Nauka

Tydzień z uśmiechem w gdyńskich przedszkolach

Dzieci i nauczyciele siedzą, aktorka w pozycji leżącej na podłodze

Wizyta aktorki Elżbiety Mrozińskiej była dużą atrakcją w gdyńskich przedszkolach // fot. Przedszkole nr 55

Tydzień z uśmiechem” oraz kultywowana akcja „Cała Polska czyta dzieciom” stały się pretekstem do nietypowego spotkania w Przedszkolach nr 50 oraz 55 na gdyńskiej Dąbrowie, gdzie dzieci gościły gwiazdę Teatru Miejskiego, panią Elżbietę Mrozińską.


Spotkania z aktorami mają na celu przybliżenie dzieciom piękna słowa mówionego w wykonaniu mistrzowskim, a jego inicjatorkami były Maria Bazaczek oraz Katarzyna Pawłuszyńska – doradczynie metodyczne Gdyńskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli. Na spotkanie zaproszona została aktorka Teatru Miejskiego, Elżbieta Mrozińska, pracująca również jako nauczyciel gry aktorskiej w Studium Wokalno – Aktorskim im. D. Baduszkowej przy Teatrze Muzycznym w Gdyni.

- "Cała Polska czyta dzieciom" to bardzo ważna akcja, ponieważ jednym z jej celów jest zaszczepienie najmłodszym miłości do książek – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. - Dzieciom czytają nauczyciele, rodzice, dziadkowie. Jednak gdy robią to profesjonalni aktorzy, przygoda z czytaniem staje się czymś wyjątkowym i na pewno zostanie zapamiętana na długo. To miłe, że nasi gdyńscy artyści znajdują czas dla najmłodszych mieszkańców miasta.

Pani Elżbieta odwiedziła dwie gdyńskie placówki: Przedszkole nr 55 w ZSP nr 3 oraz Przedszkole nr 50 w Gdyni Dąbrowie.

- Dla wielu, przyszłych młodych widzów teatralnych było to pierwsze spotkanie „na żywo” z gdyńskim aktorem – dodaje Maria Bazaczek. - Przedszkolaki bardzo spontanicznie i chętnie nawiązywały rozmowę z gościem. Zainteresowane były pracą aktora, dowiedziały się wielu ciekawych informacji na temat teatru, zadawały pytania, które zaskakiwały nauczyciela prowadzącego spotkanie oraz gościa.

Podczas wydarzenia, dzieci oglądały również fotografie z uwiecznionymi scenami z różnych ról teatralnych pani Elżbiety i starały się rozpoznać ucharakteryzowaną czasami nie do poznania aktorkę.


Przedszkolaki wysłuchały w interpretacji gościa wiersze: Brzechwy „Na straganie” oraz Tuwima „Lokomotywa”. Wykonanie utworów bardzo rozbawiło małych słuchaczy. Swój zachwyt dzieci wyraziły gromkimi brawami.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 13.06.2022 08:36
  • ikona

    Autor: Aneta Marczak (a.marczak@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 13.06.2022 13:31
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona