Aktualności

Startujemy z projektem dla przyszłych żeglarzy

Na zdjęciu widać morze

Z początkiem marca ruszają wyjątkowe zajęcia z zakresu edukacji morskiej i żeglarskiej dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 8, 12 i 51. Do 11 lutego uczniowie mogą się na nie zgłaszać // fot. www.pixabay.com

Gdynia realizuje kolejny projekt edukacyjny dofinansowany ze środków unijnych. „Pomorskie Żagle Wiedzy – GDYNIA” to niebywała szansa dla tych uczniów Szkół Podstawowych nr 8, 12 i 51, którzy chcą przeżyć prawdziwą morską przygodę i rozwinąć szereg praktycznych kompetencji. Do 11 lutego czekamy na zgłoszenia młodych pasjonatów morza.

Portfolio tego nowego projektu jest niezwykle bogate – zajęcia pozalekcyjne o morzu, z kartografii i nawigacji na żaglowcach, ćwiczenia na symulatorach statków, warsztaty w Stacji Morskiej na Helu, indywidualne doradztwo zawodowe, a dla najbardziej aktywnych uczniów zajęcia żeglarskie na wodzie. To wszystko rusza już z początkiem marca br.

- Konsekwentnie kontynuujemy nasze działania, które wznoszą gdyńską ofertę kształcenia na jeszcze wyższy poziom. Rzeczywiście, ten projekt to prawdziwa edukacyjna „bomba” dla uczniów żywo zainteresowanych morzem i dla tych, którzy marzą o swojej dalszej karierze edukacyjno-zawodowej w tym obszarze. Jest doskonałą odpowiedzią na aktualne wymagania i oczekiwania naszych uczniów oraz pracodawców sektora morskiego, który jak wiemy, jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się na Pomorzu. Paleta zajęć pozalekcyjnych dla uczniów jest tak bogata, że już teraz ciekaw jestem ich wrażeń – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.  

O co chodzi w projekcie?

„Pomorskie Żagle Wiedzy – GDYNIA” to projekt pełen praktyki dla grupy 90. uczniów i nauczycieli ze Szkół Podstawowych nr 8, 12 i 51. Jego celem jest podniesienie jakości pracy tych trzech placówek poprzez realizację działań dotyczących edukacji morskiej i żeglarskiej oraz wykorzystanie ich w procesie kształtowania kompetencji kluczowych uczniów, promowanie i upowszechnianie zawodów związanych z morzem oraz wzorców aktywnego uczestnictwa w sporcie i rekreacji.
 
Na uczniów czeka całe mnóstwo zajęć pozalekcyjnych w małych grupach, które będą odbywać się od poniedziałku do piątku w godzinach popołudniowych. Są to m.in.:
  • z przedmiotów przyrodniczych w obszarze edukacji morskiej, kartografii i nawigacji na żaglowcach, zajęcia na symulatorach;
  • wyjścia na wystawę stałą do Akwarium Gdyńskiego i Centrum Nauki Eksperyment;
  • koło zainteresowań o tematyce morskiej i żeglarskiej;
  • indywidualne doradztwo zawodowe, prelekcje o specyfice pracy na morzu;
  • praktyczne zajęcia żeglarskie i letnie obozy żeglarskie dla uczniów najbardziej aktywnych i wyróżniających się;
  • inspirujące wyjazdy edukacyjne.
 
- Mamy to szczęście, że edukacji morskiej i żeglarskiej sprzyjają naturalne warunki panujące na Pomorzu. Żeglarstwo to nie tylko pomysł na aktywność na świeżym powietrzu, praktyczne zajęcia żeglarskie na wodzie, ale również wspaniała forma nauki. Projekt jest dla każdego, gdyż łączy zajęcia edukacji morskiej i żeglarskiej z przedmiotami szkolnymi, jak np. matematyka czy chemia – podkreśla Alicja Pranga, koordynator projektu żeglarskiego w Wydziale Edukacji - Liczyć się będzie również organizacja zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych. Warto pokusić się o ten wysiłek, bo to wszystko po to, aby rozbudzić kreatywność i innowacyjność uczniów, a jednocześnie przybliżyć im tematykę morską i żeglarską w kontekście rekreacji, wypoczynku, pasji i gospodarki oraz możliwości przyszłej pracy zawodowej.

Uczniu, obierz kurs na "Żagle" i zgłoś się!

Są jeszcze wolne miejsca w projekcie dla zainteresowanych nim uczniów. Wystarczy do 11 lutego br. zgłosić się do szkolnego koordynatora projektu w swojej placówce, który przekaże szczegółowe informacyje oraz dokumenty rekrutacyjne do wypełnienia. Na młodych pasjonatów morza w SP nr 8 czeka Paulina Podkowska, w SP nr 12 Joanna Murawska, a w SP nr 51 Sylwia Cimiengo. Drodzy uczniowie, nie przegapcie takiej szansy!

- Zapewniam, że każdy znajdzie coś dla siebie, a harmonogram zajęć postaramy się rozłożyć w takim czasie, by nie był mocnym obciążeniem i dawał możliwość uczestnictwa w zajęciach nawet tym uczniom, którzy już zbytnio nie mają przestrzeni na coś dodatkowego. To wyzwanie, które gwarantuje dobrą zabawę i efektywne przyswojenie wiedzy – dodaje Alicja Pranga.

„Pomorskie Żagle Wiedzy – GDYNIA” to kolejny już projekt, który uzyskał pozytywne rekomendacje i dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. To najnowsze przedsięwzięcie realizowane przez Wydział Edukacji UM Gdyni, obok innych trwających obecnie projektów, które kompleksowo wznoszą na jeszcze wyższy poziom kształcenie w Gdyni na wszystkich etapach – począwszy od przedszkoli, przez szkoły podstawowe, aż po szkolnictwo zawodowe.
 
Projekt „Pomorskie Żagle Wiedzy – GDYNIA” współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.
 

  • ikonaOpublikowano: 04.02.2022 15:00
  • ikona

    Autor: Małgorzata Chudzińska, Wydział Edukacji (m.chudzinska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 24.02.2022 10:18
  • ikonaZmodyfikował: Małgorzata Chudzińska, Wydział Edukacji
ikona