Nauka

Uniwersyteckie zajęcia w gdyńskich szkołach

Uczniowie w białych kitlach naokoło stołu laboratoryjnego.

Mgr Karolina Plucińska z Katedry Fizjologii Zwierząt i Człowieka prowadzi zajęcia pt. "Stymulacja mózgu" dla uczniów VI LO w Gdyni // fot. Grażyna Grzymała, Uniwersytet Gdański

„Poznaj pracę biologa” i „Zaproś naukowca do szkoły” to programy, które od kliku lat prowadzi Uniwersytet Gdański. Uczestniczą w nich również gdyńscy uczniowie.


Uniwersytet Gdański
, a dokładniej Wydział Biologii w ciekawy sposób zachęca gdyńskich uczniów szkół ponadpodstawowych do poznania tajników przyrodniczych dziedzin nauki w ramach dwóch cykli zajęć „Poznaj pracę biologa” i „Zaproś naukowca do szkoły”. Podczas wykładów przedstawiane są najciekawsze zagadnienia z dziedziny genetyki, biochemii, mikrobiologii, fizjologii, biologii, ekologii oraz ochrony środowiska. Warsztaty cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem młodzieży. Ich celem jest rozbudzanie zainteresowanie biologią i wsparcie kształcenia biologicznego. Trwają w szkołach ponadpodstawowych przez cały rok szkolny. Część z nich prowadzona jest zdalnie, ale część na żywo.
 
- Nasze szkoły w najróżniejszy sposób zachęcają młodych do nauki. Spotkania z przedstawicielami środowiska akademickiego to tylko jeden z nich. Młodzi nie tylko mają okazję zgłębić swoją wiedzę ale i dostają próbkę tego jak wygląda nauka na studiach. Sama tematyka jest oczywiście niezmiernie ważna. Dziedziny te należą do tych, które rozwijają się bardzo szybko, a ich rola jest nie do przecenienia w funkcjonowaniu obecnego społeczeństwa. Dla młodych wielką korzyścią jest też zweryfikowanie już posiadanych informacji u wiarygodnego źródła czyli naukowców – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.
 
Olbrzymią ciekawostką dla młodzieży jest też możliwość wykonywania… sekcji. Tak było na przykład w XIV Liceum Ogólnokształcącym w Gdyni gdzie młodzi wykonywali sekcję płuc i serca. Innym razem na stół sekcyjny zaprosili dżdżownicę i jak się okazało niektórzy bardzo profesjonalnie potrafią dokonać tego zabiegu. W ramach projektu młodzi odwiedzają też sale Uniwersytetu Gdańskiego i zdobytą wiedzę testują w praktyce np. podczas doświadczeń z fizjologii roślin.
 
- Oferta tych zajęć jest bardzo szeroka. Są wykłady, warsztaty, często gościmy na uczelni, były też np. zajęcia terenowe na Wyspie Sobieszowskiej z ornitologiem. Możemy dostosować zajęcia do potrzeb szkoły. W tym roku uczniowie mieli np. szansę wysłuchać wykładów na temat dojrzewania, mózgu nastolatka, efektywnych metod nauczania, więc często są to praktyczne zagadnienia. Naprawdę każdy znajdzie coś dla siebie – przyznaje Mateusz Woźniak, koordynator programów w X Liceum Ogólnokształcącym im. Gdyńskich Nauczycieli Bohaterów II Wojny Światowej, nauczyciel biologii.
 
Uczniowie mają też szansę na wysłuchanie wykładów na tematy, które często przewijają się w mediach. Między innymi licealiści dowiedzieli się więcej o genetycznie modyfikowanych roślinach. Innym razem wysłuchali wykładów dotyczących tajemnic pracy mózgu uczestnicząc w wykładach online dr Wojciecha Glaca pt. „Mózg, płeć, LGBT” oraz „Sex, Drugs and Rock & Roll” również w ramach Dni Mózgu. Innym razem dowiedzieli się więcej o chemicznej broni roślin. Lekcja stała się podróżą w świat roślin i wiodła młodzież od pachnących olejków eterycznych, przez glikozydy wykorzystywane w medycynie do leczenia chorób serca, barwne likopeny, parzące związki fenolowe (obecne w barszczu sosnowskiego), aż po uzależniające niebiałkowe związki azotowe (nikotyna, morfina). Z pewnością nietypową lekcją była ta o neuroetyce - czyli co biologia mówi o moralności. Tematyką spotkania było powstanie neuroetyki, moralność oraz emocje moralne. Wiele z tych poruszanych tematów ma też wymiar praktyczny, tak jak np. zajęcia dotyczące stresu, gdzie młodzi dowiedzieli się jakie są jego skutki i jak sobie z nim radzić.
 
Projekty „Zaproś naukowca do szkoły” i „Poznaj pracę biologa” dofinansowane są z budżetu miasta Gdyni. Biorą w nich udział szkoły ponadpodstawowe m.in. – I ALO, VI LO, VII LO, IX LO, X LO, XIV LO oraz Zespół Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych.

  • ikonaOpublikowano: 12.05.2022 14:40
  • ikona

    Autor: Zuzanna Kasprzyk (z.kasprzyk@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 12.05.2022 14:55
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona