG/archiwium

W sobotę „Dar Młodzieży” wypłynął w morze i tym samym rozpoczął sezon praktyk morskich. Żaglowiec kieruje się do Antwerpii, skąd zabierze na pokład studentów tamtejszej akademii. Następnie wyruszy m.in. na Maderę i z powrotem. W tym sezonie weźmie również udział w Armada w Rouen oraz obu edycjach regat The Tall Ships Races. Z kolei 1 października planuje  przekroczyć równik. Fregatą dowodzi kapitan Rafał Szymański.


Po trwającym ponad miesiąc postoju w stoczni remontowej Nauta w Gdyni, w trakcie którego wykonano między innymi przegląd i naprawę silników oraz konserwację i malowanie kadłuba, 18 marca „Dar Młodzieży” wyszedł w morze.

To będzie pracowity sezon. Żaglowiec weźmie udział w słynnym zlocie Armada w Rouen oraz obu edycjach regat The Tall Ships Races, jednak najważniejszym momentem będzie przekroczenie równika. Żaglowiec upamiętni w ten sposób setną rocznicę pierwszego przejścia na drugą półkulę pod biało-czerwoną banderą, jakiego w 1923 roku dokonał bark szkolny „Lwów”.

Po wyjściu z Gdyni fregata, którą dowodzi kapitan Rafał Szymański, skierowała się do Antwerpii. Stamtąd zabierze na pokład studentów Antwerp Maritime Academy (Hogere Zeevaartschool Antwerpen) – uczelni, która od ponad dekady co roku na wiosnę wysyła swoich podopiecznych na miesięczne praktyki na „Darze Młodzieży” (pod hasłem #DoTheDar).

Żaglowiec z belgijskimi kadetami popłynie na Maderę (postój w Funchal zaplanowano na 7-10 kwietnia) i z powrotem.

Około 5-7 maja fregata zawinie do Hamburga, w którym uświetni urodziny tamtejszego portu. Później planuje odwiedzić Sztokholm.

W dniach 21-22 maja statek zamelduje się na chwilę w porcie macierzystym i będzie to ostatni postój w Polsce przed wyprawą trwającą niemal pół roku.

Studenci podczas praktyk na pokładzie „Daru Młodzieży”
Studenci podczas praktyk na pokładzie „Daru Młodzieży” // fot. Uniwersytet Morski w Gdyni/archiwum

Latem „Dar Młodzieży” weźmie udział w znanym zlocie Armada Rouen (6-16 czerwca) i regatach The Tall Ships Races, które w tym roku odbywają się na trasie: Den Helder (Niderlandy) – Hartlepool (Anglia) – Fredrikstad (Norwegia) – Lerwick (Szkocja) – Arendal (Norwegia). Będzie też uczestniczył w przełożonych z 2020 roku regatach Tall Ships Races Magellan-Elcano.

W sierpniu i we wrześniu zawinie kolejno do: Falmouth (Anglia), A Coruny (Hiszpania), Lizbony (Portugalia) i Kadyksu (Hiszpania). Stamtąd ruszy na Atlantyk. Około 20-23 września zacumuje w Mindelo na Wyspach Zielonego Przylądka, a 1 października – w zależności od wiatrów – rzekroczy równik.

Pod żaglami „Daru Młodzieży” ma odbyć się chrzest, dokładnie taki, jak sto lat wcześniej na „Lwowie”. Bark szkolny, ówczesnej Państwowej Szkoły Morskiej, odbywał w 1923 roku podróż do Brazylii, podczas której jako pierwszy polski statek przekroczył najdłuższy równoleżnik.

Żaglowiec planuje wrócić do domu 10 listopada.

 
Źródło:żaglowce.info

  • ikonaOpublikowano: 20.03.2023 09:35
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 20.03.2023 16:01
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona