Nauka

Uniwersytet Morski świętuje 101. rocznicę powstania

Uroczystość podniesienia bandery na Uniwersytecie Morskim w Gdyni z okazji 100. rocznicy jego powstania. Zdjęcie z czerwca 2020 roku // fot. Magdalena Czernek

Uroczystość podniesienia bandery na Uniwersytecie Morskim w Gdyni z okazji 100. rocznicy jego powstania. Zdjęcie z czerwca 2020 roku // fot. Magdalena Czernek

Już w najbliższy czwartek, 17 czerwca, 101. rocznicę powstania obchodził będzie Uniwersytet Morski w Gdyni. Z tej okazji uczelnia zaplanowała szereg wydarzeń. Odbędą się oficjalne uroczystości, a także trzydniowa konferencja naukowa TransNav, poświęcona nawigacji i bezpieczeństwu w transporcie morskim.


Dokładnie 17 czerwca 1920 roku minister spraw wojskowych gen. Józef Leśniewski podpisał rozkaz o utworzeniu Szkoły Morskiej w Tczewie. Placówka później przeniesiona została do Gdyni, gdzie najpierw funkcjonowała jako Wyższa Szkoła Morska, następnie Akademia Morska, by w 2018 roku zyskać statut na Uniwersytetu Morskiego.

Co roku tego dnia władze uczelni i studenci upamiętniają rocznicę tamtych wydarzeń. Nie inaczej będzie w tym roku. Na czwartek, 17 czerwca zaplanowano tradycyjne uroczystości. Rozpoczną się one już o godzinie 8:00 podniesieniem bandery przed budynkiem głównym uczelni. Następnie o godzinie 8:30 odprawiona zostanie msza święta w intencji studentów, absolwentów, doktorantów i pracowników. Eucharystia odbędzie się w kościele oo. redemptorystów przy ul. Portowej 2. Z kolei na godzinę 10:00 zaplanowano uroczyste posiedzenie Senatu Uniwersytetu Morskiego. Wydarzenie będzie transmitowane na żywo na stronie www.umg.edu.pl.

Tegorocznym obchodom rocznica utworzenia uczelni towarzyszyć będzie międzynarodowa konferencja poświęcona nawigacji i bezpieczeństwu w transporcie morskim – TransNav: International Conference on Marine Navigation and Safety of Sea Transportation. W skład komitetu organizacyjnego wydarzenia wchodzą m.in. prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit, rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni oraz dr hab. inż. Tomasz Neumann, dziekan Wydziału Nawigacyjnego. Konferencja będzie odbywać się on-line i potrwa trzy dni, począwszy od najbliższej środy – 16 czerwca.

Konferencja skierowana jest do naukowców i profesjonalistów i ma na celu dzielenie się wiedzą ekspercką, doświadczeniami i wynikami badań dotyczących wszystkich aspektów żeglugi, a zwłaszcza jej bezpieczeństwa i transportu morskiego. Uczestnicy będą starać się znaleźć rozwiązania dla wyzwań w transporcie wodnym, nawigacji i żegludze, mobilności osób i towarów w odniesieniu do energii, infrastruktury, środowiska, bezpieczeństwa i ochrony. Będzie to już 14. edycja tego wydarzenia.

Wśród panelistów znaleźli się morscy naukowcy z całego świata, w tym m.in. z: Hiszpanii, Niemiec, Norwegii, Chorwacji, Rumunii, Szwecji, Finladnii, Stanów Zjednoczonych czy Jamajki. Program wystąpień i dyskusji podzielono na kilka tematów. To m.in. edukacja morska i praktyki, wyzwania transportu morskiego, technologie offshore, bezpieczeństwo na morzu, e-nawigacja czy manewrowanie statków.

Chętni do wzięcia udziału w konferencji TransNav mogą zarejestrować się przy użyciu formularza na stronie internetowej wydarzenia – https://transnav2021.umg.edu.pl. Znajduje się tam również szczegółowy program i harmonogram paneli, a także niezbędne informacje.

  • ikonaOpublikowano: 15.06.2021 15:45
  • ikona

    Autor: Paweł Kukla (p.kukla@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 15.06.2021 16:10
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona