Nauka

Strategiczne decyzje dla edukacji w Gdyni Zachód

Gdynia  Zachód - fot. Tomasz Kamiński/ Biuro ds. Dzielnic

Gdynia Zachód - fot. Tomasz Kamiński/ Biuro ds. Dzielnic

W ostatnich latach bardzo dynamicznie rozwija się zachodnia część Gdyni. W przeciągu dekady liczba mieszkańców zmieniła się dwukrotnie. Są to głównie rodziny z małymi dziećmi. Chcąc zapewnić im odpowiednie warunki edukacyjne gdyński samorząd rusza z procesem projektowania i budowy zupełnie nowej szkoły podstawowej na Wiczlinie.

- Gdynia od lat kojarzona jest z edukacją na najwyższym poziomie, czego potwierdzeniem są ostatnie decyzje o rozbudowie szkół na Chwarznie i Wiczlinie, o których informowaliśmy w ubiegłym tygodniu. To jednak nie koniec, gdyński samorząd podjął również strategiczną decyzję o rozpoczęciu procesu projektowania i budowy zupełnie nowej szkoły podstawowej – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent ds. jakości życia - Nowa placówka, jak poprzednie, powstanie w ścisłej współpracy z lokalną społecznością.

Nowy kompleks powstanie w przeciągu najbliższych 4-5 lat, co ostatecznie uzależnione jest od dynamiki przyrostu mieszkańców dzielnicy oraz samego procesu inwestycyjnego. Będzie posiadał około 30 sal lekcyjnych, w tym specjalistyczne pracownie i przestrzenie dedykowane uczniom do zdobywania wiedzy w możliwie najbardziej przyjazny i skuteczny sposób. Nowe sale lekcyjne mają także pozwolić osiągnąć wskaźnik 1-zmianowości w tej części miasta.

W ramach prowadzonych działań inwestycyjnych brane są pod uwagę kierunki rozwoju dzielnicy, a także procedowane rozbudowy obiektów przy ul. Jowisza i Wiczlińskiej. Ta złożona koncepcja odpowiada na potrzeby mieszkańców, jak i pozwala zmieniać strukturę wraz z rozwojem Gdyni Zachód.

- To bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców Chwarzna-Wiczlina. Aktywni mieszkańcy chętnie uczestniczą w pracach nad rozwojem dzielnicy. Wybudowanie nowej szkoły pozwoli na lepsze zarządzanie systemem oświaty w dzielnicy. Poszczególne placówki będą świadczyły usługi w najbliższym otoczeniu, co jest niezwykle ważne dla mieszkańców, zapewniając im komfort, jakość edukacyjną i bezpieczeństwo dzieci – cieszy się Jakub Ubych, Radny Miasta Gdyni i były Przewodniczący Rady Dzielnicy Chwarzno-Wiczlino.

Zmiany, które następowały w ostatnich latach
Dekada to czas, który pozwolił na rozbudowę sieci edukacyjnej w sposób bezprecedensowy – dawny budynek Szkoły Podstawowej nr 37 przeszedł całkowitą przebudowę. Powstało Przedszkole nr 53, a mieszkańcy zyskali obiekty sportowo-rekreacyjne. W tym samym czasie kompleksowo przebudowano boiska przy Szkole Podstawowej nr 48. To wspólny projekt Gdyńskiego Centrum Sportu, Ministerstwa Sportu, a także Rady Dzielnicy, która jest aktywnym i ważnym partnerem w pracach nad rozwojem Chwarzna-Wiczlina.

Nie bez znaczenia dla gdyńskiego systemu edukacji było wybudowanie jednej z najnowocześniejszych placówek w Europie, czyli budynku obecnego ZSO 8. Gdyński samorząd zdecydował się stworzyć kompleks wraz z Liceum Ogólnokształcącym w oparciu o kadrę dawnego Gimnazjum nr 1, które mieściło się przy ul. 10 Lutego. Działanie już w pierwszym roku zaskoczyło pozytywnym przyjęciem – liczba uczniów startujących w rekrutacji do LO17 była najwyższa z całej Gdyni, a na liście kandydatów można było znaleźć uczniów z całej Polski. Wpływ na to miało stworzenie wyjątkowego kompleksu edukacyjnego we współpracy z firmą Microsoft – liderem zmian cyfrowych na świecie. W ramach kompleksu powstało także Przedszkole nr 59 oraz pełne zaplecze sportowe. Szkoła ma w dyspozycji hale sportową spełniającą wymagania dla przeprowadzania zawodów sportowych na poziomie zawodowym.

- Idea wykorzystania ogromnego potencjału kadry Gimnazjum nr 1, przekształconego w liceum nr XVII okazała się wręcz genialna. Z uwagi na reformę rządową i likwidację gimnazjów wiedzieliśmy, że szkołę przy ul. 10 Lutego czekałoby powolne umieranie, a znakomity zespół szkoły zostałby rozbity. To właśnie dlatego podjęliśmy odważną i dobrą decyzję zmiany siedziby szkoły na rzecz placówki w Chwarznie-Wiczlinie. To pozwoliło wykorzystać potencjał budynku przy 10 Lutego na inne potrzeby oświatowe oraz samych mieszkańców, co gwarantuje tworzone tam Centrum Nowoczesnego Seniora. Jednocześnie zagwarantowało wykorzystanie doświadczonego zespołu nauczycieli, którzy znakomicie odnaleźli się w nowej lokalizacji i sytuacji – twierdzi wiceprezydent Bartosz Bartoszewicz - Dzisiaj do takiego samego działania, z niemalże tych samych powodów przygotowujemy się względem kadry Szkoły Podstawowej nr 51 przy ul. Słowackiego. W tej lokalizacji tworzone będzie centrum wsparcia psychologicznego dla dzieci i młodzieży, które funkcjonować będzie obok działającej dzisiaj jeszcze szkoły. Po wybudowaniu nowej placówki na Wiczlinie to właśnie tam chcemy zaproponować obecnej kadrze dalszą realizację zawodowych pasji. Pamiętamy, że to w zdecydowanej mierze kadra znakomitego Gimnazjum nr 11, zlikwidowanego przez rząd. Cały proces zmian jest jednak jeszcze przed nami, bo kluczowe będzie przeprowadzenie ich w taki sposób, aby żaden z uczniów uczących się jeszcze w SP 51 na tym nie stracił. Jestem jednak przekonany, że wypracujemy optymalne rozwiązanie, najlepsze dla najmłodszych gdynian – dodaje.

W dzielnicy Wiczlino niedawno powstało również Przedszkole nr 58. Przemyślana lokalizacja, ciekawa architektura pozwoliła w krótkim czasie zapewnić dodatkowe 160 miejsc dla dzieci w wieku przedszkolnym. Dopełnieniem zmian jest ostatnia decyzja o przeprowadzeniu kolejnych inwestycji na kwotę przekraczającą 35 mln złotych, dzięki której w dzielnicy powstaną dwa nowe skrzydła szkolne – w placówce SP37 i SP48. Całość dopełni budowa basenu, który będzie służył zarówno uczniom do powszechnej nauki pływania, jak i mieszkańcom.

  • ikonaOpublikowano: 23.04.2021 15:44
  • ikona

    Autor: Sylwia Szumielewicz - Tobiasz (s.szumielewicz@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 23.04.2021 15:54
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona