Nauka

Udana próba stratosferyczna drona IKAR

Dron IKAR wzniósł się na wysokość 11,5 km, fot. JIT Solutions
Od kilkunastu miesięcy uczniowie z gdyńskiej „Trójki” realizują projekt kosmiczny 3SAT- 3inspace. Ostatnio udało im się pomyślnie przeprowadzić  próbę stratosferyczną drona.
 
Projekt trwa od kilku miesięcy, ale właśnie teraz uczniom III LO w Gdyni udało się przeprowadzić pomyślną próbę stratosferyczną skonstruowanego przez nich drona IKAR.

Dron IKAR wzniósł się na wysokość 11,5 km, fot. JIT Solutions
 
- Dron IKAR wzniósł się na wysokość 11,5 km – mówi Wiesław Kosakowski, dyrektor III LO w Gdyni.  – Po odłączeniu od balonu IKAR osiągnął prędkość aż 80 m/s, następnie zaczął stopniowo zwalniać, po czym wrócił do miejsca startu autonomicznym lotem szybowcowym z prędkością 20 m/s, pokonując w poziomie 17 km i zużywając jedynie bardzo niewielką część energii z akumulatora. W końcowej fazie lotu pilot przejął nad dronem zdalną kontrolę i sprowadził go do miejsca startu.
 
Od kilkunastu miesięcy uczniowie z gdyńskiej „Trójki” pod opieką nauczycielek Anny Rzepy oraz Marty Mąkosy, we współpracy z licznymi przyjaciółmi szkoły realizują projekt kosmiczny 3SAT- 3inspace.                        
Próba stratosferyczna była okazją do przetestowania różnych trybów lotu oraz funkcji tzw. failsafe. Pozyskano także cenne dane z tzw. logów kontrolera lotu. 

Dron IKAR wzniósł się na wysokość 11,5 km, fot. JIT Solutions
 
Pomyślna realizacja próby była możliwa dzięki wsparciu firmy JIT Solutions, koordynatorowi lotu Sebastianowi Nowickiemu i pilotowi BSP Mariuszowi Pułasowi oraz Karolowi Pelznerowi z Politechniki Gdańskiej.

3-SAT to inicjatywa uczniów IIILO w Gdyni.

- Celem projektu jest przeprowadzenie eksperymentu w postaci misji stratosferycznej wraz z dokonaniem tam badań astrobiologicznych – wyjaśniają uczniowie. - Podczas dążenia do realizacji naszych planów mamy nadzieję spotkać się z wieloma innymi problemami i zagadnieniami, a przez to nabrać doświadczeń w różnych dyscyplinach wiedzy.

Informacje o projekcie: http://3inspace.com

Dron IKAR wzniósł się na wysokość 11,5 km, fot. JIT Solutions